Według słów komentarza Paula W.S. Andersona w wersji DVD, oryginalnie do roli L.J został wybrany aktor i raper Snoop Dogg, ale odrzucił rolę.
W filmie miała pojawić się też inna postać z gier wideo, Claire Redfield. Najpierw do roli tej wybrano Ginę Philips, lecz ta po pewnym czasie zrezygnowała i zastąpiono ją Emily Bergl. Aktorka również odeszła z produkcji ze względu na zobowiązania zawodowe. Gdy nie można było znaleźć na czas innej odtwórczyni, postać tę usunięto ze scenariusza. Pojawiła się dopiero w trzeciej części serii i zagrała ją Ali Larter.
Natasha Henstridge dostała propozycję zagrania Jill Valentine, ale nie mogła jej przyjąć, ze względu na inne zobowiązania.
Jason Isaacs miał zagrać rolę Doctora Birkina, ale zrezygnował z projektu.
Przygotowując się do roli Milla Jovovich trenowała przez 3 miesiące, by nabrać odpowiedniej formy do filmu.
Paul W.S. Anderson nie mógł powrócić na stanowisko reżysera kontynuacji, gdyż był zaangażowany w realizację filmu "Obcy kontra Predator".
Kiedy Alice mierzy piórem w oko naukowca, zbliżenie pokazuje, że celuje w jego lewe oko, a następnie, że w prawe.
Kiedy Jill mówi "Ale nie jestem aż tak dobra", członek ekipy w czarnych spodniach odbija się w oknie.
Kiedy Jill próbuje uruchomić pickupa, odgłos silnika nie przypomina odgłosu normalnego silnika.
Kiedy S.T.A.R.S i R.P.D walczą z tłumem zainfekowanych zombie, w tle widać wiele odwróconych napisów na sklepach (co znaczy, że film jest odwrócony).
Pomyłka w geografii - mimo, iż Raccoon City jest usytuowane gdzieś w USA, w większości ujęć miasta, gdzie widoczne są duże budynki, widać na nich logo dwóch kanadyjskich banków - CIBC (Canadian Imperial Bank of Commerce) i Bank of Montreal.
Jill dwa razy przeładowuje broń po zabiciu zombie na komendzie policji.
Kiedy Nemezis zabija członków S.T.A.R.S. zgrupowanych w teatrze, LJ stojąc naprzeciwko niego upuszcza swoje złote pistolety, a potem ucieka nie podnosząc ich. Jednak później, w szkole, ma je znowu.
Alice łamie palec zjeżdżając zsypem na śmieci. Kiedy ląduje na dole, przewraca pojemnik, do którego zjechała i przeczołguje się za róg, palec jest całkiem normalny. A za moment jest bardzo pokrzywiony i Alice go nastawia.
Kiedy mężczyzna na moście ogłasza tłumowi: "Mamy prawo użyć ostrej amunicji ...za 5 sekund", jego usta układają się do słowa "ten" (10) zamiast "five" (5), ponieważ początkowo odliczanie miało być do 10, ale zostało skrócone do 5.
Ewidentnie to dublerka zamiast Milli obiega wewnątrz okrągły szklany budynek, kiedy jego okna wybuchają, tak samo jak wcześniej, kiedy strzela do niej Nemezis.
Kamera leżąca na podłodze w szkole jest w trybie nagrywania i filmuje śmierć Terri. Ale kiedy Jill podnosi kamerę i podaje ją Angeli, kamera odtwarza nagraną śmierć, chociaż nikt jej nie przestawiał na odtwarzanie.
Zwalniający wirnik główny, śmigłowca ratunkowego na dachu, obraca się w złym kierunku.
Kiedy samochód z córką profesora Ashforda zostanie uderzony i zacznie się obracać, po lewej stronie ekranu widać kamerę zamontowaną na dźwigu.
Alice jest w ręczniku kiedy zabija ochroniarza, ale gdy natychmiast po tym wychodzi z budynku ma na sobie już szlafrok szpitalny.
Podczas sceny, w której widać całe miasto Raccoon City, po lewej stronie da się zauważyć więżę CN, która jest charakterystycznym budynkiem miasta Toronto. Można przypuszczać, że "Resident Evil: Apocalypse" kręcony był w Kanadzie.
Zdjęcia do filmu nakręcono w Berlinie (Niemcy) oraz w Brampton, Toronto, Hamilton i Winnipeg (Kanada).
Do filmu została włączona "reklama" kosmetyku produkowanego przez Korporację Umbrella, zrealizowana przez Marcusa Nispela (reżysera "Teksańskiej masakry piłą mechaniczną") na potrzeby tesera filmu.
Początkowo film miał mieć tytuł "Resident Evil: Nemesis", ale go zmieniono na "Resident Evil: Apocalypse", po tym jak zrealizowano film "Star Trek: Nemesis" w 2002.
Chociaż samo słowo "zombie" nie jest ani razu użyte w filmie, to jednak pojawia się ono w napisach końcowych: niemiecki komik, Tom Gerhardt, który gra zainfekowanego ojca, jest określony jako "zombie dad" ("tata zombie"). Pozostali zombie podpisani są jako "undead" ("nieumarli").
Zwiastun "Resident Evil: Apocalypse" był jednym z najczęściej oglądanych w internecie. 8.5 miliona pobrań od listopada 2003 do maja 2004.
Budynek CGI (w filmie zostaje wysadzony) wzorowany jest na budynku Toronto City Hall.
Wnętrza siedziby Umbrella, pojawiające się pod koniec filmu, to Exhibition Palace w Toronto.
Według producenta i scenarzysty, Paula W.S. Andersona, Dr Isaacs (Iain Glen) został nazwany tak na cześć aktora Jasona Isaacsa, który pojawił się bezpłatnie jako Dr Birkin i narrator na początku pierwszego filmu.
Postać Dr Ashforda została tak nazwana w nawiązaniu do rodziny Ashfordów z serii gier "Resident Evil". Jednak, w odróżnieniu od sympatycznej postaci Dr Ashforda z filmu, bohaterowie gier są czarnymi charakterami.
Podczas walki oddziału S.T.A.R.S z tłumem zombie, w tle na ścianach widać neony "Pizza Pizza" (sieć pizzerii w Ontario).
Ujęcie wielkiego nuklearnego wybuchu jest wzięte prosto z 3 części "Resident Evil" o podtytule Nemesis.
Wybudowanie filmowego kościoła zajęło ekipie 7 tygodni.
Psy nie były generowane komputerowo. Użyto przy nich dobrej charakteryzacji.
Jednym z najbardziej krytykowanych przez widzów elementów filmu stały się skąpe stroje bohaterek, które są bardzo niepraktyczne do walki z zombie. Przewidując tę sytuację, Milla Jovovich wpadła na pomysł, by w filmowym mieście od kilku dni panował upał, co miało wytłumaczyć, dlaczego ubiór bohaterek był oszczędny. Zdjęcia kręcone były jesienią w Kanadzie przy chłodnej pogodzie, co było też bardzo uciążliwe dla aktorek.
Strój Nemesisa został stworzony na podstawie odlewu ciała grającego go kaskadera Matthew G. Taylora. Całość ważyło ponad 13 kilogramów, a Taylor mógł mieć go na sobie tylko przez 15 minut, gdyż później robiło się w nim zbyt gorąco.
Do sceny wybuchu miasta użyto modele bloków mieszkalnych.
Pierwsza scena, w której Alice wychodzi ze szpitala, była nakręcona dla pierwszej części filmu.
By przygotować się do roli, Sienna Guillory zakupiła konsolę PlayStation wraz z grą "Resident Evil 3: Nemesis", by dokładnie zapoznać się z postacią Jill Valentine. Filmowe ruchy wzorowała na podstawie poruszania się swojej bohaterki w grze.
Broń, którą posługuje się Nemesis to typowa wyrzutnia rakiet oraz minigun General Electric M134.
Okres zdjęciowy trwał od 6 sierpnia do 10 października 2003 roku.