PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=803179}

Lighthouse

The Lighthouse
7,5 64 216
ocen
7,5 10 1 64216
8,1 52
oceny krytyków
Lighthouse
powrót do forum filmu Lighthouse

Zajebiste zdjęcia, montaż, dźwięk, no wszystko oprócz scenariusza... spodziewałam się wielkiego wow, a dostałam zlepki mitów greckich w ładnej odsłonie :( plis przekonajcie mnie dlaczego to jest dobre fabularnie, bo jakoś nie siadło

ocenił(a) film na 9
fv3kmother_

Fakt, że część elementów fabuły była trochę przewidywalna (aczkolwiek dla mnie to nie jest duża wada, ale nie jestem filmowym geekiem i oceniam bardzo subiektywnie) - mi podobało się to, jak są napisane wachania proporcji władzy pomiędzy bohaterami; podobał mi się też naturalizm i sceny, które powoli pozwalają poznać reakcje bohaterów i ich charaktery. Nastawiona pierwszymi recenzjami, spodziewałam się po prostu ciągu surrealnych obrazów (jako że najczęściej powtarzające się wrażenia z filmu, jakie słyszałam to "totalny midf**ck / ale super wizualnie").
Jak dla mnie mimo delirycznej oprawy wizualnej struktura filmu - a szczególnie relacji między Wake'm i Winslowem - jest dosyć mocno zbudowana.
The Lighthouse to dobrze przedstawione mechanizmy rozwoju toksycznej relacji - nie widzę za bardzo takich analiz, ale rozwój fabuły pokazuje nie tylko izolację i powoli postępujące szaleństwo (w kontekście toksycznej męskości?), ale jest bardzo dobrym przedstawieniem tego, jak zachowuje się osoba narcystyczna (Wake / Dafoe ) i jakie manipulacyjne zachowania stosuje, żeby zaspokoić swoje ego i osiągnąć całkowitą kontrolę i władzę. Wake od początku sabotuje Winslowa w swoim dzienniku i podsyca jego szaleństwo stosując manipulację, gaslighting, kłamstwa, sprawnie przechodząc między przyjacielskim usposobieniem a agresją. Ma obsesję na punkcie władzy i kontroli ( --> zawłaszcza sobie światło z latarni, dla niej zostawił nawet swoją żonę i dzieci).
Uważam, że te aspekty napisane były bardzo dobrze.

ocenił(a) film na 10
fv3kmother_

a dlaczego miałbym cię do czegokolwiek przekonywać?

ja uważam, że film jest niesamowity - ty nie. i niech tak zostanie. : )

ten film można odczytywać na kilka sposobów - a to 'dosłowne' odczytywanie (czyli zinterpretowanie go jako filmu grozy z minimalną symboliką i nawiązaniami do mitologii greckiej i marynarskiego folkloru) nie pozwala dojrzeć pewnych głębiej ukrytych znaczeń (co wcale nie znaczy, że takie odczytywanie jest błędne - wręcz przeciwnie, jest to jedna z kilku równoważnych interpretacji).

a poza tym - może historia nie zaskakuje (a czy zawsze musi zaskakiwać?), ale... ludzie, jak to jest zrobione! Czysta przyjemność oglądać tych ludzi, słuchać tej archaizowanej angielszczyzny (ponownie to napiszę - ukłony dla polskich tłumaczy). Ten film tylko 'przy okazji' jest filmem grozy.

ocenił(a) film na 10
fv3kmother_

Jak można brać kogoś na poważnie, kto wkleja jakieś "iksde"? Ile ty masz lat? 10?

ocenił(a) film na 10
Alfred_Hugecock

Dawno nie rozbawił mnie tak żaden komentarz. Zwraca mu Pan uwagę na użycie infantylnego "iksde" nazywają się przy tym "Alfred_Hugecock", no boki zrywać.

Mrkarli120

I po co ta zazdrość? ;)

ocenił(a) film na 7
Alfred_Hugecock

A czy 10 latki używają nadal "XD"? Wydaje mi się, że to internetowy archaizm, coś czego używali moi rówieśnicy w gimnazjum i czasami została im ta naleciałość. Jednak pytam, bo nie wiem. O zgrozo, czasami i mi się zdarza, a kończyny me wapnieją.

ocenił(a) film na 7
Vanillia

dywagacje na poziomie filmu... tak samo zakłamujecie rzeczywistość i wmawiacie sobie, że "masakra" jest określeniem, które w języku polskim ma całkiem inne znaczenie i wiele osób używa go często od chyba 20 lat gdzieś xD

ocenił(a) film na 9
Vanillia

"XD" przeżywa teraz swoisty renesans. Parę lat temu było używane na równi z emotkami typu :D, czy :P, natomiast teraz roczniki około 1995-2003 używają ją na potęgę

ocenił(a) film na 7
Gaeth_I

Dzięki za informację :) Dobrze wiedzieć, trzeba zacząć baczniej obserwować.

ocenił(a) film na 9
Alfred_Hugecock

Iksde to symbol, zawłaszczony przez dwudziesto-paro latków jako pamiątka, z odrobiną melancholii i kapeczką kpiny. Starsi mogą używac go z przywilejem. Bardzo ładnie ktoś napisał o "XD", że przechodzi teraz swój renesans. Absolutnie tak. xD.
Zluzuj poślada Panie Gargantuiczny. Jak chcesz to sobie bądź Anachroniczny i Wzniosły tylko z tak wysoka chyba nie dostrzegasz drugiego dna małych rzeczy.

persephonkaa

przepraszam, "wysoka"

ocenił(a) film na 10
persephonkaa

ty sama jak te iksde.

ocenił(a) film na 5
Alfred_Hugecock

OK BOOMER XD

ocenił(a) film na 6
fv3kmother_

jest czarno-biały, nowatorski itd. Ale mnie to np. znudził

fv3kmother_

iksde przekonajcie mnie. jak nie siadło to nie dla cb

ocenił(a) film na 5
Mcdr1ve

Tez tak uważam

ocenił(a) film na 10
fv3kmother_

Ja osobiście uważam że film przez cały czas jak i zakończenie daje duży wybór w interpretacji, ale większa część z nich albo i wszystkie będą miały związek z traceniem zdrowia psychicznego lub zwykłym szaleniem. Howard jako ten niedoświadczony i słaby psychicznie a Wake jako ten psychicznie wyniszczony życiem. Ja to tak postrzegam, ale jak już powiedziałem- każdy może mieć inną interpretacje tego (dla mnie) majstersztyku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones