Podczas tegorocznej edycji
Festiwalu Filmy Świata Ale Kino+ (
22 listopada – 3 grudnia) organizatorzy zapraszają na filmową wyprawę do Brazylii, fascynującego kraju, który w ostatnich latach wyrasta na globalną potęgę, zarówno ekonomiczną, jak i kulturalną.
Widzowie Festiwalu będą mieli okazję zobaczyć cztery bardzo różne filmy doskonale pokazujące bogactwo tamtejszej kinematografii:
"Klaun", reż.
Selton Mello – brazylijskiego kandydata do Oscara 2013,
"Wszyscy mężczyźni Weroniki", reż.
Marcelo Gomes – wyróżnienie w sekcji Horizontes Latinos na MFF San Sebastian 2012,
"Sąsiedzkie dźwięki", reż.
Kleber Mendonça Filho – zdobywcę Nagrody FIPRESCI na MFF w Rotterdamie 2012 oraz Nagrody FIPRESCI na MFF Nowe Horyzonty 2012,
"Wyprawa do Xingu", reż.
Cao Hamburger – film, którego światowa premiera miała miejsce na tegorocznym MFF w Berlinie (sekcja Panorama).
"Klaun", reż.
Selton Mello, Brazylia 2011, 88’, polska premiera
Benjamin jest klaunem i razem z trupą Cyrku Nadzieja podróżuje po Brazylii, rozśmieszając mieszkańców małych miasteczek. Nie ma dowodu osobistego ani stałego miejsca zamieszkania, czego praktyczną konsekwencją jest niemożność zakupu upragnionego... wentylatora. Rozczarowany życiem opuszcza cyrk i wyrusza na poszukiwanie tego, co ma uczynić go szczęśliwym: stałego adresu i idealnej kobiety. Inteligentny, ciepły, lekko absurdalny
"Klaun" podbił serca milionów Brazylijczyków i jest tegorocznym brazylijskim kandydatem do Oscara.
"Wszyscy mężczyźni Weroniki", reż.
Marcelo Gomes, Brazylia 2012, 92’, polska premiera
26-letnia Weronika mieszka w Recife. Właśnie skończyła studia, ale okazuje się, że zawód psychiatry nie jest tym, co sobie wymarzyła. Przez jej gabinet codziennie przewijają się dziwne postacie, które wciągają ją w swój pogmatwany wewnętrzny świat. Jej relacje z mężczyznami też są skomplikowane – pomimo, że pragnie miłości, nie potrafi zaangażować się emocjonalnie z żadnym z nich. Pogarszający się stan zdrowia ojca zmusi dziewczynę do przemyślenia swoich życiowych wyborów.
"Wszyscy mężczyźni Weroniki" to zmysłowy, uniwersalny obraz młodej kobiety szukającej swojego miejsca w świecie.
"Sąsiedzkie dźwięki", reż.
Kleber Mendonça Filho, Brazylia 2012, 124’
Dzielnica Recife pełna luksusowych wieżowców zamieszkanych przez klasę średnią. Pewnego dnia w okolicy pojawia się prywatna firma ochroniarska, która proponuje mieszkańcom swoje usługi. Kto i przed czym powinien tu być chroniony? I czy nowi ochroniarze rzeczywiście gwarantują bezpieczeństwo? Z pomocą tytułowych "sąsiedzkich dźwięków" reżyser buduje sugestywną opowieść o zaufaniu, ale i o codziennej niepewności życia w wielkiej metropolii. Nowatorskie, pasjonujące kino.
"Wyprawa do Xingu", reż.
Cao Hamburger, Brazylia 2012, 102’, polska premiera
Brazylia, rok 1943. Trzej żądni przygód bracia porzucają wygodę São Paulo i dobrą pracę, aby udając analfabetów zaciągnąć się na wyprawę swego życia. Na niezbadanych wcześniej terenach napotkają Indian, którzy nigdy nie widzieli białego człowieka. Bracia wkrótce zrozumieją, że to już nie tylko ekscytująca przygoda, ale że w ich rękach leży przyszłość Indiańskich plemion. Oparta na faktach, inspirująca historia ludzkiej solidarności ponad kulturowymi podziałami.
8. Festiwal Filmy Świata Ale Kino+ odbędzie się w dniach
22 listopada – 3 grudnia w wybranych kinach w największych miastach w Polsce:
Warszawa / 22-29 listopada /
Kino Muranów,
Kino Luna Poznań / 25-28 listopada /
Kino Muza Gdańsk / 26-29 listopada /
Kino Klub Żak Wrocław / 29 listopada-2 grudnia / Kino Helios Nowe Horyzonty
Kraków / 30 listopada-3 grudnia /
Kino Pod Baranami Ideą Festiwalu jest rygorystyczna selekcja i prezentacja w Polsce najwybitniejszych filmów spoza tzw. Świata Zachodniego. W programie imprezy znajdzie się 20 pełnometrażowych filmów fabularnych z Ameryki Łacińskiej, Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu, które miały swoje premiery światowe na najważniejszych festiwalach filmowych. Dzięki swej oryginalności i świeżości filmy te są ważnym źródłem inspiracji, doznań oraz wiedzy o współczesnym świecie i człowieku. Większość z nich polska publiczność zobaczy po raz pierwszy.
Więcej o Festiwalu na
www.alekinoplus.pl,
www.filmyswiata.pl oraz na fan page’u festiwalu na portalu społecznościowym
Facebook.