PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=758909}

Jurassic World: Upadłe królestwo

Jurassic World: Fallen Kingdom
6,0 74 249
ocen
6,0 10 1 74249
4,5 18
ocen krytyków
Jurassic World: Upadłe królestwo
powrót do forum filmu Jurassic World: Upadłe królestwo
użytkownik usunięty
Cohonez

Znamy już tytuł, wrzucili niedawno na facebooka
https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/19399442_1507851105926434_40324766 23263940124_n.jpg?oh=b786520639ceff8e976b635111d1a1c2&oe=599BC676

ocenił(a) film na 9

Wiadomo, poza tym to stary post :/

ocenił(a) film na 7
Dawid0126

Lecimy dalej:

1. IDW Comics opublikuje komiksy poszerzające kanon Jurassic World. Premiera jakoś w 2017
2. Firma Mondo wydała na Comic Con fajny plakat:
http://jurassicoutpost.com/mondo-closes-san-diego-comic-con-exclusive-jurassic-w orld-poster/
Będzie ich więcej w przyszłości
3. Do ekipy twórców sequela dołącza Andy Nicholson. Będzie on - nie wiem jak to przetłumaczyć - production designerem. To chyba coś w stylu scenografa i jest to dobra wiadomość, albowiem w portfolio tegoż pana można zauważyć udział w takich filmach jak "Grawitacja", "Ultimatum Bourne'a", "Charlie i Fabryka Czekolady", "Jeździec bez głowy", "Troja", "Złoty Kompas", czy "Niezgodna" - pan jest generalnie odpowiedzialny za koordynację efektów wizualnych.

http://jurassicoutpost.com/gravity-production-designer-andy-nicholson-joins-jura ssic-world-sequel/

4. Pojawiła się plotka nt fabuły. Hold on to your butts:

Nie chce mi się tego tłumaczyć :
http://dishnation.com/we-reveal-a-monster-plot-twist-for-jurassic-world-sequel/

ocenił(a) film na 8
Cohonez

Nie wiem jak to nazwac :)

ocenił(a) film na 7
BarryGDZ

Pijesz to tego opisu fabuły? Ja się dziwię, że nikt z ekipy FW jeszcze się nad tym nie pochylił :P

Generalnie, to fani z Jurassic Outpost twierdzą, że jest to plotka, której źródła należy szukać w nowych koszulkach spod szyldu Jurassic World. Znajdujące się na nich raptory mogą kojarzyć się ze "zmilitaryzowanymi".

Tutaj trochę więcej:

http://jurassicoutpost.com/theres-insane-new-jurassic-world-2-story-rumor-dont-b elieve/

Generalnie idea, w której dinozaury przejmują władzę na ziemi nie była by zła. Tylko żeby to dobrze zrobić...

A tak w ogóle, to wychodzi na to, że krajobrazy Walii (tak! nie tylko studio) będą "grały" w nadchodzącym filmie.

ocenił(a) film na 8
Cohonez

Krajobrazy Walii znacznie lepsza informacja hhee. To co na razie mamy ? Hawaje,Londyn i Walia? Co do militaryzacji gadow a zwlaszcza raptorow sam nie wiem. Poczatkowo tez bylem przeciwny kwestii tresury raptorow.. No,ale jakos ta kwestie zaakceptowalem. No i w filmie nie wypadla źle....

ocenił(a) film na 7
BarryGDZ

Z lokacji mamy:
- Hawaje (czyli pewnikiem jakiś element fabuły zahaczy o Isla Nublar / Isla Sorna
- Londyn (tu raczej chodzi o PineWood Studios)
- Walia (tutaj zarówno krajobrazy jak i studio)

Co do "tresury" - chyba w filmie to jednak nie była tak do końca tresura. Obawiałem się raptorów skaczących przez płonące obręcze, a dostaliśmy proby porozumiewania się z nimi językiem ciała. Zresztą nie zawsze udane :D Ogólnie ten wątek wypadł całkiem nieźle.

ocenił(a) film na 7
Dawid0126

FilmWeb nie zdążył o tym napisać, bo zostało to dosyć szybko zdementowane, myślę jednak, że warto o tym tu wspomnieć.
1. W wywiadzie dla hiszpańskiego czasopisma XL Semanal, JA Bayona powiedział, że kontynuacja Jurassic World ma już oficjalny, ale jeszcze nie ujawniony tytuł, że będzie filmem z czołowej ligi i że budżet widowiska to bagatela 260 milionów dolarów.
2. Serwis Slashfilm powołując się na swoje źródła w Universal dementuje ową kwotę dodając, że wg ich informacji budżet tego filmu nie został jeszcze określony
http://jurassicoutpost.com/jurassic-world-2-not-260-million-...

Tutaj wstrzymywałbym się z jakimikolwiek komentarzami, albowiem coś mi mówi, że reżyser nie minął się z prawdą i mógł podać szacowaną wartość budżetu razem z kosztami marketingu. Chyba, że na serio miał na myśli budżet tylko i wyłącznie na produkcję to mamy do czynienia z jednym z droższych filmów ostatnich lat (co nawet wróżyłoby dobrze, bo może postawi się tutaj na animatronikę, lepsze CGI lub - co chyba bardziej możliwe - gaże dla aktorów, co MOGŁOBY sugerować więcej znanych nazwisk)

A z innej beczułki - sprawdziłem sobie profil filmu na iMDB, a konkretnie konta osób biorących udział w pre-produkcji. O Andy Nicholsonie - człowieku odpowiedzialnym za wizualny kształt filmu "Grawitacja" już tu pisałem. Pojawiło się jednak kilka innych nazwisk:

Że tak to ujmę - "dział kreacji" :D
- Jason Knox-Johnston (stanowisko: Art Director) - pracował na analogicznym stanowisku przy filmach: Ultimatum Bourne'a, Kroniki Narni: Książę Kaspian, Skyfall, Na Skraju Jutra, Marsjanin oraz Star Wars Episode VIII. Obecnie pracuje przy Transformers 5
- Luke Dass (stanowisko: art department assistant) - pracował m.in przy: Kobieta w Czerni 2, Star Wars: Przebudzenie Mocy, Legend of Tarzan i Avengers: Age of Ultron. Ostatnim jego projektem jest nowa Mumia
- Ian McCaffrey (stanowisko: autor storyboardów) - pracował m.in przy: seriale Wikingowie, Into the Badlands i Penny Dreadful oraz ostatni film Bayony - A Monster Calls. Obecnie macza palce przy serialu Brooklyn Animal Control
- Lisa Royle (stanowisko: główna modelarka) - pracowała przy m.in: Avengers: Age of Ultron, Spectre, Victor Franenstein, a ostatnio przy ósmej części Star Wars
- Kurt Van Der Basch (stanowisko: autor storyboardów) - pracował m.in przy: System (Child 44), Poltergeist, Sense8, Przebudzenie Mocy, a ostatnio w Epizodzie Ósmym Star Wars i Assassins Creed

Dział efektów specjalnych:
-Adam Coglan (stanowisko: previs Artist - zakładam, że chodzi o wstępne wizualizacje) - pracował m.in przy: Strażnicy Galaktyki, Pan, Victor Frankenstein, Łowca i Królowa Lodu, a ostatnio przy Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, Assassins Creed oraz King Arthur: Legend of the Sword.
- Matt Gibson (takie samo stanowisko, jak pan powyżej) - dorobek obejmuje m.in: Królewna Śnieżka i Łowca, Fast and Furious 6, Strażnicy Galaktyki, Pan, a ostatnio nowa Mumia i Wonder Woman

Rzecz jasna spora część ekipy jeszcze dojdzie do składu (na przykład jestem bardzo ciekaw, kto będzie głównym operatorem), ale pozwalam sobie domniemywać po powyższych nazwiskach oraz nazwisku reżysera, że nadchodząca część będzie zawierała więcej mroku i suspensu niż Jurassic World. Swoją drogą uważam za ciekawe, że nie ma tutaj nazwisk ludzi odpowiedzialnych za efekty w poprzednich "jurajskich" filmach. A przynajmniej narazie.

ocenił(a) film na 9
Cohonez

Raczej nie nastawiałbym i nie napalał na większą ilość animatroniki w kolejnych częściach i nie sugerowałbym się tym, że im więcej hajsu tym więcej "fizycznych" efektów w filmie (niekiedy CGI jest nawet droższe i trudniejsze w produkcji niż efekty praktyczne). W Jurassic World scena z apatozaurem dała do zrozumienia jasno, że to najprawdopodobniej już koniec animatroników w uniwersum (choć może się okazać, że w następnych częściach pojawi się po jednej podobnej scenie na film). Pożegnaliśmy się z animatronikami w tej pięknej i najbardziej wzruszającej z wszystkich "Parków" scenie, i cóż, trzeba iść dalej. Naturalna kolej rzeczy.

Czy jest to strata dla przyszłych filmów czy nie, nie mnie to osądzać, bo czas pokaże jakie będą to filmy. Jak dla mnie na pewno jest to swoista ewolucja, dojrzewanie tych filmów. Jedna technika robienia nieistniejących zwierząt wypiera drugą. Jak dla mnie było to jasne i byłem nawet przygotowany nie ujrzeć animatroników nawet w Jurassic World. Generalnie seria ta zawsze była o "wprowadzaniu kina w XXI wiek". Sukcesem efektów pierwszego Jurassic Park nie było tylko to, że płynnie wykorzystywano w nim efekty uzyskiwane różnymi technikami, ale również (a nawet przede wszystkim zważywszy na wiek samego filmu) to że dinozaury CGI były zrealizowane w sposób przekonujący i fotorealistyczny. I do dziś te 63 ujęcia CGI z Jurassic Park robią wrażenie. Tym właśnie jest ta seria i w tym była pionierem - pierwsze żywe stworzenia stworzone w komputerze (a to nie to samo co ciekłe metale z Terminatora 2 czy witrażowy rycerz z Młodego Sherlocka Holmesa). Jurassic Park wcale nie był pionierem odnośnie animatroników - przedtem używano tej techniki w większym czy mniejszym stopniu wspomagając się animacją stop-motion. Właśnie dlatego myślę, że jeśli w kolejnych filmach nie będzie animatroników, to nie zrobi to większej różnicy w tym uniwersum. Tym bardziej, że brak animatroników wcale nie oznacza całkowitej rezygnacji z makiet, dekoracji i całej gamy innych efektów praktycznych, które chcąc nie chcąc i tak na pewno będą.

ocenił(a) film na 7
Dawid0126

Co wiemy na temat fabuły. Czy może raczej - o czym się spekuluje na bazie ochłapów, jakie rzucają scenarzysta, reżyser i producenci:
- jednym z miejsc kręcenia są Hawaje, zatem Isla Nublar / Isla Sorna wydaje się mimo wszystko pewnikiem. Teraz pytanie, czy będzie chodzić o reperkusje na Isla Nublar, czy o pościg za Wu na Isla Sorna
- większość scen ma być kręcone w londyńskim Pinewood Studios oraz w plenerach Walii (wydaje mi się, że w którejś z książek była wzmianka o tym, że InGen zakupił wyspę u wybrzeży UK i drugą u wybrzeży Japonii, żeby zrobić tam franczyzę parku - może być to odniesienie do tegoż motywu)
- w Jurassic World Henry Wu ucieka ze wszystkimi genotypami dinozaurów, co sugeruje, że zobaczymy go jeszcze w przyszłości np jako sprzedającego embriony komuś innemu
- Colin Trevorow często wspomina o tym, "co by było gdyby technologia tworzenia dinozaurów była dostępna szerzej - na przykład dla 15 firm". Sugerowałoby to, że można będzie wykorzystać dinozaury nie tylko jako rozrywkę, ale jako broń, źródło leku, obiekt zainteresowania na czarnym rynku itp. Idzie też dalej i sugeruje, że może dojść do tego, że ostatecznie Ziemia będzie dzielona między ludzi i dinozaury. Teoretycznie może to oznaczać, że za parę filmów czeka nas DinoApokalipsa. I również teoretycznie, że firma BioSyn powróci do fabuły, jednakże raczej bez znanego z "jedynki" Camerona Thora, albowiem ten został skazany na 6 lat więzienia. Czyny lubieżne z nieletnią ;/
- na wiralowej stronie promującej Jurassic World jest sporo informacji, które opisują to, co działo się między kolejnymi filmami (sprzątanie po oryginalnym Jurassic Park, pochwycenie pterozaurów z JP3 itp). Jest też wzmianka, że najemnicy InGen (w Jurassic World są to podkomendni Hoskinsa) zajmowali się walką z prywatnymi kolekcjonerami / przestępcami próbującymi wywozić dinozaury z Isla Sorna i Isla Nublar - fani spekulują, czy może zapowiadać to jakiś wątek "przestępczy" lub "czarnorynkowy"
- do obsady powrócą Chris Pratt i Bryce Dallas Howard. BD Wong prawdopodobnie również, zresztą sam aktor bardzo chciałby, by jego postać zginęła w filmie. Osobiście uważam, że Omar Sy również powróci. Jake Johnson - chciałbym, ale pewien nie jestem. Fani bardzo chcą powrotu oryginalnej obsady, ale na ten temat nic nie wiadomo
- dobór reżysera (J.A. Bayona - Sierociniec, Niemożliwe, Monster Calls, pilot Penny Dreadful) i osoby odpowiedzialnej za efekty specjalne (Andy Nicholson - Sleepy Hollow, Ultimatum Bourne'a, Grawitacja) sugerują mroczniejszą opowieść, niż to co widzieliśmy w Jurassic World
- bonus: w zeszłym roku na Twitterze Colina Trevorowa jeden z fanów napisał "a może by tak rewanż za walkę ze Spinozaurem w Jurassic Park 3?", co Colin skwitował "OK, zapisane". Chyba jest nawet petycja :D

ocenił(a) film na 8
Cohonez

No i na takie wpisy się czeka. Dzięki Cohonez.
bonus: w zeszłym roku na Twitterze Colina Trevorowa jeden z fanów napisał "a może by tak rewanż za walkę ze Spinozaurem w Jurassic Park 3?", co Colin skwitował "OK, zapisane". Chyba jest nawet petycja :D

Hehe wiele osob widze o tym mysli. ;)

No coz,troche jeszcze ponad 1,5 roku

ocenił(a) film na 7
BarryGDZ

Ja bym chyba wolał rozszerzone wersje wszystkich 3 części "parku". W "trójce" jedną z usuniętych (aczkolwiek nie wiem, czy nakręconych) scen był albo pojedynek Spinozaura z marines, albo pojedynek Spinozaura z raptorami - to by było nawet niezłe :D

ocenił(a) film na 9
Cohonez

Raczej powątpiewam by Trevorrow zdecydował się kiedykolwiek na poważnie wrócić do tematyki ponownego przeciwstawienia sobie T-Rexa i Spinozaura (zwłaszcza jeśli przyjąć fanowską teorię że został wyhodowany tylko jeden żywy okaz InGenowego Spinozaura na Isla Sorna, który zapewne już dawno nie żyje). W każdym razie czuć byłoby wtedy tanim fanserwisem, zwłaszcza po tym, jak już w Jurassic World Trevorrow ładnie nawiązał do tego poprzez obalenie przez samą Rexy szkieletu Spinozaura na głównej uliczce. Ponadto wątpliwe by Spinozaur kiedykolwiek wrócił w swej żywej formie do serii w jakichś większych scenach - on, tak samo jak i zapewne Indominus, był bohaterem jednego filmu. W dobrych seriach filmów dobre sceny pokazuje się tylko raz, chyba że już naprawdę brakuje pomysłów lub wymaga tego fabuła. No i chyba że Trevorrow znajdzie/znalazł jakiś ciekawy sposób na pokazanie tego "re-matchu" dwóch największych teropodów w serii, dzięki czemu nie będzie to wyglądało na wymuszone przez fanów i będzie sprawiało wrażenie czegoś świeżego.

Jestem niemalże pewien, że skoro część akcji będzie się działa na Isla Nublar/Sorna, to będzie poruszony wątek wykradania technologii InGen i zapewne będzie to początek nowego filmu - potem się przeniosą do Anglii, gdzie zapewne InGen i/lub domniemany BioSyn będą miały swe laboratoria i placówki do hodowli dinozaurów. Coś tam pójdzie jak zwykle nie tak, Claire z Owenem też w jakiś sposób będą w to zaangażowani i na koniec będziemy mieli coś na kształt The Lost World: Jurassic Park - dinozaury być może faktycznie się pojawią w Londynie, wtedy byśmy mieli ładne nawiązanie do oryginalnego "Zaginionego Świata" gdzie dinozaura sprowadzono właśnie do Londynu.

ocenił(a) film na 7
Raptosaur

@BarryGDZ - ja bym chyba wolał rozszerzone wersje wszystkich 3 części "parku". W "trójce" jedną z usuniętych (aczkolwiek nie wiem, czy nakręconych) scen był albo pojedynek Spinozaura z marines, albo pojedynek Spinozaura z raptorami - to by było nawet niezłe :D

ocenił(a) film na 7
Raptosaur

Moim zdaniem jeśli coś ma się dziać na Isla Nublar, to chyba tylko sekwencje będące efektem zakończenia "jedynki" - zamknięcie i demontaż parku, ewentualnie wątek z wykradaniem dinozaurów przez zainteresowanych. Taka trochę "egzekucja komornicza" :D

Jeśli zaś chodzi o Isla Sorna - tutaj widzę tylko sekwencję poszukiwania Wu.

Co do Spinozaura - jest fajna fanowska teoria, że powstał jeden osobnik, ponieważ komuś z naukowców pomylił się z Baryonyxem i dopiero w późniejszych latach okazało się, że to większy gatunek. Moim zdaniem spoko.

ocenił(a) film na 8
Cohonez

Jak to mowil Grant, to nie sa dinozaury. Moze Spinozaur gdzies tam jeszcze sobie hasa...a moze InGen wiecej tego stworzyl. Wiadomo ponowny rematch bylby slaby dla niektorych widzow. Dla czesci fanow nie, bo nie moga scierpic tego rezultatu sprzed 15 lat ;) Tamten T-Rex tez pewnie inny niz te z 1 i 2 ;)
Ciekawi mnie jaka droga pojda Raptory w nastepnej czesci . Dalsza proba "wspolpracy" z ludzmi z Owenem ? Proba okielznania ich zabojczej natury ? T-rex znow bedzie ratowal tylek glownym bohaterom ?

ocenił(a) film na 7
BarryGDZ

Ja to w ogóle ostatnio doszedłem do wniosku, że fajną opcją "podratowania" postaci i generalnie fabuły JP3 byłaby gra w stylu Alien:Isolation przedstawiająca jak Eric Kirby przeżył 8 tygodni na Isla Sorna. Tu byłaby szansa na pozwiedzanie pozostałości infrastruktury InGen i uzyskania odpowiedzi na parę pytań fabularnych - np. pochodzenie Spinozaura, rodzaje Raptorów i jak to w końcu jest z tymi pterozaurami. Ale nie mam pojęcia jak i co zrobić, żeby taka idea zyskała ciało.

ocenił(a) film na 9
Cohonez

W roku powstania JP3 wyszły książki kierowane głównie do młodzieży napisane przez Scotta Ciencina (tego samego odpowiedzialnego za nowelizację JP3). To chyba się nazywało Jurassic Park 3: Survivor, Jurassic Park 3: Prey i Jurassic Park 3: Flyers. Nie czytałem ich niestety jeszcze i niewiele mogę powiedzieć o nich, ale z tego co wiem, rozszerzają nieco background fabularny JP3. Na pewno na polskim rynku ich nie ma, przetłumaczono tylko nowelizację JP3 od Ciencina.

ocenił(a) film na 7
Raptosaur

A tego to nie wiedziałem.

W ogóle czasem się zastanawiam, co poza filmami zaliczane jest do tzw kanonu.

ocenił(a) film na 7
Dawid0126

No to lecimy dalej - niczem Pteranodony pod koniec JP3

1. Strona http://www.jurassicworld.com/ zaliczyła olbrzymi update. Jest masa materiałów promujących franczyzę oraz pierdyliard filmików zza kulik Jurassic World - niektórych chyba nie ma na BluRay/DVD, zatem niektórzy spekulują, czy to nie jest zajawka jakiegoś rozszerzonego wydania.

2. Jeszcze w tym roku pojawi się film Lego: Indominus Escape. Jest to krótki metraż, który chyba będzie emitowany w TV lub dystrybuowany od razu na DVD/BR

ocenił(a) film na 9
Cohonez

Na pewno jakieś rozszerzone wydanie pojawi się wkrótce, zapewne 2- lub 3-dyskowe Blu-ray. Dziwi jednak sposób wdrażania tych materiałów na oficjalny kanał YouTube Jurassic World. Nie dość że większość była z dziwnymi tytułami, to jeszcze nie były dostępne do obejrzenia przez pewien czas. No i jeszcze część z nich wydaje się w pewien sposób pocięta, co daje nadzieję na jeszcze więcej, gdy wyjdą te materiały na Blu-ray w lepszej jakości.

Indominus Escape będzie chyba w 5 częściach na oficjalnym YouTube zanim wyjdzie na DVD/BR.

ocenił(a) film na 7
Dawid0126

3. Jak podaje nieco nadinterpretując serwis ComingSoon, Sam Neill wyjaśnia, dlaczego nie wraca do Jurassic World 2:

http://www.comingsoon.net/movies/news/770009-sam-neill-says-alan-grant-not-retur ning-for-jurassic-world-2

Generalnie to słowa z oryginalnego wywiadu z Yahoo mają już 11 dni i raczej są formą żartu i utyskiwania na temat tego, że do Sama Neilla nikt nie dzwoni w sprawie roli. A szkoda. Z kolei Jeff Goldblum podobno jest bardzo chętny, by zagrać.

ocenił(a) film na 7
Dawid0126

I takie rzeczy to ja szanuje jak po***any.

Ekipa JurassicOutpost wypuszcza co jakiś czas swoje podcasty audio z dosyć fajnymi dyskusjami nt filmów.

Tym razem złapali Colina Trevorowa i zrobili z nim wywiad.

Całość poniżej (audio):

http://jurassicoutpost.com/exclusive-colin-trevorrow-talks-jurassic-world-2-surp rise-guest-j-bayona/

Później wypunktuję najważniejsze rzeczy, albowiem jeszcze słucham.

ocenił(a) film na 7
Dawid0126

No to daję najważniejsze fragmenty wywiadu ekipy Jurassic Outpost z Colinem Trevorowem oraz z Juanem Antonio Bayoną, który na samym końcu też pojawił się w podcaście:
1. W temacie zaangażowania Bayony: "(film będzie) bardziej trzymający w napięciu i straszny. Tak został zaprojektowany; w taki sposób rozwija się fabuła. Wiedziałem, że chcę, by Bayona reżyserował na długo zanim ktokolwiek pomyślał o tej możliwości, więc całość (scenariusza) zbudowana została wokół jego zdolności"

2. Praca nad filmem to okazja, by stworzyć sytuację, w której dwóch reżyserów może naprawdę współpracować - jeden pisze i produkuje, drugi reżyseruje. Colin siedzi w biurze od lipca i ściśle pracuje z J.A. - panowie wymieniaja się uwagami itp.

3. Scenariusz Jurassic World powstał na bazie 12 pomysłów Stevena Spielberga. Kontynuacja to swoboda twórcza - scenarzyści wchodzą "na nowe terytorium".

4. Jurassic World 2 / Jurassic Park 5 jest oparty o pomysły obecne w książkach Michaela Crichtona. Generalnie ma chodzić o świat, w którym faktem jest klonowanie dinozaurów i porównuje się to do poważnego błędu, którego już nie można odkręcić. W scenariuszu obecny jest dialog z pierwszej książki, przez co Colin czuje się jak świetny scenarzysta :D Dodaje tutaj, że Crichton miał umiejętność ukazywania szalonych idei w wiarygodny sposób. Tutaj pojawia się wzmianka o motywie jazdy na motocyklu w towarzystwie Raptorów - ta sekwencja z Chrisem Prattem z Jurassic World tak naprawdę została zainspirowana przez scenę pościgu za Raptorami w książkowym The Lost World.

5. Colin twierdzi, że ten film nie musi być "większy". Wspomina sekwencję z Raptorami w kuchni (JP) jako przykład minimalistycznego, ale klimatycznego i działającego dobrze na widza kina.

6. Mała ilość animatroników w Jurassic World spowodowana była anatomią Indominusa. Za bardzo się ruszał (a konkretnie wieloma częściami ciała jednocześnie) i często biegał, więc po przestudiowaniu kilku sekwencji, zdecydowano się na pełne CGI. Zaważyły też względy budżetowe, ale dzięki temu twórcy efektów (Industrial Light and Magic) mogli skupić się na animacji, która w przypadku Indominusa wyszła bardzo dobrze. Colin dodał, że ta sama ekipa animatorów pracuje nad pomysłami do JW2 i co moim zdaniem jest bardzo ciekawe - kombinują nad użyciem motion capture na zwierzętach takich jak słonie i nosorożce, by możliwie jak najwierniej oddać ruchy podobnych zwierząt na ekranie.

7. Mimo powyższego punktu w scenariuszu do JW2 znajduje się kilka okazji do wykorzystania praktycznych efektów, co też JA Bayona bardzo popiera. Jest generalnie zdania, żeby umieszczać animatroniki / praktyczne efekty wszędzie, gdzie to możliwe. Co istotne - Colin jest świadomy tego, że takie efekty działają najlepiej tylko przy zbliżeniach i sekwencjach nie wymagających wielu ruchów. Oraz, że cała seria opiera się na połączeniu CGI z efektami praktycznymi.

8. W filmie pojawią się nowe dinozaury - tzn istniejące na serio, ale nigdy nie pokazywane w serii. Colin i Juan studiują rekonstrukcje tych gatunków, chcą być też wierni pracom Stana Winstona, gdyż dinozaury raczej będą miały "jurajski", a nie "pierzasty" kształt - Colin przywołuje tu kwestię Dr. Wu z Jurassic World na temat dinozaurów takich, jakie chciał management parku, a nie takich, jakimi naprawdę były. Przyznaje się też, że dba o postacie dinozaurów tak samo jak o postacie ludzkie.

9. Znane zdjęcie East Dock Sign zostało zrobione przez Colina po tym, jak ostatecznie zdecydowano się umieścić inny znak w filmie. Decyzję o porzuceniu tego easter egga reżyser tłumaczył tym, że stwarzałby on wrażenie, że poza starym visitors centre jest jeszcze spora część starego parku do zbadania na wyspie.

10. Hawaje to jedno z głównych miejsc kręcenia, ale nie jedyne. Część akcji, owszem, toczy się w znanych nam już miejscach, ale Colin nie chciał nic zdradzać, bo fani domyśleliby się zbyt wielu rzeczy. Co ważne - akcja filmu NIE BĘDZIE toczyć się w Anglii - tam jest tylko studio. Zatem żadnych Godzillopodobnych akcji w Londynie. Nowe Star Wars też tam kręcą, a ich fabuła się w Zjednoczonym Królestwie nie toczy (to akurat luźny cytat Colina, żeby nie było :D )

11. ŻADNYCH ZMILITARYZOWANYCH DINOZAURÓW. Colinowi podobałoby się to jako kreskówka z lat 90, którą obejrzałby chętnie ze swoim dzieckiem, ale wprowadzenie czegoś ala "Jurajskiej Wojny" wymagałoby z 6 filmów i zdecydowanie nie jest to przedmiotem zainteresowania Trevorrowa. Tym niemniej Colin zachęca do tworzenia fanartów w tym klimacie. Dodaje, że w pierwotnej wersji Jurassic World to Owen miał być zwolennikiem takiego rozwiązania dla Raptorów, ale Colin stwierdził, że taka idea to mogłaby się zrodzić tylko w umyśle szaleńca i czarnego charakteru.

12. Jurassic World 2 / Jurassic Park 5 traktuje o relacjach między ludźmi a zwierzętami. O historii naszego traktowania, a niejednokrotnie wykorzystywania innych gatunków. Colin daje do zrozumienia, że klonowanie dinozaurów jako technologia open source jest tu bardzo kluczowym elementem.

13. Struktura Jurassic World wyglądała tak, że najpierw sekwencje były małe, a później w miarę postępu fabuły rozrastały się, by w finale ukazać nam największą z nich. Kontynuacja natomiast powieli schemat oryginalnego Jurassic Park, gdzie największą sekwencję (wydostanie się Rexy) mieliśmy w środku, zaś film kończył się serią klaustrofobicznych wręcz sekwencji.

14. Nieoczekiwanie dla rozmówców, J.A. Bayona włączył się do podcastu. Generalnie jest wielkim przeciwnikiem ujawniania czegokolwiek (dlatego też pewnie na Twitterze milczy i nie daje z siebie nic wyciągnąć przy wywiadach), wspomniał tylko, że jest bardzo zaskoczony fabułą. Podoba mu się, że jest wiele rzeczy, których nie sposób się spodziewać, lecz równocześnie są one wierne dziedzictwu serii i szanują jej tradycję. "Są rzeczy, których naprawdę się nie spodziewacie i jest to bardzo ekscytujące".

15. Jurassic World 2 / Jurassic Park 5 ma oficjalny tytuł, ale nie został on jeszcze ogłoszony. Nie wiadomo, kiedy owo ogłoszenie będzie miało miejsce, Bayona i Trevorrow nie zdradzają niczego.

16. Colin Trevorrow: Idźcie zobaczyć "Siedem Minut po Północy", to przekonacie się, dlaczego JA. Bayona reżyseruje "Jurassic World 2"

Generalnie polecam posłuchać całego wywiadu - Colin jest naprawdę fajnym rozmówcą, a i J.A. wydaje się być entuzjastycznie nastawiony do fanów. Jest też sporo ciekawostek :)

ocenił(a) film na 7
Cohonez

PS - Moderacja FilmWebu - dałem Wam materiał na co najmniej 2 newsy :D

ocenił(a) film na 7
Cohonez

Errata punktu 3:

"3. Scenariusz Jurassic World powstał na bazie pomysłów Stevena Spielberga zbieranych przez 12 lat. Kontynuacja to swoboda twórcza - scenarzyści wchodzą "na nowe terytorium"."

ocenił(a) film na 8
Cohonez

Ciekawe jakie te nowe dinozaury zobaczymy . :P

ocenił(a) film na 7
Dawid0126

Obstawiam te, które wylistowane były na Holoscape w Centrum innowacji. Gwiazdką oznaczyłem te, których na ekranie nigdy nie było:

Allosaurus *
Ankylosaurus
Apatosaurus
Baryonyx *
Brachiosaurus
Deinonychus *
Dilophosaurus
Dimorphodon
Edmontosaurus
Elaphrosaurus *
Gallimimus
Hadrosaurus
Hoplitosaurus *
Lesothosaurus *
Metriacanthosaurus *
Microceratus *
Mosasaurus
Nipponosaurus *
Pachycephalosaurus
Parasaurolophus
Plesiosaurus *
Pteranodon
Spinosaurus
Stegosaurus
Suchomimus *
Triceratops
Tyrannosaurus rex
Velociraptor

Jeśli o coś spoza listy chodzi, to nie obraziłbym się o Karnotaura i Troodona :P

Jeśli dobrze zrozumiałem, to dinozaury wspomniane przez Colina same nie maja kompletnych skamielin ich wygląd jest dyskusyjny.

ocenił(a) film na 7
Dawid0126

Swoją drogą mam nadzieję, że już żadnej hybrydy nie zobaczymy.

ocenił(a) film na 9
Cohonez

W zasadzie to cały czas je widzimy od pierwszej części. Hybrydy dinozaurów z ropuchami bez piór z przeważającymi cechami gadzimi niż ptasimi. Jak dla mnie od czasu do czasu w tym uniwersum nie zaszkodzi pokazać (choćby epizodycznie) jakiejś hybrydy nieistniejącego dinozaura, jeśli wykonana i przedstawiona tak dobrze, jak to było w przypadku Indominusa. Żadnych mackostworów i innych dziwadeł rodem z Asylum :) .

ocenił(a) film na 7
Raptosaur

Jakby to miał być Stegoceratops (ostatecznie usunięty ze scenariusza), to ja dziękuję:
http://jurassicpark.wikia.com/wiki/Stegoceratops

Ale jeśli coś takiego:
http://jurassicpark.wikia.com/wiki/Therizinosaur_hybrid
http://jurassicpark.wikia.com/wiki/Unidentified_hybrid

To w sumie nie jest najgorzej.

Generalnie ostatnio miałem pomysł odnośnie fabuły, ale muszę to sobie uporządkować. Napiszę później.

ocenił(a) film na 9
Dawid0126

https://www.youtube.com/watch?v=C7vvavfxBKk

Właśnie pojawił się epizod pierwszy LEGO Jurassic World: The Indominus Escape. Wypada tak jak się zapowiadało, czyli dosyć średnio - o wiele bardziej preferuję grę LEGO Jurassic World pod względem wykonania choćby modeli postaci i dinozaurów, ponadto momentami animacja wydaje się dziwna, nie mówiąc już o słabej jakości dźwięku. Ale dla fanów raczej znajdzie się kilka ciekawych puszczeń oka, jak na przykład nawiązanie do jednej zabawki z serii hybryd dinozaurów Hasbro czy to że Owen nie tylko raptory ujarzmiał ;P.

ocenił(a) film na 9
Dawid0126

https://www.youtube.com/watch?v=tsqekUoWoIE

Pojawił się i kolejny epizod LEGO Jurassic World: The Indominus Escape. Ciekawe że jest on póki co tylko i jedynie na kanale LEGO, zamiast na oficjalnym kanale Jurassic World. No i nie jest on oznaczony do oglądania w naszym kraju. Na szczęście można to jakoś ominąć kilkoma sposobami, ja na przykład pobrałem bez większego problemu przy pomocy witryny keepvid.com.

No i tym razem wygląda to już lepiej, zabawniej i ciekawiej niż epizod pierwszy. Polecam obejrzeć, jeśli chcecie zobaczyć Hoskinsa podczas polowania czy choćby taką hybrydę jak bioluminescencyjny raptor ;) .

Do końca tygodnia pozostały jeszcze 3 epizody. Ciekawa alternatywa dla dobranocki ;) .

ocenił(a) film na 7
Raptosaur

Zabawne toto :D

ocenił(a) film na 8
Dawid0126

https://www.youtube.com/watch?v=POQHrUypNhE

ocenił(a) film na 8
Dawid0126

https://www.youtube.com/watch?v=9pe2JBp6-f4

ocenił(a) film na 8
Dawid0126

Part 5 : https://www.youtube.com/watch?v=kuBErzmvaeI

ocenił(a) film na 7
Dawid0126

Portal Sci-Fied przetłumaczył fragmenty wywiadu, jakiego J.A.Bayona udzielił El Mundo:

http://www.scified.com/news/jurassic-world-2-change-your-outlook-dinosaurs

Co warte odnotowania - fabuła ma skupiać się na tym, jak ludzie traktują zwierzęta (zoo jako więzienie, jedzenie, udomawianie, eksperymenty itp). Generalnie celuje się w to, by dinozaury były pararelą naszych obecnych relacji ze zwierzętami.

No ambitnie.

ocenił(a) film na 7
Cohonez

Czemu mam wrażenie, że to będzie coś w stylu alternatywnego The Lost World?

ocenił(a) film na 9
Cohonez

Pewnie dlatego że tutaj postnęli zdjątko z TLW:JP:
http://jurassicoutpost.com/jurassic-world-2-more-complex-dinosaur-abuse/

:D

Osobiście bardzo chciałbym, by JW2/JP5 był duchowym spadkobiercą po TLW:JP. Pewnie dlatego że mam do tej części największy sentyment, włączając w to gry z tamtego okresu + książkę Crichtona, w której dosłownie kipi od przygody. W tym niedawnym wywiadzie z Colinem i Bayoną ktoś się spytał, na jakiej wyspie będzie toczyć się akcja, skoro kręcą też na Hawajach. Colin nic nie odpowiedział, gdyż jak stwierdził, fani domyśleliby się sporo. Jestem niemal pewny, że chodziło o Isla Sorna.

Hajp rośnie...

ocenił(a) film na 7
Raptosaur

Aż bym sobie poczytał znowu The Lost World. Z tego, co pamietam, to filmowa wersja zgadzała się z książkową w jakichś 40%.

ocenił(a) film na 9
Cohonez

Nawet mniej, ale przynajmniej dzięki temu to uniwersum jest dużo ciekawsze niż gdyby bazowano na tych powieściach jak w każdej innej filmowej adaptacji. Końcówka wakacji i początek jesieni to dla mnie idealny czas w roku właśnie na cokolwiek związanego z The Lost World: Jurassic Park, sam właśnie sobie odświeżam najnowsze wydanie z wydawnictwa DreamBooks.

ocenił(a) film na 7
Dawid0126

J.A. Bayona o Jurassic World 2:

"To druga część w trylogii, która w historycznym ujęciu jest mroczniejsza. 'Imperium Kontratakuje' i 'Gniew Khana' są tu dobrymi przykładami"

http://jurassicoutpost.com/jurassic-world-2-common-empire-strikes-back-director- j-bayona-explains/

ocenił(a) film na 9
Cohonez

Coś mi się widzi, że ta część prawdopodobnie będzie miała otwarte zakończenie w przeciwieństwie do wszystkich poprzednich, które spisywały się zarówno jako części trylogii, jak i po prostu samodzielne filmy. Być może ten cały zapowiadany mrok tej części będzie polegał na tym, że Henry Wu pod koniec faktycznie, tak jak jego książkowy pierwowzór, zginie, InGen z kolei już doszczętnie splajtuje i wykradziona przez inną firmę (lub firmy) technologia otworzy wrota do części trzeciej, gdzie tak jak zapowiadał Trevorrow będzie faktycznie miejsce dla bardzo powszechnych stworzonych genetycznie wymarłych stworzeń.

Jeszcze inna wersja "mrocznego zakończenia" tej części serii to to, że wyspy wydzierżawione przez InGen zostaną ostatecznie zniszczone i że akcja 3 części przeniesie się wtedy całkowicie na stały ląd. Obydwie wersje zostały poniekąd zaproponowane przez Crichtona już w pierwszej książce, co by się zgadzało z tym, że Trevorrow mówił że w tych filmach nie będzie niczego, czego Crichton nie przedstawił w swych książkach.

ocenił(a) film na 7
Raptosaur

Kupuję tezę o otwartości.

Natomiast co do samej fabuły to mam wrażenie, że po fiasku Jurassic World jako parku rozrywki, InGen zbankrutuje (sugeruje to Hoskins w filmie) i zostanie zmuszone do zniszczenia dinozaurów. Te, których zniszczyć się nie uda, zostaną jakoś przehandlowane na czarnym rynku - co by w sumie się zgadzało z motywem "wykorzystywania i nadużyć względem zwierząt", który to jest ostatnio często przywoływany. Bohaterowie będą się starali wytropić nielegalny handel i chronić Blue, co doprowadzi ich do konfrontacji z Wu i do otwartego zakończenia (technologia przechodzi do innych firm). Ja to w sumie tak widzę.

Co do smaczków - w latach 90 była taka seria komiksowa reklamowana jako "oficjalna kontynuacja Jurassic Park". Nazywała się "Raptor" i składała się bodajże z 8 zeszytów. Fabuła była taka, że po fiasku oryginalnego parku tajemniczy zleceniodawcy polecili wywieźć Velociraptory poza wyspę. A konkretnie te, które wykluły się poza kontrolą firmy. Na tropie handlarzy są Alan Grant i Ellie Sattler. Później robi się dziwnie, bo pojawia się też Muldoon, ale generalnie może być to jakaś inspiracja dla scenariusza nadchodzącego filmu. Aż sobie ściągnę skany tego komiksu.

ocenił(a) film na 9
Cohonez

Wiesz, to nawet bardzo możliwe, że inspirują się tym komiksem. Też go czytałem, choć jakimś cudem nigdy nie skończyłem, gdyż nie wiedziałem skąd pobrać skany pozostałych zeszytów. Biorąc pod uwagę to, jak Colin Trevorrow inspirował się komiksami w scenariuszu do JW (a są tam wyraźne ślady serii "Dangerous Games" w odniesieniu do oswojonych raptorów i do serii zabawek Hasbro w odniesieniu do tematu hybryd), bardzo możliwe że i tym razem będzie nieco odniesień do komiksów.

Coś mi mówi, że w tym filmie będziemy wzruszeni ostatnim występem i śmiercią Rexy. Być może jakiś inny T-Rex wejdzie na jej miejsce (samiec z TLW:JP?) i zakończy ten film z przytupem jak każdy poprzedni oprócz JP3, w którym Spinozaur po prostu ucieka przed ogniem i tyle go widzieliśmy (a szkoda że nie pokazali finału do którego trochę nawiązała gra LEGO Jurassic World, gdzie pierwotnie miała być scena walki stada raptorów z Spinozaurem + marines ratujący głównych bohaterów).

ocenił(a) film na 7
Raptosaur

Komiksy lepiej z automatu przyjąć za niekanoniczne, bo to, co się tam odwala to momentami aż o ból głowy przyprawia. Czytałem streszczenia wszystkich serii i faktycznie można je uznać za takie "fanfiction" pod szyldem większych marek mediowych.

Co do komiksów Raptor (3 miniserie - Raptor, Raptors Attack i Raptors Hijack - razem 10 zeszytów, z których tylko pierwsze wydawane w PL) to pokazują one wydarzenia zaraz po zakończeniu 1 części filmu. Pojawia się znany z pierwszej książki motyw gniazd raptorów oraz informacje o dotarciu dinozaurów na stały ląd. Oraz firma BioSyn zza kulis polecająca kradzież raptorów celem umieszczenia ich w konkurencyjnej wersji Parku. Tutaj też pojawia się wątek "ujarzmiania" raptorów - udaje się to zarówno Grantowi, dwum postaciom drugoplanowym , jak i pewnemu bossowi kartelu, który z raptorów robi swoje "charty". Także widać, czym się inspirowano między innymi przy tworzeniu scenariusza :>

Kurde, muszę wrócić do pierwowzorów książkowych - tam na pewno będzie więcej wskazówek co do nadchodzącego filmu.

ocenił(a) film na 7
Raptosaur

OK, coś sobie poukładałem co do fabuły i według mnie MOŻE być tak:

1. Park ewakuowany (zresztą widać jak Lowery w Jurassic World wyłącza control room) i opanowany przez atrakcje - Tyranozaur łazi swobodnie, nieliczne pterozaury (co najmniej 3) unoszą się w powietrzu, mozazaur dalej w akwarium, a między nimi co najmniej jeden raptor (Blue) zasuwa swoimi scieżkami. Piszę "co najmniej", bo mówiąc szczerze nie wiem, czy Echo jakimś sposobem przeżyła. Delta raczej nie miała szans.
2. InGen doświadcza zapowiadanego przez Hoskinsa "rozdziału jedenastego", co w żargonie oznacza bankructwo i demontaż parku. Analogicznie do filmowego The Lost World pojawiają się ludzie, którzy mają zabezpieczyć zwierzęta i wywieźć je w inne miejsce (Isla Sorna?) lub też je zniszczyć. Nie zdziwiłbym się, gdyby wykorzystano sekwencję ze storyboardu Jurassic World - strącone przez pterozaury wagony z ludźmi w środku (ekipa sprzątająca?) lądują częściowo w basenie mozazaura i reszta ekipy usilnie próbuje uratować kolegów przed pojawieniem się wodnego gada.
3. Wzorem Alana Granta z pierwszej książki Owen i Barry szukają raptora lub raptorów w Strefie Zamkniętej.
4. Przedstawiciele BioSyn lub indywidualni inwestorzy (kartel?) dowiadują się o tym, że jest żywy inwentarz do zgarnięcia. Szykują ekipię do grabierzy zwierząt - obiektem zainteresowań mogą być raptory i Rexy. Akcja udana połowicznie - Rexy ginie, a ekipa zgarnia raptory.
5. Claire wzorem Iana Malcolma z książkowego The Lost World szuka zaginionego naukowca, którym jest Henry Wu.
6. W mediach Alan Grant i Ian Malcolm udzielają wywiadu, którego konkluzją jest "a nie mówiłem?"
7. Wu wspołpracuje z Biosyn lub inną firmą - sprzedaje embriony i technologię.
8. Pościg za Wu i raptorami zakończony śmiercią tego pierwszego.
9. Klaustrofobiczna końcówka w zamkniętej przestrzeni.
10. Wszystko się dobrze kończy, ale technologia klonowania dostępna jest na świecie.

Generalnie to mam rozkminę co do budżetu - podobno ma wynieść 100 mln dolarów więcej niż Jurassic World - ciekawe na co ten hajs pójdzie - gaża aktorów?

ocenił(a) film na 7
Dawid0126

Rozpoczęły się castingi. Na pierwszy ogień leci rola dziewczynki o - przynajmniej roboczym - imieniu Lucy.
Wymagania:
- 9-10 lat
- "czuła i sprytna aktorka potrafiąca dać sobie radę w długich i złożonych scenach"
- "musi operować całą gamą emocji - od osobistych relacji (w oryginalje jest to opisane jako "tender moments") z ojcem aż do niepokoju, odwagi/brawury i szoku.
- ta rola to dobra okazja dla młodej aktorki, by zagrać w letnim blockbusterze

Więcej:
http://www.scified.com/news/jurassic-world-2-begins-casting-process
http://jurassicoutpost.com/jurassic-world-2-holding-open-casting-role-young-girl /

ocenił(a) film na 9
Dawid0126

Jake Johnson poinformował na Tweeterze, że nie powróci do roli Lowery'ego Crutchera w Jurassic World 2/Jurassic Park 5. Trochę szkoda, w JW jego postać była o tyle ciekawa, że w zasadzie zagrał tam przeciętnego fana serii :) .

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones