Już w tę sobotę, 2 sierpnia, startuje festiwal Dwa Brzegi, po raz kolejny odbywający się w Kazimierzu i Janowcu nad Wisłą. Imprezę zaszczyci swoim udziałem Filmoteka Narodowa, która przygotowała wystawy i pokazy filmowe. Poniżej prezentujemy festiwalową ofertę tej szlachetnej instytucji polskiego kina.
Podczas drugiej edycji Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI w Kazimierzu Dolnym/Janowcu nad Wisłą, FILMOTAKA NARODOWA będzie miała przyjemność zaprezentować specjalną kolekcję ze swych zbiorów filmowych i archiwalnych. Tegoroczny Festiwal zainauguruje wydanie Polskiej Kroniki Filmowej, zawierające archiwalne wzmianki o Kazimierzu i Janowcu począwszy od roku 1949, po koniec lat osiemdziesiątych. Opatrzone oryginalnymi czołówkami z muzyką Szpilmana materiały o wymowie dokumentacyjnej, obyczajowej i sytuacyjnej, zostały dobrane specjalnie na tę okazję. Z myślą o miłośnikach Kazimierza przygotowaliśmy, ponadto, pokaz specjalny FILMOTEKI NARODOWEJ. Na Małym Rynku - zatem w scenerii nawiązującej wprost do filmu - zaprezentujemy muzyczną komedię w języku jidysz o klezmerach, miłości i uroku przedwojennego Kazimierza, film z 1936 r. pt. "Judeł gra na skrzypcach" (Jidł mit’n fidł). Pośród najlepszych filmów konkursu legendarnego 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes 1968, które zaprezentowane zostaną na tegorocznym Festiwalu DWA BRZEGI, znajdują się pozycje pochodzące ze zbiorów Filmoteki Narodowej: "Pali się moja panno" w reżyserii Miloša Formana, "Gwiazdy na czapkach" Miklósa Jancsó oraz film Witolda Leszczyńskiego - "Żywot Mateusza". FILMOTEKA NARODOWA oraz autorzy projektu Tu było kino – Państwo Ewa Cieniak i Bartek Nowakowski mają przyjemność zaprezentować podczas Festiwalu plenerową wystawę fotografii poświęconą upadkowi małych kin w Polsce. Serdecznie zapraszam! Profesor Tadeusz Kowalski, Dyrektor Filmoteki Narodowej
POKAZ SPECJALNY FILMOTEKI NARODOWEJ: "Judeł gra na skrzypcach" Komedia muzyczna
Jana Nowiny-Przybylskiego oraz
Józefa Greena (właśc. Grinberga), dla którego był to debiut reżyserski w kinematografii. Zrealizowana w Polsce z udziałem znakomitych aktorów -
Molly Picon,
Maksa Bożyka i Symche Fostella - okazała się jednym z największych sukcesów kasowych i artystycznych roku 1936. Była pierwszym filmem jidysz wyświetlanym przez amerykańskie wielkie sieci dystrybucyjne.
Twórcy nawiązywali do popularnego w tamtym czasie dramatu żydowskiego o trupie muzyków.
Molly Picon – gwiazda nowojorskiego teatru żydowskiego – wcieliła się w rolę ubogiej dziewczyny, która śpiewając i grając na skrzypcach w męskim przebraniu, wędruje z ojcem po całym kraju, by zarobić na skromne utrzymanie. Gdy przypadkowo trafia do teatru muzycznego w Warszawie, jej występ robi furorę. Dziewczyna, która nie musi już ukrywać swojej tożsamości, zyskuje sławę i majątek. Poślubia także ukochanego mężczyznę.
POKAZ SPECJALNY FILMOTEKI NARODOWEJ: Kazimierz i Janowiec w Polskiej Kronice Filmowej 2. Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI zainauguruje pokaz materiałów pochodzących z Polskiej Kroniki Filmowej przedstawiających Kazimierz Dolny i Janowiec nad Wisłą. Niektóre z nich mają walor unikatowy – przedstawiają bowiem zupełnie zapomniane lub już nieistniejące fragmenty obu miast. Materiały te przygotowała specjalnie na Festiwal FILMOTEKA NARODOWA.
Kronika zarejestrowała życie obu nadwiślańskich miasteczek - od roku 1949 po koniec lat osiemdziesiątych. Obok różnorodnych ujęć zabytkowego rynku, kazimierzowskich kamienic, Góry Trzech Krzyży czy ruin zamku w Janowcu, kamera utrwaliła zwykłą codzienność: piekarzy na nocnej zmianie, kowala przy pracy, wczasowiczów w ośrodkach wypoczynkowych, kursantów czy bywalców Domu Architekta.
Archiwalne Kroniki tworzą obraz ówczesnej obyczajowości, a zabawny już dziś, propagandowy komentarz pozwala spojrzeć na to zjawisko z przymrużeniem oka. Materiały o Kazimierzu i Janowcu zmontowane zostały wraz z innymi wiadomościami z tamtych czasów, na przykład o Zjeździe KPZR z udziałem ówczesnych twórców filmowych.
Na program pokazu składają się fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej:
Kr 40/ 49
„W Kazimierzu nad Wisłą” Kr 40/ 49
„ Z.S.R.R” Kr 45/55
„ Notatnik PKF” Kr 18B/66
„ Pan na Janowcu” Kr 6A/67
„Perspektywy Kazimierza” Kr 34B/71
„Niemen w Finlandii” Kr 19/83
„Chleb powszedni” Kr 21/83
„Dla kogo ten dom” WYSTAWA: Tu było kino - koniec małych kin FILMOTEKA NARODOWA zaprezentuje podczas Festiwalu DWA BRZEGI plenerową wystawę fotografii autorstwa Ewy Cieniak i Bartka Nowakowskiego poświęconą upadkowi małych kin w Polsce.
Projekt Tu było kino powstaje od marca 2006 r. W chwili obecnej obejmuje fotografie ponad 400 obiektów kinowych z całej Polski. Jej twórcy podjęli próbę uchwycenia pozostałości nieistniejącego w multipleksach klimatu, jaki panował w małych salkach kinowych. Wraz z upadkiem kolejnych - kultowych i tych zwyczajnych, małomiasteczkowych, kameralnych kin, przemija pewna epoka...
Mamy ambicję i nadzieję – mówią twórcy projektu - że
tubylokino.pl z czasem zmieni się w miejsce, w którym będą spotykać się ludzie kochający kino, także w ten najbardziej dosłowny sposób. W albumie o tym samym tytule opublikowaliśmy kilkadziesiąt fotografii oraz wspomnienia znanych osób. Opowieści o swoich ulubionych kinach z lat młodości snują tu m.in. Edward Dwurnik, Wilhelm Sasnal,
Tadeusz Sobolewski,
Janusz Gajos,
Daniel Olbrychski,
Piotr Łazarkiewicz,
Małgorzata Szumowska, czy
Andrzej Mleczko.
Autorzy projektu Tu było kino zabiorą nas, za pośrednictwem fotografii prezentowanych w kazimierzowskich plenerach, w nostalgiczną podróż tropem małych kin.
FILMOTEKA NARODOWA powstała w 1955 r. Od początku swojego istnienia jest członkiem Międzynarodowej Federacji Archiwów Filmowych (FIAF), organizacji zrzeszającej największe archiwa filmowe na świecie. Zbiory taśm filmowych i materiałów dokumentacyjnych takich jak plakaty, fotosy, scenariusze zgromadzone w Filmotece Narodowej należą do największych w Europie. Dzięki staraniom kilku pokoleń filmografów udało się przywrócić polskiej kulturze 75% polskich filmów fabularnych z lat 1914-1939 ocalałych po II wojnie światowej. Jest to najcenniejsza część kolekcji Filmoteki.
Filmoteka Narodowa prowadzi szeroką działalność związaną z promocją kultury filmowej w Polsce i za granicą, posiada specjalistyczna bibliotekę filmową, prowadzi kino Iluzjon prezentujące filmy należące do kanonu polskiej i światowej kinematografii.
www.fn.org.pl