Clive Barker, Joe Dante i George A. Romero byli brani po uwagę do wyreżyserowania filmu.
Propozycję zagrania roli Ricka O'Connela jako pierwszy otrzymał Sylvester Stallone. Do roli brani pod uwagę byli również Matt Damon, Ben Affleck, Chris O'Donnell oraz Matthew McConaughey. Ostatecznie angaż dostał Brendan Fraser.
Kiedy strażnik dostaje ataku szału, rozrywa swoją koszulę i krzycząc biegnie przez cały korytarz. W końcu uderza w ścianę i pada martwy, jednak koszulę ma wciągniętą w spodnie.
W filmie jest scena, w której Rick próbuje przeciąć mieczem łańcuch z prawej ręki Evie, nie uwalnia jej to jednak z kajdanów. Chwilę później widzimy jak Evie próbuje wydostać się z lewej obręczy bo na prawej już nic nie ma.
W jednej ze scen walki, Rick wbija miecz Imhotepowi. Ten odruchowo dotyka rany, a na jego ręce pojawia się krew. Jednak chwilę potem gdy ranny cofa się do basenu zakrywając brzuch tą samą ręką, śladu po krwi nie ma.
Na początku filmu, na ekranie pojawiają się potężne piramidy, te jednak nigdy nie istniały w pobliżu miasta Teby.
Kiedy Rick, Jonathan, Winston i Amerykanie siedzą w barze w Forcie Brydon, po lewej stronie ekranu widać członka ekipy spoglądającego na swój zegarek.
W starożytnym Egipcie wszyscy kapłani musieli wyrywać wszystkie włosy na swoim ciele, jednak Imhotep i jego kapłani mają porośnięte brwi.
Siły powietrzne Wielkiej Brytanii nigdy nie nazywały się "Royal Air Corps". Do 1918 roku nosiły nazwę "Royal Flying Corps", którą zmieniono na Royal Air Force (RAF).
W czasie pościgu samochodowego w Kairze, widać światła ekipy filmowej.
Beni nie zostaje skrzywdzony przez Imhotepa, ponieważ mówi po hebrajsku ("językiem niewolników"). Jednak Imhotep żył ok. 1000 przed niewolą egipską Żydów.
Gdy bohaterowie odkrywają mumię Imhotepa Evelyn stwierdza, że skarabeusze musiały jeść wolno jego ciało. Ale gdy w czasie filmu chrząszcze jedzą jednego z tzw. kopaczy, robią to w mgnieniu oka.
Gdy Rick wydłubuje nożem skarabeusza z ramienia Jonathana widzimy, że ponownie atakujący owad nie ma na sobie ani śladu krwi.
Kiedy Rick prezentuje Evelyn broń na pokładzie barki, to mimo że są sami za bohaterką widzimy dwukrotnie cień członka załogi.
Mimo, że mumia Anck-Su-Namun jest martwa można zobaczyć tętno na jej szyi.
Ponieważ sytuacja polityczna w Egipcie, nie pozwalała na jakiekolwiek prace ekipy filmowej, zdjęcia do Mumii kręcono w Maroku.
Zdjęcia do filmu kręcono w Warzazacie, Ajt Bin Haddu, Marrakeszu, Arfudzie, na górze Dżabal Musa (Maroko), w kanionie Glen (Arizona, USA), Chatham, Farnham, Londynie, Mentmore i Shepperton (Anglia, Wielka Brytania).
Na podstawie filmu i jego kontynuacji powstały książki o tematyce przygodowej. "Mumia" została napisana przez Davida Levithana, Autorem powieści "Mumia powraca" jestJohn Whitman John Whitman.
Fort w Kairze nazywa się Fort Brydon. W "Księdzie Dżungli" (1994), również wyreżyserowanej przez Stephena Sommersa, Sam Neill gra "Pułkownika Brydona".
Początkowo scenariusz zakładał, że Ardeth Bey ginie. Jednak idea ta uległa zmianie.
W rzeczywistości imię "Imhotep" należało do architekta, który zaprojektował pierwsze piramidy.
Za wyjątkiem przepaski na biodra i kilkoma klejnotami, kostium noszony w filmie przez Patricię Velazquez całkowicie składa się z malowidła na ciele, nałożenie którego zajęło 14 godzin.
Scena katastrofy w bibliotece została nakręcona jednym ujęciem.
W czasie kręcenia sceny powieszenia Ricka, Brendan Fraser otarł się o śmierć. Pętla wokół jego szyi była zbyt mocno zaciśnięta i aktor stracił przytomność. W jednym z wywiadów Rachel Weisz powiedziała, że Fraser przestał oddychać i musiał zostać reanimowany.
Miasto Hamunaptra nie zostało nigdy znalezione przez archeologów.
Na otwarcie filmu logo Universal miało być z czarno-białej tonacji.
Biała pidżama, którą Rachel Weisz miała na sobie w scenie ataku statku, zaczęła prześwitywać, gdy aktorka była mokra. Musiano cyfrowo wybielić pidżamę w trakcie montażu, aby film mógł otrzymać zakładaną kategorię wiekową PG-13.
Głos otwierający film miał być pierwotnie głosem Imhotepa. Stephen Sommers zdał sobie sprawę, że Imhotep nie znał angielskiego, więc głosu użyczył Ardeth Bey.
Okres zdjęciowy trwał od 5 maja do 29 sierpnia 1998 roku.