PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=632733}
7,4 51 037
ocen
7,4 10 1 51037
7,4 27
ocen krytyków
Toy Story 4
powrót do forum filmu Toy Story 4

ten film animowany jest bardzo feministyczny? Kobiece postacie są niezależne, super silne, rządzą, a męskie stały się słabe, niesamodzielne. Bardzo to raziło w oczy.

paulin1

Nie tylko dla ciebie. To byl wyraznie girl power, a faceci byli zglupieni nawet w wersjach ludzkich. Tyle, ze nie zgodze sie, ze meskie postaci zostaly skrajnie umniejszone. Sa rzeczywiscie glupsze - Buzz - czy mniej samodzielne - Chudy, ale nie sprowadzone do idiotycznych absurdow jak to ma miejsce obecnie w filmach z aktorami.
Zle, ze nie mysli sie o rownym pokazywaniu, partnerstwie, jednoczesnie moze faktycznie wzgledem pierwszej czesci niektore postaci - pastereczka - zaslugiwaly na feministyczne wreszcie pokazanie, a nie jako ozdobki. Ale film jest jak zwykle znakiem czasow, w ktorych powstal i odzwierciedleniem mod branzowych, zarowno tych dobrych jak i zlych.

ocenił(a) film na 8
paulin1

Zwróciłem na to samo uwagę. Jeszcze jedna rzecz. Na początku jak Bonie szła do szkoły to gdy była scena, gdzie inne dzieci siedziały i żegnali się z rodzicami, wydawało mi się,zejed o dziecko żegna się z dwoma mamami, ale nie jestem pewny, czy może to mama i nauczycielka.

ocenił(a) film na 10
paulin1

Jest, ale tutaj jest to w miarę zgrabnie ubrane i jednak tego aż tak strasznie nie widać.

ocenił(a) film na 8
Cesarz_OLX

Nie jest udane.

Bou jest tutaj bardzo irytująca, zachowuje się jak socjopatka (Chudy też źle się zachowywał wobec Buzza z zazdrości w jedynce, ale został za to ukarany, a Bou nie). Na przemian jest dla Chudego to miła, to wredna. Celowo wywołuje w nim złe emocje (jak przy tym Kanadzie gdy go degradowała), a potem dobre ("ja jednak myślę, że poradziłbyś sobie na wolności" - parafrazując), które miały Chudego nakłonić do przyjęcia jej stylu życia (ostatecznie się manipulantce udało).

To że płaczącą dziewczynkę na końcu znalazła miła pani policjant, a druga spokojnie spisywała zeznania, kiedy pan policjant był komicznie agresywny, to już poboczny absurd, który sprawił, że zaśmiałem się wewnętrznie.
Rzeczywiście wszystkie męskie postacie można by w tej części nazwać "ogłupionymi" lub złymi, jednak ja oglądając akurat na to nie zwróciłem uwagi (co nie znaczy że nie jest to problemem).

Bou w tej części wyznawała te typowe nużące feministyczne podejście do "wolności", jakoby to był cel sam w sobie. Nie wybiegałbym chyba za daleko od wiedzy powszechnej twierdząc, że w życiu większości ludzi wolność jest stanem przejściowym, aby następnie osiąść tam, gdzie komu dobrze (np założyć rodzinę).
Inni w komentarzach już zauważyli, że Chudy raczej zawsze czuł się w towarzystwie innych zabawek Andiego jak w tym miejscu docelowym, jak z rodziną. Myślę, że bardziej by do jego postaci pasowało zostać z nimi.

Ale co? No feminizm, panie i panowie, Chudy musiał przecież przylecieć w podskokach do swojej silnej i niezależnej dziewczyny, która przez cały film ani na moment nie podbudowała go jako "człowieka", a wręcz przeciwnie. To jak dzwonienie po pijaku do byłej - żał... do niczego nie prowadzące.
Nieintencjonalnie, poza innymi wątkami, ta bajka opowiada również o sprzeniewierzeniu się człowieka jego wartościom w imię niezaspokojonych potrzeb. Smutne.

ocenił(a) film na 10
MJ_killer

No ale czy postacie kobiece są znów tak wspaniałe? Może, ale zastanawiałbym się. Mnie wnerwiała jedynie (powtarzam JEDYNIE) Haha Rozpuk, czyli policjantka z pudełka. Haha Rozpuk to faktycznie zbędna i przerysowana postać, Bou momentami nieco irytuje, jak w scenie w automacie, ale ostatecznie się poprawia.

MJ_killer

Smutne jest to, że tacy ludzie jak ty, nie mający nic sensownego do powiedzenia, nie potrafiący zrozumieć stosunkowo prostej animacji, mają w obecnych czasach prawo publicznego wypowiadania się.

ocenił(a) film na 6
JackCarver

Obawiam się, że MJ_killer ma rację, a ty zamiast podjąć dyskusję i przedstawić kontrargumenty przechodzisz do inwektyw. Robisz dokładnie to, co zarzucasz osobie, którą komentujesz. Hipokryzja jest urocza kiedy ma się tak jaskrawy przykład, jak Twój komentarz.

ocenił(a) film na 6
JackCarver

Za to ty wszystko, co potrafisz to wbić gościowi igłę, który w przeciwieństwie do ciebie przedstawił swój punkt widzenia. Może ty po prostu nie masz swojego zdania? :o

ocenił(a) film na 6
paulin1

Pozwolę sobie odgrzebać temat. Tak, jest to baaardzo uwypuklone w filmie, ale nie jest wcale rażące w oczy, ogląda się bardzo przyjemnie. Czyli jest jakiś tam przekaz (nieważne czy ktoś się z nim zgadza czy nie) i jest on wpleciony w treść płynnie, nie na siłę i ogólnie super. Jako totalne przeciwieństwo bym tutaj podał scenę w Avengers: Endgame, gdzie takie "girl power" było ukazane w tylko jednej scenie, i to w najbardziej przeforsowanej, nielogicznej i kłującej oczy scenie jaką pamiętam

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones