W scenie, której Luter udaje się na spotkanie z kardynałem Kajetanem (gdzie ma odwołać swoje tezy), robi to w nocy, w ciemnościach, podczas padającego deszczu. Jednak, kiedy wchodzi do środka, we wszystkich pomieszczeniach, przez które przechodzi z okien pada światło dzienne. Dzieje się tak aż do poprzedzającej spotkanie z kardynałem rozmowy z Girolamo Aleandro włącznie. Potem, już podczas audiencji u kardynała jest to skorygowane.
Luter odwołuje się do konkretnych wersetów biblijnych używając nomenklatury znanej dopiero z Biblii genewskiej wydanej po jego śmierci - od 1560 roku.
W scenie wyznania augsburskiego, wszyscy arystokraci, w tym książęta elektorowie poparli Karola V. W rzeczywistości prawie wszyscy książęta pozostali przy katolicyzmie. Tylko jeden z siedmiu elektorów, książę Saksonii, poparł bunt.
W filmie Luter i Jerzy Spalatyn poszli razem do szkoły prawniczej. W rzeczywistości spotkali się dużo później.
Luter przechadza się wśród kongregacji wygłaszając swoje mowy ludziom, często całym rodzinom, zasiadającym w ławkach. W ówczesnych czasach kaznodzieje nie wychodzili zza kazalnicy, a ławki dla słuchaczy były rzadkością. Kobiety, mężczyźni i dzieci stali oddzielnie.
Fabuła filmu rozciąga się na ponad trzy dekady, jednak po postaciach, w tym po samym Lutrze, nie widać żadnych oznak starzenia.
W filmie, Fryderyk Mądry instruuje Spalatyna, by poczekać, aż obecna sytuacja podąży prawem inercji. Przypuszczalnie jest to rok 1518 (na pewno przed ogłoszeniem edyktu wormackiego w 1521 r.), jednak termin "inercji" został po raz pierwszy użyty przez Jana Keplera sto lat (1618-1621) później.
Zawory do usuwania skroplin, w konstrukcji puzonów użytych w filmie, zostały wynalezione dopiero w latach 70-tych XIX wieku. Również widocznych złoceń tego instrumentu, nie stosowało się w ówczesnych czasach.
Film nakręcono w Monachium, Heldburg, Neundorf, Rauenstein, Seßlach, Ummerstadt, Coburg, Eisenach, na terenie kraju związkowego Sakosnia-Anhalt (Niemcy), Czechach i w Rzymie (Włochy).
Film został częściowo sfinansowany przez luterańską organizację Thrivent Financial for Lutherans.