Harrison Ford odrzucił propozycję odtwarzania głównej roli, ponieważ uważał, że scenariusz sprowadza wojnę o niepodległość do melodramatycznej historii o zemście.
Jake Gyllenhaal, Ryan Phillippe, Paul Walker, Joshua Jackson, Elijah Wood, Brad Renfro i Freddie Prinze Jr. byli brani pod uwagę do roli Gabriela Martina.
Pierwszym wyborem twórców filmu do roli pułkownika Tavingtona był Kevin Spacey. Ostatecznie jednak nie zatrudniono go, gdyż po wypłaceniu Melowi Gibsonowi 25 milionów dolarów za zagranie głównej roli, budżet produkcji okazał się zbyt niski.
Gdy Benjamin dołącza do milicji przed ostateczną bitwą, jedzie na koniu trzymając flagę w lewej dłoni. W kolejnych ujęciach flagę ma w prawej dłoni.
Gdy trwają przygotowania do powieszenia członków oddziału milicji, Anglicy przygotowują szubienicę i testują zapadnie przy pomocy worków z piachem. Zapadnie nie były stosowane w czasie tej wojny ale reżyser uznał, że wyglądają efektownie.
Gdy Gabriel czyta w myślach swój list mówi, że jego przyjaciel zginął pod Elizabethtown, jednak z tekstu w liście wynika, że zginął pod Monmouth.
Gdy Benjamin opuszcza swoją rodzinę na wybrzeżu i mówi do Susan, jej warkocze leżą z przodu na jej ramionach. W jednym z ujęć warkocze pojawiają się z tyłu na plecach, później ponownie są na ramionach.
Gdy Benjamin usiłuje uwolnić Gabriela prowadzonego na egzekucję, chowa się za drzewem przed ostrzałem Anglików. Kule zostawiają ślady na drzewie, ale w następnym ujęciu drzewo jest nieuszkodzone.
Gdy Gabriel czeka w kolejce, aby się zapisać do armii, Benjamin podchodzi aby z nim porozmawiać. Gabriel stoi odwrócony plecami ale w jednym z ujęć stoi twarzą do Benjamina pomimo, że odwraca się dopiero w następnym ujęciu.
Za każdym razem, gdy Tavington ładuje swój pistolet, wyrzuca wycior, bez którego nie mógłby naładować ponownie broni.
W czasie końcowej bitwy ranny Benjamin upada na kolana i jego muszkiet uderza kolbą o ziemię. W tym momencie bagnet zamocowany na muszkiecie trzęsie się jakby był zrobiony z gumy.
Gdy Tavington podpala dom na plantacji Charlotte, w oddali pojawia się Benjamin i strzela z pistoletu, aby zwrócić na siebie uwagę. W pierwszym ujęciu trzyma pistolet w prawej dłoni, a w następnym ujęciu ma go w lewej dłoni.
Gdy kończy się scena w której Benjamin uwalnia Gabriela z rąk Anglików i ekran ciemnieje, martwy kierowca powozu podnosi głowę.
Occam dowiaduje się, że niewolnicy służący rok czasu w armii kontynentalnej otrzymają wolność i zapłatę za służbę. Jednak Occam służył w lokalnej milicji, a nie w armii kontynentalnej.
Przed finałowym starciem na polu bitwy można zauważyć ogrodzenie. W następnych scenach nie ma po nim śladu.
Gdy Thomas i Gabriel wracają z polowania zauważają listonosza. Thomas zaczyna biegnąć i oddala się od Gabriela. W następnym ujęciu ponownie jest obok Gabriela i dopiero zaczyna się oddalać.
Gdy oddział milicji wpada w zasadzkę, Benjamin chowając się za drzewem strzela do Anglików. Gdy oddaje pierwszy strzał, pistolet jest skierowany w góre, mimo to kula trafia w jakiegoś Anglika. W następnym ujęciu Benjamin oddaje kolejny strzał, nie przeładowując broni.
Gdy Thomas siedząc w oknie maluje figurki żołnierzy, wygląda za okno i zatrzymuje pędzel w pewnej odległości od figurki. W następnym ujęciu patrzy przez okno, ale pędzel trzyma na figurce.
Gdy Tavington strzela do księdza, ten upada na kolana i rzuca muszkiet Gabrielowi. Jednak rzucał muszkiet skierowany lufą w prawą stronę, a Gabriel łapie muszkiet skierowany lufą w lewą stronę.
W końcowej bitwie, gdy linia Amerykanów się załamuje, Benjamin chwyta flagę i biegnie w stronę wroga. Wyrzuca po drodze swój pistolet, ale w następnych scenach ma go z powrotem.
Gdy Benjamin negocjuje wymianę jeńców przy stole generała Cornwallisa, pióro stojące na stole zmienia swoją pozycję w kolejnych ujęciach.
Gdy Gabriel atakuje Tavingtona nad rzeką, ten broni się i walczy szablą. Pomimo że zabija kilka osób, szabla jest czysta, a podczas walki wygina się jak gumowa.
W czasie filmowej bitwy pod Camden, kiedy armia brytyjska zatrzymuje się, dowódca wydaje rozkaz przygotowania broni do ostrzału. Żołnierze nie wykonują żadnych czynności, mimo to w następnym ujęciu wszyscy mają muszkiety gotowe do strzału.
Kiedy Charlotte i dzieci chowają się w piwnicy, przechodzą obok koszyka pełnego chleba owiniętego w celofan. Folia ta został wynaleziona dopiero w 1906 roku.
Benjamin strzela z pistoletu czarnoprochowego do brytyjskiego żołnierza jadącego na koniu z odległości około 90 metrów, jednak zasięg rażenia tej broni jest znacznie mniejszy.
W scenie kiedy Charleston wychodzi z ratusza, jeden ze statystów nosi piankowe zatyczki do uszu.
Kiedy flota francuska bombarduje armię Kornwalii, kadłuby okrętów są pomalowane na czarno z żółtymi paskami wzdłuż strzelnic. Galicyjskie statki w tamtych czasach były czarno-białe lub w kolorze naturalnego drewna.
W scenie finałowej bitwy, żołnierze armii regularnej, po wycofaniu się milicji, strzelają salwą z muszkietów z osadzonymi bagnetami. Chwilę później ruszają do szarży pozbawieni bagnetów, przez co masowo nabijają się na bagnety brytyjskie. Oryginalnie armia kontynentalna posługiwała się tzw. Kentucky Rifle, które faktycznie nie miały bagnetów.
Zdjęcia do filmu zrealizowano w Edisto Island, Charleston, Brattonsville, Chester, Moncks Corner, Fort Lawn, Georgetown, Lowrys, Rock Hill i York (Karolina Południowa, USA).
Postać grana przez Mela Gibsona była pierwotnie wzorowana na Francisie Marion. Jednak po uzyskaniu informacji od historyków o niezbyt chlubnych aspektach jego życia (np. gwałcenie niewolnic), podjęto decyzję o wykreowaniu postaci całkowicie fikcyjnej, bardziej heroicznej.
Dom ciotki Charlotte to ten sam dom, w którym mieszkał Forrest Gump. Zmieniono jedynie wystrój wnętrza, a kamienne ogrodzenie zostało zasłonięte żywopłotem.
Heath Ledger sam wykonywał swoje sceny kaskaderskie.
Postać pułkownika Tavingtona wzorowana jest na pułkowniku Banastre Tarletonie, dowódcy kawalerii Cornwallisa. Tarleton znany był z palenia domów, niszczenia upraw i okrucieństwa w walce. Zyskał sławę i przydomek "rzeźnik". Jednak to właśnie sława uczyniła go postacią kontrowersyjną, ponieważ było znacznie więcej okrutnych oficerów, zarówno wśród brytyjczyków, jak i amerykanów.
Znak firmowy Rolanda Emmericha widoczny jest w tawernie, w scenie, w której Martin robi nabór do grupy partyzantów, a takie na etykiecie z butelki wina.
Zdjęcia do filmu kręcono od 7 września 1999 roku do 20 stycznia 2000 roku.