Rolę jednego z piratów miał zagrać Jimmy Buffett, jednak zrezygnował z niej z powodu wcześniejszych zobowiązań.
Do roli kapitana Jacka Sparrowa byli rozważani Michael Keaton, Jim Carrey i Christopher Walken.
Do roli Willa Turnera kandydowali Jude Law, Ewan McGregor, Tobey Maguire i Christian Bale.
Jessica Alba, Jaimie Alexander i Amanda Bynes były rozważane do roli Elizabeth Swann.
Steven Spielberg chciał, by Sylvester McCoy zagrał Gubernatora Weatherby'ego Swanna. Również Tom Wilkinson był brany pod uwagę przy obsadzaniu tej roli.
Gdy Will budzi się po nokaucie i rozgląda się po porcie, widać tę samą dziewczynkę, która grała małą Elizabeth, zamiatającą obejście.
Kiedy Barbossa otwiera poły swojego płaszcza, robi to obiema rękami i widać wyraźnie, że nic w nich nie ma. Natomiast w kolejnym ujęciu widzimy, jak z jego ręki wypada jabłko.
Pierwsza scena, w której Jack Sparow wkracza do portu: wyraźnie widać, że przy zejściu z masztu swojej łodzi wystawia prawą nogę. A w następnym ujęciu widać, iż jest to noga lewa.
W ujęciu, gdy aztecki medalion wpada do skrzyni z innymi monetami wyraźnie widać, że ma z obu stron taki sam obrazek. Jednak wcześniej, gdy mała Elizabeth po raz pierwszy wzięła go do ręki, widać, że obie strony medalionu różnią się od siebie.
Napad piratów na Port Royal. Dwóch z nich goni Elizabeth po domu. Wtedy ona zrzuca jednemu na głowę żarzące się węgielki, a on krzyczy, że go parzą. Dziwne, bo przecież Barbossa sam stwierdził, że oni jako objęci klątwą nic nie czują, więc jak mogło tamtego parzyć...
W czasie walki między "nieżywą" załogą Barbossy i armią Norringtona jeden z jego żołnierzy ginie zabity szablą. Po chwili ten sam żołnierz znowu wchodzi na pokład statku i... ponownie umiera w taki sam sposób.
Podczas gdy Jack zjeżdża na linie, jeden z angielskich żołnierzy strzela ze swej broni więcej, niż jeden raz. Jest to niemożliwe, ponieważ broń powtarzalna została wynaleziona w XIX wieku, a akcja filmu toczy się w wieku XVIII.
W czasie pierwszej konfrontacji Jacka i Willa w kuźni na kamiennej ścianie obok paleniska wiszą żelazne maski i inne sprzęty. Później ich układ się zmienia.
Gdy Will, dostarczając szpadę czeka na Gubernatora Swanna, jest godzina 9:45, a gdy Gubernator wchodzi do pokoju jest 9:40.
Podczas jednej ze scen, w której Jack Sparrow steruje "Interceptorem" można zaobserwować całkiem współcześnie ubranego "pirata". To jeden z członków ekipy filmowej, który w tym czasie kręcił się po statku.
Kiedy Elizabeth próbuje uratować Jacka przed aresztowaniem, łańcuszek na jej piersi pojawia się i znika pomiędzy ujęciami.
Podczas, gdy Jack i komodor rozmawiają w łodzi o zasadzce, w kadrze pojawia się zielona płetwa nurka-widać ją po prawej stronie łódki.
Na początku filmu łańcuch z kajdanek Sparrowa jest wystarczająco długi, aby przerzucić go przez linę, jednak chwilę potem, gdy pirat pragnie uwolnić się z kajdanek, łańcuch ulega niewytłumaczalnemu skróceniu.
Pokojówka Elizabeth Swann umieszcza ogrzewacz z rozgrzanymi węgielkami w łóżku dziewczyny, kiedy ta w nim leży. Jednak sposób użycia ogrzewacza pokazany w filmie jest niepoprawny. Ogrzewacze były umieszczane w łóżku i wyjmowane z niego jeszcze przed wejściem śpiącego, gdyż w przeciwnym razie ludzkie stopy zostałyby upieczone.
We wszystkich ujęciach kapitan Barbossa ma wyraźnie brudne zęby, jednak gdy jego załoga ściga Interceptora uzębienie pirata jest śnieżnobiałe.
Podczas egzekucji Jacka używano szubienicy z opuszczanym trapem w podłodze, jednak model ten został wynaleziony dopiero w XIX wieku.
Kiedy Jack rozmawia ze strażnikami w doku na drugim planie można zauważyć mężczyznę wiosłującego w stronę klifu. W następnych ujęciach, kiedy kapitan rozmawia z żołnierzami, można dostrzec jak łódź odpływa coraz dalej. Jednak w pewnym momencie łódka nagle znika, jednak nie miała dość czasu by znaleźć się poza zasięgiem kamery.
Gdy Elizabeth odkrywa, że piraci są przeklęci jeden z korsarzy gra na concertinie (rodzaj harmonii ręcznej). Concertina została wynaleziona dopiero w 1829 r.
Gdy Jack rozmawia na wyspie Tortuga z załogą, Annamaria wskazuje na niego ręką, która między ujęciami zmienia się z lewej na prawą.
Podczas przyjęcia z okazji awansu komodora orkiestra gra utwór "Rule Britannia", który został skomponowany dopiero w 1740 r.
Kiedy Jack i Will wspinają się na pokład Dauntless tuż po podwodnym spacerze ich ubrania są całkowicie suche.
Kiedy Elizabeth spada z klifu jej kapelusz leci za nią. W następnym ujęciu kapelusz znika.
Jack próbował zwabić psa kością, którą trzymał w ręce, ale kiedy Will zszedł ze schodów i wyważył kraty, kość zniknęła.
Na końcu filmu Jack płynie w stronę "Czarnej Perły" a statek ma białe żagle. Gdy kapitan zostaje wciągnięty na pokład żagle zmieniają kolor na czarny.
Kiedy Will walczy z piratami w Port Royal, jeden z korsarzy uderza go w głowę. Podczas jego upadku można zauważyć za nim niebieski materac.
Na końcu filmu, kiedy Jack krzyczy do załogi "Na pokład szczury lądowe" u jego boku stoi pirat, a tuż za nim człowiek w białej koszulce i okularach przeciwsłonecznych.
Kiedy Jack walczy z Barbossą w jaskini, Barbossa wyciąga z siebie miecz Jacka i wbija mu go poniżej paska na klatce piersiowej, ale kiedy Jack staje w świetle księżyca, to pas jest poniżej miecza.
Podczas sceny walki Jacka i Willa w kuźni, Will podnosi prawą rękę z opaską, spod której widać tatuaż, który Orlando Bloom zrobił sobie podczas kręcenia "Władcy Pierścieni".
Barbossa przez lunetę ogląda statek i Sparrow zasłania mu go swoją głową. Przy takim powiększeniu lunety twarz Jacka powinna być zamazana, a widać ją dokładnie.
Przed skokiem do morza z Czarnej Perły, Elizabeth oddaje suknię Barbossie, a ten mówi, że jeszcze jest ciepła, chociaż przecież sam wcześniej mówił, że nie czuje już ciepła kobiecego ciała.
Kiedy Elizabeth je obiad z Barbossą na stole jest wiele świec. Ich wysokość zmienia się w kolejnych ujęciach.
Drewniane oko Ragetti'ego porusza się zsynchronizowane z jego normalnym okiem. W czasach, w których toczy się akcja filmu, takie oko mogło być nieruchome albo poruszać się niezależnie od drugiego. Być może jest tak dlatego, że jest pod wpływem klątwy, jednak gdy Ragetti staje się normalnym człowiekiem, oko nadal się tak porusza.
W scenie, w której Czarna Perła ściga Interceptora w jednym ujęciu widzimy Willa stojącego na rufie, a w kolejnym ujęciu wychodzi spod pokładu.
Kiedy piraci otwierają wrota posiadłości gubernatora widać, że cienie kładą się prostopadle, jednak kiedy oglądamy ten teren w ujęciu z okna Elizabeth widać, że są przesunięte bardziej w prawo.
W scenie pościgu Perły za Interceptorem ułożenie medalionu i jego łańcucha zmienia swe ułożenie między ujęciami.
Kiedy Jack zdejmuje kapelusz Anny Marii i ona policzkuje go, jej włosy zmieniają swoje ułożenie między ujęciami.
Chociaż Elizabeth została dwa razy mocno spoliczkowana (raz przez Bo'suna, a drugi raz przez Barbossę) na jej twarzy nie ma siniaków ani zaczerwienień.
Chociaż można by tak wnioskować po dźwięku, Jack nie rozdarł gorsetu Elizabeth (już wcześniej był on odpięty - widać było haczyki przy linii biustu).
Kiedy gorset Elizabeth jest rozcinany w celu wydobycia medalionu jej ręce zmieniają położenie między ujęciami.
Kiedy Barbossa wydobywa medalion z klatki piersiowej jest on cały zakrwawiony. Potem, kiedy Barbossa uderza Elizabeth, na medalionie nie ma krwi. Pojawia się ona w scenie, w której Will ratuje Elizabeth.
Kiedy Will zwisa z masztu i rozmawia z Jackiem, chmury nad jego głową zmieniają swoje położenie.
Kiedy Jack i Will siedzą pod mostem i Jack mówi "We're going to commandeer that ship. Nautical term", jego prawy policzek jest czysty. Kiedy zwraca się do Will'a z kwestią "One question about your business..." na jego policzku jest szeroka czarna smuga. Kiedy znowu się odzywa ("No worries...") jego policzek jest czysty chociaż wcale go nie dotykał.
W scenie w kuźni można dostrzec wiklinowy kosz ze sznurem. Sznur zmienia swoje ułożenie między ujęciami.
Kiedy Elizabeth znajduje się na pokładzie Czarnej Perły Bo'sun ją policzkuje. Wyraźnie słychać odgłos policzkowania jednak ręka Bo'suna ani przez chwilę nie dotyka twarzy Elizabeth.
Kiedy Elizabeth steruje Czarną Perłą w pierwszym ujęciu ster jest całkowicie opleciony liną. W następnych zwisa z niego zaledwie kilka sznurów.
Kiedy Jack ma zostać powieszony, a mężczyzna czyta jego listę przestępstw, widać kobietę w czerwonej sukience, która wypowiada słowa razem z mężczyzną.
Kiedy Czarna Perła atakuje Port Royal, duże eksplozje pojawiają się wszędzie tam, gdzie uderzają jej pociski. Jednak armaty w erze żaglowców nie używały pocisków wybuchowych.
Na różnych zbliżeniach Barbossy widać, jak nosi żółte soczewki kontaktowe.
Kiedy Elizabeth i gubernator Swann opuszczają dom podczas ceremonii wręczenia nagród, wyraźnie widać ślady opon samochodowych.
Gdy Jack pod wodą rozdziera sukienkę Elizabeth, słychać odgłos rozrywania tkaniny.
Część zdjęć powstała w Kalifornii, w studiach Glendale i Raleigh Studios oraz w popularnej nadmorskiej miejscowości turystycznej Palos Verdes z ładnym widoczkiem na Pacyfik. Tu zbudowano Fort Charles - część miasta Fort Royal.
Początkowo chciano kręcić poza Karaibami (gdzieś w Tajlandii), ponieważ na Karaibach większość wysp jest bardzo zaludniona. Jednak zrezygnowano z tego pomysłu, gdyż ekipie zależało na autentyzmie.
Zdjęcia do filmu zrealizowano w Los Angeles, Burbank, Long Beach, Universal City, Rancho Palos Verdes, Manhattan Beach (Kalifornia, USA), Samaná (Dominikana), Kingstown, na wyspie Bequia, nad rzeką Wallilabou (Saint Vincent i Grenadyny) i na Dominice.
Film zawiera jedną dodatkową scenę.
Uwaga! Dalsza treść może zawierać spoilery.
Po napisach:
Małpka Jack zabiera monetę ze skarbu i zostaje przeklęta.
Johnny Depp grający kapitana Jacka ma złote zęby będące dentystycznymi implantami. Początkowo było ich tak wiele, że producent Jerry Bruckheimer poprosił o ich usunięcie i pozostawienie tylko kilku.
Jest to pierwszy film wytwórni Walt Disney Pictures, który wyświetlany był w USA dla widzów mających ponad 13 lat, a nie jak zwykle bez ograniczeń wiekowych.
Keira Knightley, aby nie nabawić się choroby morskiej brała pigułki przeciw chorobie lokomocyjnej i zamiast chorować - zasypiała.
Odzież i smugi węgla drzewnego ukryły liczne tatuaże Johnny'ego Deppa, a tatuaż Jacka Sparrowa na ręce, którego prawdziwą replikę aktor dostał po zakończeniu kręcenia filmu na cześć swojego syna Jacka, został sfałszowany.
Scena skoku Sparrowa i Elizabeth z pokładu "Czarnej Perły" do morza była wykonana bez pomocy kaskaderów. Knightley wahała się aż 2 dni, żeby wykonać ten skok osobiście.
Orlando Bloom ma w filmie zasłonięty prawy nadgarstek kawałkiem materiału, ponieważ ma tam wytatuowaną 'elfią' 9 - pamiątka po "Władcy pierścieni" (wszyscy aktorzy z Drużyny Pierścienia zrobili sobie taki tatuaż).
Światowa premiera filmu odbyła się 28 czerwca 2003 r. w parku Disney'a w Disneyland Resort (ośrodek rozrywki Disneya) w Kalifornii, gdzie znajduje się prawdziwa atrakcja "Pirates of the Caribbean", od którego film wziął swoją nazwę. To była pierwsza premiera filmu w Disneylandzie.
Producent Jerry Bruckheimer i reżyser Gore Verbinski chcieli skorzystać z wielkiego zbiornika wodnego znajdującego się w Baja, w Meksyku, który był wykorzystany w takich filmach jak "Titanic" i "Pearl Harbor", ale niestety film Petera Weira "Master and Commander: The Far Side of the World" już miał go zamówionego i to akurat w terminie, kiedy mieli być kręceni "Piraci z Karaibów".
Mimo iż film jest fikcją, to wybrano historyczny okres, w którym odbywa się akcja (lata 1720-1750). Zatrudniono także historyka Petera Twista jako konsultanta, który czuwał nad spójnością filmowego obrazu piratów, ich otoczenia i zwyczajów. Zatrudniono także konsultantów od szermierki: Roberta Andersona i Marka Ivie ("Maska Zorro").
W jednej ze scen Depp sterował "Interceptorem" nie mając o tym zielonego pojęcia i o mały włos, a doprowadziłby do kolizji z "Dauntless".
Ważnym elementem fabuły była przemiana piratów Barbossy w żywe szkielety. Za efekty specjalne odpowiadała słynna firma Industrial Light & Magic. Posłużono się trójwymiarową animacją i zadbano, by każdy szkielet swymi indywidualnymi cechami odpowiadał poszczególnym aktorom. Nie używano też żadnych ułatwień takich jak zwalnianie czy przyspieszanie zdjęć. Dodatkową trudnością było to, że szkielety musiały wyglądać naturalnie, także w scenach walk.
Końcowy strzał armatni podczas oblężenia miasta przez Czarną Perłę przelatuje na niebie przez chmurę o kształcie głowy Myszki Miki.
Reżyser Gore Verbinski początkowo odrzucił Keirę Knightley. Do roli Elizabeth szukał młodej aktorki, która łączyłaby w sobie niewinność z "lekką diabolicznością", a Keira wydawała mu się zbyt delikatna. Dopiero gdy na jednym ze zdjęć zobaczył kolczyk w jej pępku, stwierdził, że wcale nie jest takim niewiniątkiem.
Brązowa substancja, która sypie się na Willa Turnera po jego walce na miecze z Jackiem Sparrowem to... czekolada w proszku.
Keira Knightley przyznała, że wzięła na pamiątkę kilka sztuk "złota", które znajdowało się w jaskini piratów.
Statyście, który grał pirata z długą, kopcącą się brodą, trzeba było wkładać do niej zapalone kadzidełka. Gdziekolwiek aktor się pojawił istniała groźba, że może kogoś przypadkiem podpalić lub zaprószyć ogień.
Wiele problemów przy kręceniu filmu przysporzyła małpka Barbossy, którą trzeba było zmuszać do patrzenia w odpowiednim kierunku poprzez strzelanie do niej z pistoletu na wodę. Na ogół Geoffrey Rush dostawał wodą w twarz.
Podczas kręcenia sceny, kiedy Elizabeth wbija nóż w pierś Barbossy, Geoffrey Rush miał pod koszulą metalową płytkę. Scenę trzeba było powtarzać kilka razy. Keira Knightley trafiła w płytkę dwa razy, a wcześniej o mało nie pokaleczyła Geoffrey Rusha.
Przed premierą spaliło się studio dźwiękowe, gdzie pracowano nad filmem. Straty wyniosły 350 tys. dolarów.
Osobą, na której wzorował swoją postać Johnny Depp jest... gitarzysta Rolling Stonesów, Keith Richards. Jako "rekompensatę" Johnny dał mu swoją filmową przepaskę i łańcuch z niej zwisający.
Scenę, w której Orlando Bloom prezentuje szpadę gubernatorowi, trzeba było powtarzać 15 razy.
Twórcy "Piratów z Karaibów" byli zmuszeni zatrudnić dublera rąk dla Johnny'ego z tego powodu, że posiada on bardzo zadbane dłonie. Kapitan Jack Sparrow jest prawdziwym wilkiem morskim, więc takie dłonie nie pasują do jego wizerunku.
Małpa należąca do Barbossy jest grana przez dwóch małpich "aktorów": 10-letnią Tarę i 8-letniego Levi'ego.
Kapitan Jack Sparrow w disneyowskiej rzeczywistości nazywał się Jack Smith i urodził się 25 października. Zatrudniony był przez Kampanię Wschodnioindyjską. Dowodził kupieckim statkiem "Złą Wiedźmą", pracując dla Lorda Cutlera Becketta. Jednak, gdy odmówił transportu niewolnikami, Beckett nakazał spalić i zatopić "Złą Wiedźmę", a Jacka Sparrowa ogłosił piratem. Jack przyjął swój nowy status i stał się doskonałym piratem bez możliwości powrotu do dawnego życia. Później Jack poprosił Davy'ego Jonesa o odzyskanie dla niego zatopionego statku. Sparrow przechrzcił go następnie na "Czarną Perłę". Dalszy ciąg historii Kapitana Jacka Sparrowa znamy już z filmu.
Johnny Depp zgodził się na zagranie w filmie jeszcze wtedy, kiedy nie było gotowego scenariusza (zgodził się, ponieważ tytuł bardzo mu się spodobał i podziałał na jego wyobraźnię).
Nakręcono 236 ujęć z efektami specjalnymi.
Różne teksty o "eunuchach" w ustach Jacka Sparow'a były efektem improwizacji Johnny'ego Depp'a.
Zdjęcia do filmu kręcono od 9 października 2002 roku do marca 2003 roku.
Nazwy trzech głównych bohaterów: Jacka Sparrowa, Elizabeth Swann i Williama Turnera wzięto od znanych ornitologów, którzy nazwali w ten sposób ptaki.