PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=850743}

Komando Breitnera

Qu'un sang impur...
5,7 415
ocen
5,7 10 1 415
Komando Breitnera
powrót do forum filmu Komando Breitnera

Qu'un sang impur...

użytkownik usunięty

Koniec lat 50. W Algierii trwa krwawa wojna, ból i upokorzenie są na porządku dziennym. Francuscy spadochroniarze przeszukują masyw górski, dając odpór rebeliantom z Frontu Wyzwolenia Narodowego. Tymczasem we Francji pułkownik Andreas Breitner (Johan Heldenbergh) podejmuje się realizacji bardzo trudnej misji. Ma odnaleźć byłego przełożonego, pułkownika Simona Delignieres (Olivier Gourmet). Według ustaleń oficer zaginął w Aligierii, a odpowiedzialność za to spoczywa na barkach buntowników. Breitner formuje zespół, złożony z członków o motywacjach bardzo osobistych. Wraz z nimi wyrusza do Algierii, by wypełnić zadanie, zanim francuska armia zasieje tam chaos...

ocenił(a) film na 8

Dzięki za info Sir Guy - film naprawdę b. dobry, bez zbędnych fajerwerków, ukazuje dwulicowość strony francuskiej i kolejną wojnę bez sensu, w której najbardziej ucierpiała ludność cywilna (łącznie z dziećmi). Obsada też wg mnie w porządku - nieopatrzone twarze, do tego dosyć charakterystyczne. Jedyne do czego miałbym wątpliwości, to czy w tamtych czasach robiono już takie tatuaże, a w dodatku w wojsku tatuaż na twarzy? Pamiętam gdy sam służyłem w latach 90 w WP i tam jakiekolwiek tatuaże były surowo zabronione, nawet strzyżenie się na totalnie łysą pałę było uznawane za samookaleczenie (co nie znaczy, że nikt tego nie robił)...

użytkownik usunięty
Pyrogenus

Skądś tam skopiowałem opis, ale oddaje sens dzieła... A z tatuażami ciekawa sprawa - ja to przyjąłem "as is" (zresztą zazwyczaj bardziej przyglądam się broni i zegarkom) :-)

ocenił(a) film na 8

No broń to każdy miał inną - popraw jeśli się mylę, ale czy Breitner nie miał Thompsona z z okrągłym magiem, do tego Lugera "parabelkę", jeden z Algierczyków miał chyba MP-40, którego użyła później ta Wietnamka, a reszta to nie wiem, Lebele? W dodatku mogę teraz mylić 2-3 różne filmy, bo akurat mi się trafiły w krótkim odstępie czasu. W skrócie, to oni wyglądali jak jakiś oddział najemników, zresztą wszystko podobnie się odbywało.
Co do zegarków to nie wiem nic - to już mniej daleko mi do zapalniczek, bo sam miałem 2 Zippo i byłem z nich b. zadowolony. Jest nawet forum i kiedyś były tam różne okazje - żałuję, że wtedy nic nie kupiłem, bo były takie zapalniczki bez jakiejś historii, ale z wyglądem "jak po boju" i sprawne. Wtedy kolesie chcieli po 30-80zł, a teraz to albo na taką nie trafisz, albo nawet za taką, życzą sobie kupę kasy, pozdrawiam.

PS: Co z tym FW? Wysyłam tego posta chyba z 5 raz, dobrze że skopiowałem...

ocenił(a) film na 5
Pyrogenus

Dokładnie, to był Thompson, w tym czasie już zabytek. Nic dziwnego, że był problem z amunicją i bębenek załadowany był na 30% ;) Ciekawsze było to, że chłopaki się tak chętnie wymieniali bronią. Pewnie po prostu leżała na siedzeniu auta i każdy brał, co mu pierwsze w rękę wpadło :)

użytkownik usunięty
aklekot

Amunicja do "tomigana" była standardowa amerykańska .45 acp , jak do coltów 1911, a przecież Afryka była jak zawsze polem walki i wszystkie mocarstwa maczały tam paluchy i zostawiały żelastwo... Zresztą w filmie "Psy wojny" najemnicy zakupili hurtem uzi, a w oryginale książkowym były to schmeissery... :-)

ocenił(a) film na 5

To był żart ze sceny, w której koleś jakoby opróżnił bębenek po 3 czy 4 króciutkich seriach.

ocenił(a) film na 7

Czy Breitner był Niemcem? Bo w filmie pada wzmianka, że dostał francuskie papiery.

użytkownik usunięty
prezestomek

Tak właśnie zrozumiałem: Niemcem, czy też Prusakiem...

ocenił(a) film na 7

Kiedy pada określenie Prusak?

użytkownik usunięty
prezestomek

Nie wiem, czy pada - tak zrozumiałem z filmu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones