Pierwszym aktorem wybranym przez Michael Baya do roli Sierżanta Eppsa był Dwayne Johnson.
Frank Welker i Peter Cullen, ludzie odpowiedzialni za głosy Optimusa i Megatrona w animowanej serii, wyrazili chęć podkładania głosu swoim postaciom w filmie.
By przygotować się dobrze do roli Sama, Shia LaBeouf ćwicząc przez trzy miesiące, pięć dni w tygodniu, nabrał 11 kg masy mięśniowej.
By przygotować się do roli Mikaeli, Megan Fox nabrała w trakcie ćwiczeń prawie 5 kilogramów masy mięśniowej.
Jess Harnell, Reno Wilson i Mark Ryan użyczyli głosu zarówno Autobotowi jak i Decepticonowi. Były to odpowiednio Barricade i Ironhide, Frenzy i Mudflap oraz Bumblebee i Jetfire.
W finałowej scenie gdy, Megatron i Optimus lądują po upadku z wysokości, mężczyzna w niebieskiej koszulce uderzony przez Megatrona, który później z impetem leci na taksówkę to Michael Bay.
Tyrese Gibson zapłacił producentom, aby dostać rolę w filmie.
Amanda Seyfried i Emma Stone ubiegały się o rolę Mikaeli.
Ewan McGregor był brany pod uwagę do użyczenia głosu Bumblebeemu i Ratchetowi.
Patton Oswalt dostał propozycję zagrania Glenna Whitmana, ale odmówił.
Sam wspomina, że jego prapradziadek odbył swoją wyprawę w roku 1897. Później, gdy Decepticon Frenzy znajduje artykuł opisujący to wydarzenie, widnieje na nim data 1895.
W scenie, gdy Mikaela zamyka drzwi samochodu dostawczego, wypowiada słowa "Help me Sam". Natomiast ruchy jej ust wskazują na to, że wypowiada tylko słowo "Sam".
Podczas pierwszej przejażdżki Mikaeli i Sama jego nowym samochodem szyby w oknach są otwarte, jednak włosy aktorów zupełnie się nie poruszają, nawet mimo szybkiej jazdy.
Gdy robot wychodzi z basenu jest mokry, lecz gdy robi kilka kroków w kierunku małej dziewczynki w zbliżeniu jego metalowe części są zupełnie suche.
Gdy Ron jedzie z Samem do salonu samochodowego, w szybie salonu można dostrzec odbicie kamery.
Gdy Sam stawia czoło Decepticonowi Barricade'owi, słońce cały czas znajduje się nad horyzontem, powoli zachodząc. Chwilę później, gdy Sam ucieka razem z Bumblebee jest już noc.
Gdy Mikaela zostaje aresztowana nie posiada swojej torebki, lecz będąc już w samochodzie władz policyjnych ma ją przy sobie.
Podczas przesłuchania Maggie, ilość pączków na talerzu Glena zmienia się między kolejnymi ujęciami.
Gdy Sam wraz z Milesem jadą w kierunku jeziora, widoczny jest cień rzucany przez kamerę oraz wózek, na którym się porusza.
W scenach filmu, o których otrzymujemy informację że dzieją się w Katarze możemy m.in. zaobserwować góry w tle. Katar jest krajem nizinnym. Najwyższe wzniesienie ma niewiele ponad 100 m n.p.m.
W jednej scenie Sam rozmawia z chłopakiem Mikaeli. Można wtedy zobaczyć odbicie kamery i ekipy filmowej w lusterkach Hummera.
W scenie walki ze Scorponokiem w Katarze, można zobaczyć cień kamery na ścianie jednego z domów.
Film kręcono w Backlot (Universal Studios, Universal City, Kalifornia, USA), Bostonie (Massachusetts, USA), Broadwayu i 8 ulicy (Downtown, Los Angeles, Kalifornia, USA), Detroit (Michigan, USA), Bazie Sił Powietrznych Edwards (Kalifornia, USA), Suchym Jeziorze El Mirage (San Bernardino County, Kalifornia, USA), Bazie Sił Powietrznych Holloman (Alamogordo, Nowy Meksyk, USA), Hoover Dam (na granicy Arizony i Nevady, USA), Bazie Sił Powietrznych Kirtland (Albuquerque, Nowy Meksyk, USA), Los Angeles (Kalifornia, USA), Rialto (autostrada stanowa Route 210, Kalifornia, USA), USS Shoup (San Diego, Kalifornia, USA), Parku Narodowym Valley of Fire (Overton, Nevada, USA), Waszyngtonie i White Sands Missile Range (niedaleko Alamogordo, Nowy Meksyk, USA).
Wiele scen z filmu nakręcono w Hughes Aircraft Hangar w Playa Vista, gdzie zbudowano legendarny samolot "The Spruce Goose".
Film zawiera jedną dodatkową scenę.
Uwaga! Dalsza treść może zawierać spoilery.
W trakcie napisów:
Starscream opuszcza Ziemię, odlatując w przestrzeń kosmiczną.
Niektóre sceny z teasera "Transformers" zostały zapożyczone z filmu Rona Howarda pod tytułem "Apollo 13".
38 godzin trwała obróbka cyfrowa jednej klatki poprzez CGI animation.
Film otrzymał kategorię R, ale dzięki apelacji Stevena Spielberga zmieniono ją na PG-13.
Każdy z robotów miał tuziny różnych wyglądów, zanim został wybrany ten ostateczny. Nad każdym pracował sztab artystów, projektantów i speców od efektów specjalnych.
Aby nakręcić jedną z najważniejszych scen w filmie, zamknięto najbardziej ruchliwą autostradę w Los Angeles.
W czasie pracy nad filmem zaistniała ścisła współpraca między jego twórcami a U.S. Air Force i Pentagonem.
Samolot, który uszkadza Decepticona Scorponoka atakującego kapitana Lennoxa i jego ludzi to model AC-130U Spooky II.
W filmie Decepticon Starscream zmienia się w myśliwiec F-22 Raptor. W serialu telewizyjnym oraz w komiksach był to myśliwiec F-15 Eagle.
Michael Bay pierwotnie odrzucił propozycję wyreżyserowani filmu, który byłby "głupim filmem o zabawkach". Jednak jako młody pracownik "Lucasfilm" miał podobne zdanie o filmie "Poszukiwacze zaginionej arki", gdy był w fazie realizacji, który jak wiadomo stał się ogromnym hitem. Stwierdzając więc, że i tym razem może się mylić zgodził się wyreżyserować ten obraz. Ponadto chciał wreszcie stworzyć film dla całej rodziny.
W filmie pojawić się miała kobieta Autobot Arcee, lecz fani nie byli zadowoleni z tej postaci. Zastąpiono ją więc Autobotem Ironhide.
Na jednej stronie Decepticona Barricade'a można przeczytać "To punish and enslave", co jest przeciwieństwem maksymy, którą kierują się Autoboty "To protect and serve".
Decepticon Soundwave pierwotnie znajdował się w scenariuszu, lecz później został zastąpiony Decepticonem Blackout.
Broń Autobota Ironhide'a stworzona jest z 10 tysięcy różnych części, ilości większej niż zbudowany jest jakikolwiek robot.
W filmie miał pojawić się Decepticon Ravage (który miał postać czarnej pantery), zamiast niego jednak pojawia się Scorponok (mający postać skorpiona).
W filmie w salonie samochodowym można ujrzeć żółtego Volkswagena Beetle, w którego w serialu telewizyjnym oraz komiksach zmieniał się Autobot Bumblebee.
Data premiery tego filmu została wyznaczona na długo zanim pojawił się scenariusz oraz kompletna obsada.
Producent filmu Don Murphy już w roku 2003 zamierzał negocjować z wytwórnią Hasbro o możliwości zrealizowania filmu "G.I.Joe", ostatecznie jednak rozpoczął negocjacje na temat stworzenia filmu "Transformers".
Optimus Prime składa się 10 108 różnych komponentów.
Rząd Stanów Zjednoczonych na potrzeby realizacji filmu dostarczył samoloty, poza tym udzielał wsparcia przy tworzeniu filmu.
Kwestia "Freedom is the right of all sentient beings" to zwycięskie zdanie w konkursie internetowym, w którym fani mogli napisać swoją kwestię, która później miała pojawić się w gotowym filmie. Owo zdanie wypowiadał także Oprimus Prime w serialu animowanym nawiązującym do Transformers pt. "Beast Wars".
W scenie gdy Bumblebee przedstawia się Samowi i Mikaeli mówiąc przez radio, słychać głos Orsona Wellesa z jego telewizyjnego słuchowiska "Wojna światów". Welles w filmie "Transformers: The Movie" użyczał głosu pożeraczowi planet Unicronowi.
Zmodyfikowane ujęcie Kongresu Stanów Zjednoczonych pojawiło się wcześniej w filmie "Tożsamość Bourne'a".
Amerykańscy żołnierze na początku filmu mieli wracać do swych domów samochodem terenowym Humvee, jednak, gdy Michael Bay zobaczył nowo przybyłe na plan filmowe nowoczesne helikoptery CV-22 postanowił je wykorzystać w filmie zamiast samochodu.
Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 19 kwietnia, a zakończyły się 4 października 2006 roku.