Adrienne King dostała rolę Alice tylko dlatego, że filmowcy poddali się po próbach zatrudnienia Sally Field.
Jednym z pierwszych członków ekipy filmowej był Tom Savini. Producenci horroru chcieli zatrudnić tego specjalistę od efektów specjalnych po tym jak zobaczyli efekty jego pracy w filmie "Świt żywych trupów".
Kandydatkami do roli Pameli Voorhees były Shelley Winters, Dorothy Malone, Louise Lasser, Estelle Parsons, Ostatecznie dostała ją Betsy Palmer.
Sean S. Cunningham chciał początkowo, aby rolę Jasona zagrał jego syn, Noel Cunningham. Ostatecznie reżyser nie uzyskał na to zgody swej małżonki.
Charakteryzator Tom Savini zagrał Brendę w scenie, gdzie ciało dziewczyny zostaje wyrzucone przez okno.
Adrienne King na początku nie chciała zagrać w filmie z powodu przemocy, ale zmieniła zdanie.
Sally Field ubiegała się o rolę Alice Hardy.
Rex Everhart, który wcielił się w postać Enosa, nie pojawił się w scenie z Robbi Morgan. Jego miejsce za kierownicą ciężarówki zajął Taso N. Stavrakis.
Pierwszym obozowiczem, zabitym w prologu z 1958 roku, był Barry. Napisy końcowe identyfikują go jako Garry'ego.
Film rozpoczyna się sceną, w której obozowicze śpiewają przy akompaniamencie gitary. Gra na niej Claudette, pozostali tylko śpiewają. Następuje zbliżenie kamery na aktorkę, widzimy jak spogląda na Billy'ego i wtedy przestaje grać na gitarze. Dźwięk instrumentu słychać jednak dalej.
W jednej ze scen Bill i Alice zaglądają pod łóżko, aby schwytać węża, który zakradł się do domku. W następnym ujęciu zamiast Alice widać jednak Marcie na jej miejscu.
Kiedy Annie wyskakuje z jeepa pani Voorhees, na jej prawym łokciu można zauważyć biały ochraniacz.
W jednej ze scen Alice wchodząc do spiżarni znajduje tam Szalonego Ralpha. Widać wtedy wbiegających do kuchni Neda i Nancy. Kamera ujmuje później samego intruza. Kolejne ujęcie ponownie rejestruje wchodzących do kuchni nastolatków.
Gdy policjant Dorf wsiada na swój motor i ostrzega nastolatków, na jego pojeździe zauważyć można cień stojącego nieopodal kamerzysty.
Podczas pobytu nastolatków na plaży, pojawia się Alice i pyta czy są oni gotowi do rozpoczęcia pracy. Dziewczyna staje w tym momencie na czerwony ręcznik. Zmienia on swoje położenie między ujęciami.
Kiedy Ned udawał, że tonie, Brenda popłynęła mu na ratunek. Zauważyć można, że dziewczyna i Ned pozostawali kilka sekund pod wodą, dopóki nie otrzymali sygnału do wynurzenia.
W czasie walki z panią Voorhees Alice wytrąca jej maczetę z rąk. Gdy później dziewczyna podbiega i podnosi to samo narzędzie, znajduje się już ono w zupełnie innym miejscu.
Gdy Alice dobiegła do kajaka i odepchnęła go, na plaży znajdował się jeszcze drugi taki sam środek wodnej lokomocji. Natomiast we wcześniejszych ujęciach widoczny był tylko jeden kajak.
W jednej ze scen rozgrywających się w miasteczku, Annie podchodzi do psa, aby go pogłaskać. Początkowo zwierzę znajduje się w słonecznym świetle, a w następnym ujęciu pies leży w cieniu.
Gdy Brenda usłyszała dobiegające z dworu głosy, odłożyła książkę obok świeczki. Po tym jak wstała z łóżka widać, że ta sama książka leży już w innym miejscu.
W scenie zabójstwa Annie, gdy opiera się ona o drzewo, zmienia się sposób ułożenia jej włosów pomiędzy ujęciami.
W momencie, gdy Annie wyskakiwała z ciężarówki, auto było przechylone. Gdy samochód wraca na miejsce, gdzie rzekomo wyskoczyła nastolatka, droga jest już prosta, a drzewa rosnące wzdłuż rowu są inne niż te, które zaobserwować można było we wcześniejszych ujęciach.
Po tym jak Brenda została wrzucona przez okno, jej twarz skierowana była w prawą stronę. Gdy Alice wchodzi później do kuchni, twarz Brendy skierowana jest w odwrotnym kierunku. Zmienia się także położenie kawałków szkła i drewna rozrzuconych koło ciała dziewczyny.
Pomiędzy ujęciami zmienia się położenie kłódki na schowku, w którą Alice uderzyła bronią.
Alice ucieka przed Pamelą i chowa się w szopie. Napastniczka, chcąc się do niej dostać, uderza w drzwi budynku i łamie deski, które lądują po prawej stronie drzwi. W następnej scenie, są one ponownie ustawione pionowo.
Kiedy Steve namawia Alice, aby została kolejny tydzień nad jeziorem, dziewczyna stojąc na drabinie ma rękę położoną na dachu. Następne ujęcie pokazuje, że ręka jest spuszczona na dół.
Po zabiciu węża Alice wypowiada kwestię: "Is it dead?". W tym samym czasie, nad drzwiami znajdującymi się za aktorką, widać odbijający się cień mikrofonu.
Annie zatrzymuje czerwoną ciężarówkę. Kolejne ujęcia tej sceny nie są ze sobą spójne. Najpierw aktorka pokazana jest stojąca w cieniu, a w następnym ujęciu stoi już w świetle słonecznym.
Pamela zatrzymuje się samochodem, aby zabrać Annie. W przedniej szybie auta, po stronie pasażera, widać wtedy odbijające się męskie ramię.
Podczas gdy jedna z klientek wychodzi z baru Sandy, w oknie zauważyć można odbicie kogoś z członków ekipy realizatorskiej.
Alice, pytając Billa czy potrzebował będzie większej ilości farby, ma rękę położoną na biodrze. W następnym ujęciu ręka ta spuszczona jest do dołu.
W jednej ze scen Ned napina łuk i kieruje go w stronę Brendy. Sposób napięcia tej broni ulega zmianie między ujęciami.
Annie podchodzi do psa i mówi: "Hi girl! Excuse me, hi boy!". Widać wtedy, że jej usta nie wypowiadają słów: "..Excuse me..".
Po tym jak Alice uderzyła panią Voorhees patelnią, zmienia się miejsce położenia ręki kobiety (najpierw jest na wysokości głowy, a później w okolicach brzucha).
Gdy nastolatkowie przybywają na obóz widzą Stevena uderzającego w pień siekierą. Obozowicze wysiadają z samochodu, a on prosi ich żeby pomogli mu usunąć pozostały fragment drzewa. Gdy wspólnymi siłami udaje im się przewrócić pień, nie ma już na nim śladów uderzeń od siekiery.
Marcie, Bill i Ned jadą ciężarówką. Etapy drogi pokazane są raz z punktu widzenia przedniej szyby auta, innym razem z większego dystansu. Jedne i drugie ujęcia nie są ze sobą zgodne. Gdy np. samochód pokazany jest z bliska widać drzewa rosnące po obu stronach ulicy. Nie było ich w bezpośrednio poprzedzających ujęciach przedstawiających jadący samochód z daleka.
Gdy Annie wchodzi do sklepu, kasjerka stoi tuż przy ladzie od strony drzwi. Dwa ujęcia póżniej, widzimy ją nagle stojącą znacznie dalej (koło kasy).
Annie wchodzi do sklepu i zaczyna rozmowę z kobietą przy ladzie. W budynku znajduje się między innymi mężczyzna myjący podłogę. Na początku widzimy go w czasie pracy za przed ladą koło okien sklepu. Potem podchodzi nagle do sprzedawczyni. W końcu, w ostatnim ujęciu, ponownie zmywa podłogę przed ladą.
Gdy Annie wchodzi do sklepu zapytać się o położenie Kryształowego Jeziora, nad głową sprzątacza (w oknie) widać mikrofon.
Gdy Alice robi zamach i ścina głowę pani Voorhees, zauważyć można, że nie trzyma ona w tym czasie ostrza w rękach.
Tuż przed tym zanim Jason wyskakuje z wody na Alice, można zauważyć rurkę wydechową z tyłu łodzi.
Kiedy Annie rozmawia z psem, jego położenie zmienia się między ujęciami.
Kiedy pani Vorhees rzuca Alice na stół, można zauważyć materac amortyzujący upadek aktorki.
Gdy Alice znajduje trupa Billa wiszącego na drzwiach, można zauważyć, że nieboszczyk mrugnął okiem.
Kiedy Steve Christy opuszcza jadalnię, na zewnątrz pada deszcz. Można wówczas dostrzec, że to woda z tryskacza.
Podczas gry w Monopol, Alice kupuje Baltic Avenue, a następnie Bill rzuca kostką. Dziewczyna wykrzykuje, że wyrzucił ósemkę, umieszczając ją na Baltic Avenue. Po dokładnym spojrzeniu na kostkę, zanim zgarnie ją Brenda, można dostrzec dwie piątki.
Gdy Alice się budzi, ma na sobie białe skarpetki. Zmieniają one kolor na czarny, gdy dziewczyna idzie do kuchni.
Gdy generator przestaje działać, bohaterowie biorą kilka lamp naftowych. Jednak po zapaleniu widać, że w środku są żarówki.
Kiedy Jack i Marcy siedzą nad jeziorem, zaczyna się burza. W pewnym momencie można dostrzec żółte światło błyskawicy na ich twarzach. W rzeczywistości błyskawice nie świecą na żółto.
Gdy Szalony Ralph wychodzi ze spiżarni, powodując krzyk Alice, Marcy i Ned wpadają do kuchni. Chłopak je hamburgera, który został przygotowany dopiero w następnej scenie.
Kiedy Ned celuje łukiem w dziewczynę, kąt strzału zmienia się pomiędzy ujęciami.
Gdy Claudette i pozostali obozowicze śpiewają na początku filmu, z bliska można dostrzec, że dziewczyna ma skrzyżowane nogi. Jednak w ujęciach z daleka widać, że kończyny są rozłożone.
Po odcięciu, ciało nie jest w stanie utrzymać rąk w powietrzu i zaciskać pięści, ponieważ to mózg umożliwia wykonywanie takich czynności.
Brenda płynie, aby uratować Neda, a Marcie ustawia łódź na środku jeziora. Można dostrzec, że obie podczas interwencji znajdują się obok białej platformy.
Gdy dzieciak gra na klasycznej gitarze, jego ruchy na instrumencie nie pasują do muzyki. W jakiś sposób potrafi grać wysokie dźwięki na niskim progu.
Kiedy Jack zostaje dźgnięty w szyję widać, że jest ona fałszywa. Można wyraźnie zobaczyć linię między prawdziwą, a fałszywą szyją.
Kiedy Ralph wyjeżdża na swoim rowerze, dwa razy przechodzi tę samą skałę.
Tuż przed tym, gdy Annie wyskakuje z furgonetki, pojazd mija zakręt, ale kiedy ciężarówka zatrzymuje się i cofa, droga jest prosta. Można również dostrzec, że mamy do czynienia z zupełnie innym fragmentem jezdni, inne są również drzewa i liście wzdłuż rowu.
W punkcie kulminacyjnym filmu, Alice macha maczetą w kierunku pani Voorhees, co skutkuje dekapitacją. Kiedy ostrze dotyka szyi pani Voorhees, jej głowa leci pod niewłaściwym kątem, jakby cięcie zaczynało się po przeciwnej stronie.
Kiedy dwójka nastolatków znajduje siekierę w łóżku, narzędzie jest idealnie czyste pomimo tego, że wcześniej zostało wbite w głowę dziewczyny. Ponadto wygląda również na zupełnie nowe, ze świeżą warstwą lakieru.
W scenie, gdzie Alice odcina głowę pani Voorhees, można dostrzec wykałaczki zabezpieczające głowę.
Gdy Annie wchodzi do kawiarni, w oknie tuż pod odwróconym znakiem Coca-Coli można dostrzec odbicie mikrofonu.
Obóz, w którym kręcono film naprawdę leży w New Jersey i nazywa się Camp Nobebosco, filmowcy mogli z niego skorzystać tylko po dokonaniu znacznej darowizny dla organizacji "Boy Scouts of America". Większość członków załogi i kilku aktorów mieszkało w chatkach obozu podczas kręcenia filmu.
Film kręcono w New Jersey (USA): w Blairstown, Freehold, Hardwick Township, Hope oraz w Kanadzie.
Scena śmierci Annie została ocenzurowana i pocięta w montażu. W oryginale była dłuższa i pokazywała więcej szczegółów.
Zdjęcia do filmu trwały od 4 września do 3 października 1979 roku.
Sceny z wężem nie było w scenariuszu i była pomysłem Toma Saviniego po własnych przeżyciach. Zwierzak użyty na potrzeby filmu był prawdziwy podobnie jak i jego śmierć na ekranie.
Victor Miller początkowo nazwał Jasona imieniem Josh, ale stwierdził, że brzmi zbyt miło, więc wykorzystał imię dawnego szkolnego prześladowcy.
Szalony Ralph został nazwany Ralphie Ratboy we wcześniejszym projekcie scenariusza.
Dwa Jeepy użyte w tym filmie są w rzeczywistości tym samym autem, w zależności od sceny z założonym dachem lub bez niego.
Adrienne King na początku nie chciała zagrać w filmie z powodu przemocy, ale zmieniła zdanie.
W scenie, w której znaleziono martwego Billa, można dostrzec, że jego oko drży nieustannie. Stało się tak ponieważ ponieważ efekt specjalny, który zastosował Tom Savini, palił oko Harry'ego Crosby'ego i powodował mu rozdzierający ból.
Podczas, gdy filmy z serii: "Halloween" mają dużo muzyki, seria: "Piątek trzynastego" posiada jej bardzo niewiele. Jest to zasługa Harry'ego Manfrediniego, który podjął decyzję, aby na ekranie muzyka zabrzmiała tylko w momencie, gdy zabójca jest obecny.
Aby uzyskać swoje role, młodsze aktorki musiały przeczytać tekst o koszmarze, w którym deszcz zamieniał się w krew.
Według Marka Nelsona, pierwotny scenariusz zakładał, że Ned cierpiał na polio, a jego nogi były zdeformowane, podczas gdy górna część ciała była muskularna.
Większość obiektów i budynków filmowego obozu była już na swoim miejscu, gdy zaczynano kręcić, załoga musiała tylko dobudować łazienki i je wyposażyć.
Inspiracją do tego filmu był zarówno slasher pt: "Halloween", jak i "Meatballs", komedia o tematyce erotycznej, której akcja rozgrywa się w letnim obozie.
Scena śmierci Marcie miała być inna, ale musiano ją zmienić, gdyż jej głowa nie działała.
Śmierć Barry'ego i Claudette również miały wyglądać zupełnie inaczej. Dziewczyna miała zostać zabita maczetą na oczach Barry'ego, który potem walczy z zabójcą. W efekcie sprawca traci palec.
To jedyny film z serii, którego akcja faktycznie rozgrywa się w piątek trzynastego.
Początkowo oryginalny scenariusz nosił tytuł: "A Long Night at Camp Blood", jednak Sean S. Cunningham zaproponował "Piątek trzynastego".
Obawiając się, że ktoś inny posiada prawa do tytułu, Cunningham założył fikcyjną agencję reklamową w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA) używając filmowego loga. Dopiero potem dowiedział się, że przed nimi nakręcono film pt: "Friday the 13th: The Orphan".
Firma Paramount kupiła prawa do dystrybucji krajowej filmu za 1,5 miliona dolarów. Opierając się na sukcesie ostatnich horrorów, takich jak "Halloween", jak i niskim budżecie filmu, studio uznało go za "niskie ryzyko" pod względem rentowności. Był to pierwszy niezależny slasher, który został nabyty przez duże studio filmowe.
W scenie, gdy Annie spada z ciężarówki, można zobaczyć cmentarz. W łuku drzwi wejściowych można odczytać dwie linie liter, układające się w napisy: "Cmentarz Moravias" oraz "Hope, NJ".
Sfilmowanie sceny, w której Alice zostaje wciągnięta do wody przez Jasona, zajęło filmowcom trzy miesiące.
MPAA powiedziało filmowcom, aby ograniczyli ilość gore w sequelu. Dlatego "Piątek trzynastego II" jest znacznie mniej krwawy niż poprzednik.
Oryginalny scenariusz nie przewidywał pojawienia się Jasona na końcu filmu, a sama Alice miała po prostu unosić się na wodzie. Dopiero scenograf Tom Savini zasugerował, że przydałby się zabieg fabularny zwany cliffhangerem, a polegający na budowaniu napięcia, jak w filmie pt: "Carrie".