PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=91325}

Czarownice

Häxan
7,7 4 335
ocen
7,7 10 1 4335
8,1 14
ocen krytyków
Czarownice
powrót do forum filmu Czarownice

perła

ocenił(a) film na 9

naprawdę ciekawy film. istna perełka.
i dziś konwencja wydaje się oryginalna, bardzo ciekawi (pewnie szczególnie zainteresowanych bądź mistyką bądź średniowieczem).
a scenografia i charakteryzacja zachwycająca - DZIŚ nikt tak nie potrafi oddać klimatu mrocznych wieków :P jakby czuje się nawet smród "czarownic".
teatralna ekspozycja (wszystko kręcone z jednego punktu, kamera obejmuje jakby scenę), wydaje się dzisiaj co prawda prymitywna (no ale to lata dwudzieste jeszcze) w montażu, ale to właśnie tworzy specyfikę i atmosferę, podbitą jeszcze elementami horroru zabawnie kontrastującymi z paradokumentalną formą.
owa sceniczność ekspozycji oraz charakter kostiumów kojarzą zdjecia filmu się z płótnami vermeera (głokie przestrzenie intymnych pomieszczeń domowego zacisza) i w ogóle malarstwem barokowym (również postacie zaciekłych inkwizytorów coś przypominają).
kopia filmu którą miałem okazję obejrzeć (rip z dvd criteriona) była tak zadziwiająco dobrej jakości, że mogę przez to, psia krew, zawyżyć ocenę temu filmowi (czasem starta taśma filmu niemego wielce psuje oglądanie i częściowo ocenę) ;P
gdyby Häxan był szerzej znany z pewnością obrosły by w kult przezabawne (choć często tragikomiczne) sceny z mnichem podrywającym grubą gosposię, czarownicami całującymi diaboła po zadzie, taniec opętanych zakonnic.
cóż.. naprawdę polecam :D

dnaoro

zauważyłam ,że ten film ma się pojawić na tegorocznym festiwalu era Nowe Horyzonty. Postanowiłam nie marnować 30 złotych i ściągnąć ten film. Mam nadzieję, że nie zmarnuję czasu oglądając ten film ;d

ocenił(a) film na 10
dnaoro

Obraz zjawiskowy!
"Kobieta podejrzana o czary zostaje rzucona do wody, Jeżeli utrzymuje się na wodzie,zostanie wyciągnięta i spalona. Jeżeli utonie,sędzia dziękuje Bogu za jej niewinność."
"Na przestrzeni kilka stuleci spalono ponad 8 milionów kobiet, starców i dzieci posądzonych o czary."

ocenił(a) film na 9
dnaoro

Mi się najbardziej podobało aktorstwo, jak oglądałem sceny tortur to miałem wrażenie, że są prawdziwe, najbardziej utkwiła mi w pamięci młoda kobieta, którą szantażowali dzieckiem (mocna scenka). Do teko świetna charakteryzacja przede wszystkim diabłów no i świetny morał na sam koniec. To wręcz niesamowite, że do dzisiejszych czasów zachowała się tak dobra kopia filmu!

endrus231

Słyszałam, że jest to najdroższy szwedzki film jaki nakręcono... no cóż niebywale był tego wart. Byłam bardzo zaskoczona niektórymi scenami. Dlaczego teraz nie kręcą tak dobrych filmów??? Pozostają nam same sequele i prequele.

ocenił(a) film na 8
dnaoro

Uwierz, że mroczne wieki się nie skończyły, póki istnieje chrześcijaństwo póty broni się przed rozwikłaniem tajemnicy władzy jaką sprawuje i jak każdy system władzy zawsze znajdzie kozła ofiarnego aby siebie wybielić

ocenił(a) film na 9
vasq_alpha

Szatan jest wszędzie. Przybiera różne postacie. Jest nocnym koszmarem, szalejącym demonem, uwodzicielem, kochankiem, kawalerem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones