Matthew Perry odrzucił rolę kapitana Jimmy'ego Wildera.
Rola prezydenta Withmore'a została napisana z myślą o Kevinie Spacey, który był kolegą scenarzysty Deana Devlina z czasów szkolnych. Studio Fox odrzuciło jednak kandydaturę aktora, gdyż był on wówczas mało znany i według wytwórni nie miał potencjału na gwiazdę kina.
Connie Levinson miała zagrać Ally Walker. Gdy aktorka wycofała się z projektu w ostatniej chwili, po gorączkowych poszukiwaniach zatrudniono Margaret Colin, która na plan zdjęciowy wkroczyła zaledwie 24 godziny po otrzymaniu roli.
Jada Pinkett-Smith otrzymała propozycję zagrania Jasmine Dubrow, lecz musiała zrezygnować ze względu na udział w filmie "Gruby i chudszy".
Matthew Broderick otrzymał ofertę zagrania Davida Levinsona, ale musiał zrezygnować ze względu na zajęty terminarz.
Ethan Hawke odrzucił rolę kapitana Stevena Hillera.
Gdy widzimy Los Angeles po ataku, wszystko jest doszczętnie spalone... poza palmami które są nietknięte.
Gdy Steven Hiller idzie w stronę rozbitego statku kosmicznego ma założone rękawiczki, ale gdy uderza kosmitę, nagle znikają.
W scenie, gdy żona Hillera ucieka z dzieckiem przez tunel, można zauważyć że głowa chłopca jest zrobiona z plastiku.
Na mapie Rosji w czasie relacji telewizyjnej pojawia się nazwa Petrograd (Piotrogód) zamiast St. Petersburg (Sankt Petersburg).
W scenie, kiedy Levinson bierze alkohol z lodówki widzimy, że jest całkowicie zapełniona, lecz kiedy jego eksżona wkłada butelkę z powrotem, chłodziarka jest pusta. Lodówka ponownie napełnia się, gdy David wraca do niej po alkohol.
Gdy DavidJeff Goldblum i Julius Levinson grają w szachy, w radiu pada informacja, że na zewnątrz jest około 30 stopni Celsjusza, ale dwaj mężczyźni są ubrani tak jakby była zima.
Jeff Goldblum chcąc zaprezentować działanie wirusa każe jednemu z żołnierzy strzelić 2 razy do puszki, za pierwszym razem zadziałało pole siłowe, za drugim razem puszka została trafiona. No właśnie, a gdzie dziura w tej puszce po strzale? Widzimy jak Jeff Goldblum trzyma tą puszkę, ma ona tylko wgłębienie ale nie ma dziury.
David Levinson informuje szefa w biurze, że do ataku kosmitów zostało 6 godzin. Później jedzie do swojego ojca (na rowerze), a potem żółwim tempem z Nowego Jorku do Waszyngtonu. Normalnie to wszystko powinno zająć więcej niż 6 godzin.
Jeden ze statków zakrył większość Waszyngtonu, jednak gdy Jeff Goldblum i Judd Hirsch jadą do Białego Domu, pada deszcz.
Gdy Will Smith startuje pojazdem kosmicznym, odpycha kierownicę do przodu i pojazd leci do tyłu. Natomiast w scenie gdy chcą opuścić statek-matkę, odpycha kierownicę do przodu i pojazd leci do przodu (a powinien do tyłu).
Prezydent w swoim samolocie ma cztery rakiety, a w czasie bitwy odpala pięć.
Ziemia w filmie kręci się wyjątkowo szybko, co dawałoby dzień trwający kilka minut.
Ostateczny atak na statki obcych odbywa się w tym samym czasie, na całej planecie a ich pojazdy zostają zniszczone mniej więcej równocześnie. Natomiast gdy widoczne są zdjęcia ludzi cieszących się tuż po bitwie w różnych częściach świata, w każdym z nich panuje dzień.
Zdjęcia do filmu nakręcono w Los Angeles, Fontana i Windsor (Kalifornia, USA), Blue Ridge (Georgia, USA), Nowym Jorku (Nowy Jork, USA), Colorado Springs (Kolorado, USA), Dallas (Teksas, USA), Grants Pass (Oregon, USA), Michigan City (Indiana, USA), Filadelfii i Pittsburghu (Pensylwania, USA), Sydney (Australia), Tooele i Wendover (Utah, USA), Socorro (Nowy Meksyk, USA) oraz w Waszyngtonie (Dystrykt Kolumbii, USA) a także w Kenii, Szwecji i Islandii.
Zniszczone miasto nakręcono w ucharakteryzowanej scenerii nieczynnej huty w miejscowości Fontana (Kalifornia, Stany Zjednoczone). To samo miejsce kilka lat wcześniej posłużyło Jamesowi Cameronowi za pole wojny ludzi z maszynami w prologu "Terminatora 2"
Epizod, dziejący się na pokładzie łodzi podwodnej, zagrano w dekoracjach, pozostałych po "Karmazynowym przypływie" Tony'ego Scotta.
Producent Dean Devlin powiedział, że ponad połowa dialogów w scenach, w których Jeff Goldblum występuje z Juddem Hirschem i Willem Smithem, była improwizowana.
Jednym ze zniszczonych budynków jest kino z billboardem reklamującym... "Dzień Niepodległości"
Scena przemówienia prezydenta została nakręcona 6 sierpnia 1995 roku na tle starego hangaru lotniczego. Dawniej w tym hangarze stał bombowiec Enola Gay, z którego pokładu zrzucono bombę atomową na Hiroszimę dokładnie 50 lat wcześniej - 6 sierpnia 1945 roku.
Dowództwo amerykańskich sił zbrojnych wycofało się z pomocy w realizacji filmu, kiedy Dean Devlin i Roland Emmerich odmówili usunięcia ze scenariusza tzw. Strefy 51, mitycznej bazy wojskowej, gdzie podobno przechowywane są ciała obcych i szczątki UFO, które rozbiło się nieopodal Roswell w 1947 roku.
Dekoracja wnętrz Białego Domu była spuścizną po filmach "Nixon" i "Prezydewnt - Miłość w Białym Domu". Później wykorzystał ją również Tim Burton w "Marsjanach atakują!".
Scenerię sali dowodzenia w Strefie 51 oryginalnie zbudowano i wykorzystano w filmie "Tajna broń".
Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 28 lipca 1995 roku, a zakończyły 2 listopada tego samego roku.
Postać doktora Okuna (Brent Spiner) wzorowana jest na twórcy efektów specjalnych Jeffreyu A. Okunie. Scenarzysta Dean Devlin przeniósł do postaci wygląd mężczyzny wraz z jego charakterystycznymi manieryzmami.