Okręt podwodny Orzeł po rozpoczęciu II wojny światowej zostaje internowany w Tallinie. Załoga decyduje się na ucieczkę, uciekając przed pościgiem Kriegsmarine przez cały Bałtyk. Mimo przeciwności losu, przedostaje się na Morze Północne. Przed nimi prosta droga do Anglii.
platforma vod
1 września 1939 roku, okręt podwodny Orzeł czeka na rozkazy. Wkrótce zostaje skierowany do Zatoki Fińskiej. Podczas rejsu zaczyna brakować paliwa i choruje dowódca (Aleksander Sewruk). Po wpłynięciu do Tallina pod naciskiem Niemców załoga zostaje internowana. Przygotowują jednak ucieczkę; w nocy obezwładniają wartowników i wychodzą na morze.
Jesienią 1939 roku, po kapitulacji Polski, dowództwo okrętu podwodnego "Orzeł" decyduje się nie składać broni i walczyć z wrogiem. Statek dociera do Tallina, położonego w neutralnej Estonii. Tam załoga uzupełnia zapasy paliwa i zostawia ciężko rannego dowódcę. Wkrótce okazuje się jednak, że miejscowe władze - wbrew wcześniejszym zapewnieniom - podejmują decyzję o jego internowaniu. Nowy kapitan, Grabiński (Wieńczysław Gliński), rozkazuje natychmiastową ucieczkę do Anglii. Okrętowi udaje się potajemnie opuścić port. Aby dotrzeć do Wielkiej Brytanii, załoga musi najpierw przepłynąć teren Bałtyku, kontrolowany przez niemiecką marynarkę wojenną. Film Leonarda Buczkowskiego jest swobodnie oparty na autentycznych wydarzeniach historycznych. Bohaterski wyczyn "Orła" stał się dla Polaków symbolem heroicznej walki z hitlerowcami i symbolem nadziei na odzyskanie wolności.
platforma vod