Film muzyczny zrealizowany na podstawie sztuki Michała Bałuckiego, popularnego polskiego dramaturga końca XIX wieku, którego dorobek zaliczany jest do żelaznego repertuaru polskich teatrów. Jego najbardziej znanymi sztukami są - obok "Klubu kawalerów"- "Dom otwarty" i "Grube ryby".
Akcja filmu rozgrywa się w Krakowie, na początku XX wieku. Kilku miejscowych antyfeministów zaliczających się do lokalnej elity towarzyskiej zakłada Klub Kawalerów. Po pewnym czasie na łono klubu powraca także chwilowy odstępca, pan Piorunowicz. Porzucona przez niego żona Jadwiga przybywa do Krakowa, z miejsca zwracając uwagę klubowiczów. Właśnie w pogoni za piękną panią Piorunowiczową kawalerowie udają się do Krynicy. Tam dzięki energii i pomysłowości swatki Dziurdziulińskiej na ślubnym kobiercu staje aż sześć par - w ten sposób działalność Klubu Kawalerów zostaje zakończona.
Początek XX wieku, Kraków. Kilku przeciwników małżeństwa zakłada Klub Kawalerów. Życiowe doświadczenia rozczarowały ich do kobiet. Jednym z członków jest pan Piorunowicz (Bronisław Pawlik), który właśnie porzucił żonę. Młody pan Władysław (Andrzej May), desperacko zakochany w Maryni Mirskiej (Pola Raksa), wstąpił do klubu, gdyż został odtrącony przez kapryśną pannę. Inni członkowie to dziwacy nie mający wielkiego powodzenia u płci pięknej. Niespodziewanie do miasta przyjeżdża Jadwiga Piorunowiczowa (Lidia Korsakówna) i zawzięci kawalerowie ulegają jej urokowi.