Rola Freda Haise'a została najpierw zaproponowana Johnowi Cusackowi. Pod uwagę jako potencjalny odtwórca postaci brany był również Charlie Sheen.
Brad Pitt odrzucił propozycję zagrania w "Apollo 13" wybierając rolę w "Se7en".
Propozycję zagrania roli Jima Lovella otrzymał John Travolta. Ostatecznie jednak ją odrzucił.
Jim Lovell jest leworęczny, ale grający go Tom Hanks odmówił pisania w filmie lewą ręką.
W filmie punktem odniesienia potrzebnym do korekty lotu pojazdu jest Ziemia. W rzeczywistości Jim Lovell posłużył się Słońcem.
W scenie startu rakiety Saturn V pokazane jest, jak ramiona serwisowe odsuwane są od kadłuba rakiety jedno po drugim. W rzeczywistości ramiona odczepiane są jednocześnie kilka milisekund po odpaleniu silników, gdy rakieta wzniesie się na wysokość co najmniej dwóch cali.
W filmie ukazane jest, że rakieta Saturn V została przetransportowana na stanowisko startowe 9 kwietnia 1970 r., 2 dni przed planowanym startem. W rzeczywistości obsługa techniczna potrzebowała więcej czasu na przygotowania i statek został dostarczony na stanowisko startowe 15 grudnia 1969 roku.
Ujęcia z aktorami w stanie nieważkości zostały nakręcone na lotnisku Ellington Field, w Houston (Teksas, USA).
Zdjęcia do filmu zrealizowano w Los Angeles, San Diego i Burbanku na wyspie Santa Catalina (Kalifornia, USA), Houston (Teksas, USA), Titusville oraz na wyspie Merritt (Floryda, USA).
Wiele elementów dekoracji filmowego domu Lovellów, stanowiło własność właścicieli. To, co nie przetrwało do czasu produkcji filmu, zostało odtworzone przez scenografa Corenblitha, na podstawie zdjęć z albumu rodzinnego Lovellów.
Ekipa filmowa i aktorzy odbyli prawie 600 cykli nieważkości w samolocie KC-135. Każdy cykl trwał zaledwie około 23 sekund. Ujęcia w przestrzeni kosmicznej zostały ukończone w ciągu 13 dni.
Aktorzy Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon i Gary Sinise odwiedzili US Space and Rocket Center Space Camp w Huntsville, w Alabamie. Tam w ramach przygotowań do zdjęć w stanie nieważkości, jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć do filmu, mieli okazję ćwiczyć na prawdziwych symulatorach lotów.
Wszystkie ekrany filmowego centrum kontroli lotów były nadzorowane za pomocą sieci komputerów, które znajdowały się tuż pod planem filmowym. Reżyser Ron Howard twierdzi, że ekipa filmowa straciła niemalże trzy dni na właściwym podłączeniu całego systemu.
Przygotowując się do roli, Tom Hanks odwiedził Lovella i jego żonę w ich domu w Teksasie, a nawet "przeleciał się" razem z nim jego własnym samolotem.
W niektórych scenach, gdzie przez okno Apollo 13 widać ziemię, użyto oryginalnych zdjęć zrobionych przez Jima Lovella i Billego Andersa.
Ron Howard do nakręcenia scen w kosmosie zastosował nowatorskie i pierwsze w historii kina ujęcia, kręcone w samolocie KC-135, specjalnie pożyczonym z NASA. Piloci z ochrzcili go śmieszną nazwą "Rzygająca kometa".
Na pokładzie samolotu KC-135 zrealizowano wszystkie niezbędne ujęcia nieważkości. Reszta została nakręcona w hali zdjęciowej Universal Pictures.
Ron Howard, by zmusić dzieci do śmiechu, stawał przed nimi i tłukł się po głowie uprzednie zwiniętą gazetą.
W Centrum Dowodzenia, podczas oczekiwania na wieści od Lądujących astronautów, możemy dostrzec prawdziwego Gena Kranza, którego w filmie zagrał Ed Harris.
"Apollo 13" był pierwszym pełnometrażowym filmem fabularnym, który był przerobiony na potrzeby trójwymiarowego kina IMAX.
Zdjęcia do filmu kręcono od 15 sierpnia do 9 grudnia 1994 roku.