PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=410527}

Perski Nowy Rok

Chaharshanbe-soori
7,1 584
oceny
7,1 10 1 584
Perski Nowy Rok
powrót do forum filmu Perski Nowy Rok

Film oglądałam już jakiś czas temu i jak każde inne dzieło Farhadiego przypadł mi do gustu. Jednak dopiero teraz po tym czasie zauważyłam jedną rzecz.

Jak to często bywa w tłumaczeniu tytułów filmów na polski, również tutaj trochę się to nie udało. Chaharshanbe Suri to nie to samo co Perski Nowy Rok. Jest to święto poniekąd z nim związane, ale jest to ostatnia środa przed Nowym Rokiem, podczas której, jak zresztą można było w filmie zauważyć, ludzie bawią się ogniem i puszczają fajerwerki, to samo święto mamy u Panahiego w To nie jest film. Nou Ruz, czyli Nowy Rok to święto spokojniejsze. Swiętuje się wtedy początek wiosny, są to rodzinne spotkania i ucztowanie. Nim zaczęłam się trochę interesować perską kulturą nie miałam o tym pojęcia i myślałam, że Nowy Rok w Iranie, który przypada na 21. marca, świętuje się w sumie podobnie jak w Europie – fajerwerkami. Teraz widzę, że to jest trochę wprowadzanie widza w błąd.

Oczywiście, dla osoby, która się nie zagłębia w kulturę Iranu nie ma to znaczenia, jednak fakt jest taki, że tłumaczenie jest nieco nietrafione. Tytuł co prawda brzmi w ten sposób całkiem dobrze, ciężko znaleźć właściwy polski odpowiednik na ten tytuł, który będzie brzmiał dla polskiego widza przyciągająco, ale mimo wszystko Nowy Rok a Chaharshanbe Suri to nie to samo.

Trochę to zabawne, bo również Forushande nie miało szczęścia w polskim tłumaczeniu. Oryginalnie jest Sprzedawcą, a u nas został Klientem :D

W każdym razie Szczęśliwego Perskiego Nowego Roku dla wszystkich miłośników Iranu i perskiego kina!

ocenił(a) film na 8
Girl_Lilikoi

Wzajemnie i bardzo dziękuję za obszerne i ciekawe wyjaśnienia.
Pozdrawiam :-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones