PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=752130}
6,5 39 103
oceny
6,5 10 1 39103
4,6 24
oceny krytyków
Kamerdyner
powrót do forum filmu Kamerdyner

"kończy się nasz świat"... Jakże piękny, naturalny świat, którym mogliśmy się napawać w pierwszej połowie filmu... Malownicze pejzaże, dostojne pałace i ogrody, sielankowe wsie, pola pokryte poranną mgiełką, konie w galopie... Do tego sztuka, obrazy, muzyka, taniec, literatura. To co czuję myśląc o tamtym świecie jest w stanie wyrazić tylko melodia wydobywająca się z wnętrza fortepianu... I wojna światowa była dopiero początkiem przemian, które zakończyła kolejna. Umarł baśniowy świat.
Czas odmierza koniec jednego wieku i początek kolejnego, jednak prawdziwym końcem starego i początkiem nowego, jest zazwyczaj druzgocące wydarzenie: wojna.

ocenił(a) film na 7
hitman4334

Powiedział też coś innego - Polska jest, nie ma, jest nie ma ..... Mamy wszystko by byc wielkimi na tym świecie ale narodowe waśnie i sprzedawczyki Berlina oraz Moskwy niszczą wszystko

magik30

Za los naszego kraju sami odpowiadamy.
Nikt nam niczego nie narzuca, sami kreujemy swoją rzeczywistość. A że miernymi jesteśmy kreatorami to i taki świat sobie tworzymy.

ocenił(a) film na 3
prg197

Naiwny jak dziecię

Wyspiarski_Andrzej

Mam 45 lat i dawno wyroslem ze zludzen wieku dzieciecego, polecam czytac, duzo czytac i wyciagac samemu wnioski.

ocenił(a) film na 3
prg197

Czterdzistopięcioletnie dziecię

Wyspiarski_Andrzej

Smutny los kraju w ktorym sa Andrzeje oddajacy swoj los w cudze rece.
Niewolnicy swej biernosci, wiecznie pokrzywdzeni.
Mistrzowie pesymizmu, plynacy szerokim nurtem goryczy.

prg197

Pięknie napisane i używasz ciekawych określeń. Jestem pod ogromnym wrażeniem. W krótkim tekście zawarłeś prawdę i to w poetycki sposób. Zajmujesz się pisaniem zawodowo? Jesteś pisarzem? Piszesz poezje?

ocenił(a) film na 5
hitman4334

A może ten sielankowy świat został Tobie tylko wmówiony? Może opierasz się na pałacowej wizji -kto ma kasę i pałace, władzę, syty brzuch -ten widzi chwilę porannej mgiełki... chłop i sługa widzi codzienność porannego chłodu.
I w ogóle nie sądzę, że ten czy owy system jest lepszy od innego owego, itp, ale 'baśniowość' ma/ lub nie ma każdy w sobie -a systemy ową tylko ograniczają -z jednej bądź z drugiej strony.

ocenił(a) film na 8
Teenzet

Możliwe, a raczej pewne, że przedstawiłem jedynie spojrzenie na tamte czasy przez pryzmat mojej wyobraźni.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones