PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=630116}

Niesamowity świat Gumballa

The Amazing World of Gumball
7,8 7 909
ocen
7,8 10 1 7909
Niesamowity świat Gumballa
powrót do forum serialu Niesamowity świat Gumballa

Mam pytanie

ocenił(a) serial na 7

Czy Gumball ma jakąś ukrytą fabułę? Bo dużo ludzi o tym mówi.

Sobowtor220

Na końcu odcinka The Oracle widać obraz namalowany przez tytułową Wyrocznię (jej malunki przedstawiają wydarzenia, które dopiero mają nastąpić), na którym Wattersonowie próbują uciec z Otchłani. Prawdopodobnie będzie to miało miejsce w 2-częściowym odcinku The Disaster (na koniec 4 sezonu).

Poza tym jest kwestia rodziców Nicole i ogólnie jej tajemniczej przeszłości. Być może poruszą ten temat w zapowiedzianym odcinku The Fury.

To jak Darwin "wyhodował sobie" nogi i dołączył do rodziny Wattersonów pokażą w The Origins.

Nie wiadomo jeszcze dlaczego Fitzgeraldowie ukrywają swoją prawdziwą formę w tych skorupach.

Liczę też na to, że kiedyś twórcy wyjaśnią genezę imienia Gumballa (pierwotnie ksywki). Mam wrażenie, że nie wzięło się ono znikąd i nawet mam w tym temacie własną teorię, ale jak znam życie to się mylę.

Pewnie wiesz, że planowany jest jeszcze jeden, piąty, sezon serialu (a w nim m.in. crossover z inną kreskówką) oraz film na podstawie serii. Ben Bocquelet powiedział w wywiadzie, że zależy mu na ciekawym, satysfakcjonującym widzów zakończeniu serialu i ma już pomysł jak mogłoby ono wyglądać.



To chyba wszystkie tajemnice tego serialu. Ale jeśli słyszałeś o jakichś teoriach dotyczących Niesamowitego świata Gumballa, to bardzo chętnie posłucham bo nie spotkałem się z niczym takim do tej pory.

ocenił(a) serial na 7
NewJoker

Pamiętasz odcinek "Jajko"? Kiedy Pomarańczowa Kobieta denerwowała Nicole wskazała że do Darwina "A wtedy pojawiło się trzecie" A przecież Darwin jest drugi, a Anais jakby czwarta. A do Gumballa "Najpierw pojawiło się pierwsze". Więc jakim cudem? Możliwe że istnieje jeszcze czwarte dziecko Nicole i Richarda. Myślę że to Zack. Mało prawdopodobne, ale po co Zak miałby "kasować" Gumballa? Możliwe że chciał się zemścić, za to że go mogli porzucić. Powodem mogło być jego zachowanie. Dla mnie mało prawdopodobne żeby to był Zak.

Sobowtor220

To jest tylko błąd w tłumaczeniu. W oryginale jest tak, że Felicity (Pomarańczowa Kobieta) nazywa Gumballa pierwszym rozczarowaniem, potem mówi: "another disappointment, followed by a third that you still dream is better than the others". Mówiąc "another disappointment" wskazuje na Darwina (bo on był drugim dzieckiem) a to "third that you still dream is better than others" dotyczy Anais (zresztą pasuje, bo ona jest dużo inteligentniejsza od braci). W polskiej wersji, nie wiedzieć czemu, pominęli to "another disappointment" i ona od razu mówi o trzecim i wtedy pokazuje Darwina.


Zresztą błędów w tłumaczeniu jest w tej kreskówce naprawdę sporo. Np. o Jamie'm mówią w polskiej wersji jako o chłopaku a przecież to dziewczyna.

ocenił(a) serial na 7
NewJoker

Tylko nie wiem dlaczego Zak tak po prostu sobie chciał skasować Gumballa. Jakiś powód musiał być

Sobowtor220

Cóż, tu wchodzimy już w kwestie psychologiczne. Zach nie istniał naprawdę. Powstał w umyśle Gumballa jako typowe alter ego. To jest po prostu rozdwojenie jaźni. Zdarza się często w rzeczywistości. Ludzie mogą mieć nawet kilka różnych osobowości przejmujących nad nimi kontrolę na przemian. I tu dochodzimy do sedna: te osobowości tak jakby walczą o kontrolę nad człowiekiem. I właśnie Zach był takim przypadkiem. Ta osobowość chciała żeby Gumball zachowywał się zgodnie z jej charakterem (był cool i nie pamiętał o swoich porażkach). Dlatego Zach chciał wyeliminować Gumballa (rozumianego nie jako fizyczną postać tylko jako tą zwykłą, dotychczasową osobowość Gumballa).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaburzenie_dysocjacyjne_to%C5%BCsamo%C5%9Bci

ocenił(a) serial na 7
NewJoker

Mam jeszcze inną teorię. Że Zak przetrwał.
Zauważ że tuż PO śmierci Zaka, w odcinku "Kłamczuch" Gumball przybiera żółte oczy i zaczyna mówić nie miłe rzeczy. Wiem że z Darwinem było tak samo, ale to tylko mógł być 1 raz. Z Gumballem staje się prawie częściej. Mam mało dowodów że przeżył. Ale zastanów się. Skąd Gumball taki jest po śmierci Zaka?

ocenił(a) serial na 7
Sobowtor220

i nie mówię tu o osobowości Gumballa tylko o tym że Gumball przybiera żółte oczy i zaczyna mówić nie miłe rzeczy. Może Zak po rozpadnięciu nie zginął ale mógł stać się słaby. Zak ze słabości tylko na chwilę mógł przejąć Gumballa ale później to minęło

Sobowtor220

Hmm, nie wiem czy akurat ta scena o tym świadczy bo to może być tylko taki żart jak zwykle z tymi ich minami ;-).
Ale całkiem możliwe, że Gumball wcale nie wyparł Zacha całkowicie. No bo skoro miał rozdwojenie jaźni, to na pewno nie da się tak łatwo tego pozbyć. W rzeczywistości na pewno też tak jest, że część takiej dodatkowej osobowości może przetrwać i przybierać na sile aż będzie mogła przejąć kontrolę. Ale moim zdaniem nawet bardziej świadczy o tym, że tak jest to jak zmieniło się zachowanie Gumballa. Coraz częściej robi złe rzeczy i kieruje się negatywnymi pobudkami, w tym narastającym egoizmem. Widać to głównie w odcinkach Święty, Stowarzyszenie i Inni.

ocenił(a) serial na 7
NewJoker

bo może Zak żyje ale jest słaby po rozpadnięciu ;)

Sobowtor220

Biorąc pod uwagę to, że ostatnio ekipa Bena ma tendencje do rozwijania serialu pod kątem fabuły łączącej odcinki i ogólnie nowości (odcinki 2-częściowe, crossover, przeszłość Darwina, być może także Nicole, przepowiednie Banana Barbary, Otchłań) jest całkiem prawdopodobne, że Zach powróci.

ocenił(a) serial na 7
NewJoker

Początkowo dla mnie gumball do głupia nie warta kreskówka.
Ale z czasem bajka robi się bardziej interesująca ;)
Dlatego moja ocena to 10/10

Sobowtor220

Ja mam 21 lat i normalnie nie oglądam już kreskówek, ale ta jest po prostu najlepsza i absolutnie genialna :-)

ocenił(a) serial na 7
NewJoker

Fajnie było by gdyby Ben zrobił odcinek w którym Zack jednak żyje. Moim zdaniem Zack jest najbardziej tajemniczą postacią w całym Gumballu ;)

ocenił(a) serial na 7
Sobowtor220

Jest moją drugą postacią w gumballu 1 to gumball

Sobowtor220

Ja też najbardziej lubię Gumballa, ale na drugim miejscu jest Nicole ;-)

ocenił(a) serial na 7
NewJoker

No i te czarne chmury w odcinku "Depresja" Kiedy Gumball ma przewidzenia.

Sobowtor220

Kolejny objaw jego choroby psychicznej xD
Z nim serio coś się ostatnio dzieje dziwnego. Ma jakieś dziwne wizje i zachowania. Widziałeś co robił w Innych, Objęciach i w Stażyście ? Kiedyś nie miał aż takiej psychozy.

ocenił(a) serial na 7
NewJoker

ale coś mnie jeszcze ciekawi. Dlaczego Gumball miał tą depresję?

Sobowtor220

To jest jeden z dodatkowych objawów rozdwojenia jaźni ;-)

NewJoker

I wszystko pasuje ...

ocenił(a) serial na 7
NewJoker

a co jeśli Zack jest mądrzejszy od Anais? W scenie gdy Nicole i reszta chcieli zmienić jego imię na gumball, anais w kieszeni znalazła pułapkę na myszy....ałć.... wiesz o którą scenę mi chodzi.
"Zack wszystko potrafi przewidzieć"

Sobowtor220

To by znaczyło, że Gumball może być sprytniejszy od Anais, bo w końcu Zach jest jego osobowością. Może dzięki temu rozdwojeniu jaźni ujawniają się jego prawdziwe możliwości. Zwłaszcza, że Gumball ma potencjał i jest coraz bardziej inteligentny.

ocenił(a) serial na 7
NewJoker

Anais mnie wk**wia bo jak Gumball (wrzeszczcie) chce coś wytłumaczyć to Anais mu przerywa i zaczyna tłumaczyć to co Gumball chciał.

Sobowtor220

Ja ją nawet lubię, ale faktycznie robi z Gumballa idiotę. Zdecydowanie go nie docenia i uważa się za mądrzejszą.

A pamiętasz jak się wkurzyła, że w odcinku Skarb Nicole ją uprzedziła w podaniu rozwiązania tajemnicy ? "Ukradłaś mi sukces". Ona ma naprawdę wysokie ambicje i mniemanie o sobie.

ocenił(a) serial na 7
NewJoker

ja lubię ją. Tylko zachowuję się jakby była egoistką

Sobowtor220

To prawda. Gumball też ostatnio jest niezłym egoistą i koniecznie chce być w centrum uwagi, ale się tak nie wymądrza jak ona, nie naśmiewa się z niej i nie obraża innych bez powodu.

ocenił(a) serial na 7
NewJoker

Albo odcinek "Nikt"
Dlaczego tak od razu Nicole, Richard i Anais od razu na Gumballa i Darwina rzucają winę? Nie mieli jeszcze dowodów więc?

ocenił(a) serial na 7
Sobowtor220

jeśli oglądałeś ten odcinek to wiesz o zaszło

Sobowtor220

Pewnie, wszystkie odcinki widziałem po kilkadziesiąt razy xD

Rzeczywiście oskarżyli ich bez żadnych dowodów. Na dodatek Nicole podejrzewała własne dzieci o kradzież 20$, a to już naprawdę poważne oskarżenie.

ocenił(a) serial na 7
NewJoker

Gdybym był policjantem w Elmore (ale fajnie by było) to bym ich bronił. Bo to co oni zrobili to normalnie....brak słów.....

ocenił(a) serial na 7
Sobowtor220

to na dole to chodziło o Nicole, Anais i Richarda

Sobowtor220

W Elmore przydałby się nowy policjant, bo Doghnut Sheriff nie jest najlepszym gliną - ten sam odcinek:

Gumball: "Ratujcie nas, ktoś jest w naszym domu"
Szeryf: "Rozumiem, a wy jesteście teraz w domu ?"
Gumball: "Tak"
Szeryf: "A więc ten ktoś to wy. Sprawa zamknięta. Nie ma za co."

xD

ocenił(a) serial na 7
NewJoker

A gdyby się okazało że Zack i ta chmurka zazdrości mają ze sobą coś wspólnego? Wątpie. Ale zauważ że Opętania są do siebie podobne.
Zaczyna się od wewnątrz.
Cel wiąże się z eliminacją.

ocenił(a) serial na 7
Sobowtor220

nawet śmierć polega na zmienieniu się w cząstki atomu i zniknąć ;)

Sobowtor220

Też mi się Zach kojarzy z Zazdrością z odcinka Kwiatek. No i Zazdrość nie została wcale zniszczona, więc też może powrócić w przyszłych odcinkach.
Poza tym ona również zrodziła się w umyśle Gumballa. Tyle, że później w jakiś sposób przyjęła fizyczną postać i funkcjonowała poza ciałem Gumballa. Zach tego nie potrafił bo był czymś nieco innym - TYLKO wytworem umysłu Gumballa. Ale być może, podobnie jak Zazdrość, powróci kiedyś jako niezależna postać.

ocenił(a) serial na 7
NewJoker

Zak jest tylko postacią epizodyczną.
A najbardziej tajemnicza postać w Gumballu ;)

Sobowtor220

Rob też na początku był tylko bardzo mało istotną postacią, wręcz elementem tła, a ostatnio miał już 2 główne role w odcinkach Nikt i Nemesis. I pewnie jeszcze wróci z kolejnym niecnym planem, który nie wypali ;-)

NewJoker

Przyszło mi do głowy, że Zach albo Zazdrość może wrócić w jednym z przyszłych odcinków 4 sezonu pt. "The Parasite" (Pasożyt).

ocenił(a) serial na 7
NewJoker

a gdyby się spotkali i zaczęli współpracować? ;)

Sobowtor220

To by Gumball miał przerąbane xD

Ale odcinek jest The Parasite (Pasożyt) a nie The Parasites (Pasożyty), więc nie tym razem ;-)

ocenił(a) serial na 7
NewJoker

ale nie chodzi mi o to że będą współpracować w głowie Gumballa. Tylko jako fizyczna ostać ;)

Sobowtor220

Wiem, wiem, ja też miałem na myśli współpracę ich fizycznych wersji. Jakby działały razem w jego umyśle to pół biedy, a jako materialne istoty bardziej mu mogą dokopać bo na pewno współpraca by polegała na zemście na Gumballu.

ocenił(a) serial na 7
NewJoker

jaka według ciebie forma jest najlepsza? Zacznę od 1 miejsca.
1. Zack
2. Zazdrość
3. Gumball z hełmem
4. Gumball opętany przez Carrie

Sobowtor220

Zdecydowanie numer 1. Ta forma jest najciekawsza, bo to nie jest "zwykłe" opętanie przez ducha (Carrie i w pewnym sensie Zazdrość) ani przez przedmiot (hełm), tylko wytwór umysłu nosiciela, który przejmuje kontrolę nad jego zachowaniem i nigdy nie wiadomo czy zniknął na zawsze. To jego własna osobowość powstała w wyniku zaburzeń psychicznych. Bardzo ciekawy przypadek i ma duży potencjał by powrócić w przyszłych odcinkach.

NewJoker

Na 2 miejscu Zazdrość jako taki nietypowy (zrodzony z uczucia) duch, potem hełm (opętanie przez przedmiot jest w filmach rzadkością) i na końcu najpopularniejszy w popkulturze przypadek - Carrie.

ocenił(a) serial na 7
NewJoker

Oby Zak powrócił ;)

Sobowtor220

Dam znać jak tylko coś się pojawi na ten temat na tej głównej anglojęzycznej wikii.

ocenił(a) serial na 7
NewJoker

Nie wiem czy tak się stanie.
Ale wszystko jest możliwe

Sobowtor220

Niestety ten odcinek pt. Pasożyt jest o czymś zupełnie innym: Anais ma nową przyjaciółkę, która w rzeczywistości ją wykorzystuje (tytułowy pasożyt).

ocenił(a) serial na 7
NewJoker

szkoda.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones