Archiwum 81
powrót do forum 1 sezonu

Serial mnie wciągnął. Klimat był gęsty, fabuła niejednoznaczna, na występujące to tu, to tam głupotki dało się przymknąć oko, choć poważny zgrzyt miał miejsce już w pierwszym odcinku, gdy główny bohater decyduje się przyjąć zlecenie, bo widzi tę samą smycz na zdjęciu (serio?!). Ale jak już wspomniałem przymknąłem na to oko. Niestety z każdym kolejnym odcinkiem serial próbował być coraz bardziej mroczny, tajemniczy i zagadkowy, przez co w pewnym momencie ewidentnie przegiął w tym aspekcie pałę. Słysząc setny raz tą miałczącą melodię, zamiast czuć niepokój, zacząłem sobie dowcipkować z niej w myślach. Zachowanie i motywacje bohaterów oraz sekciarzy stało się autoparodią, która wzbudzała zażenowanie i ironiczny uśmiech pod nosem. Fabuła rozsmarowana na zbyt wiele warstw dawała symptomy przerostu formy nad treścią. Mimo wszystko czekałem na koniec. Miałem nadzieję na coś naprawdę zaskakującego. Że wszystkie wady przemienią się w zaletę przez jakieś nieoczywiste rozwiązanie. Na finał, w którym serial niby o okultyzmie okaże się jednak produkcją o zacięciu sci-fiction, dramatem psychologicznym lub rozważaniem pseudofilozoficznym. Były na to zadatki i z takiego kierunku byłbym najbardziej zadowolony. Nic z tego, ostatni odcinek jest zdecydowanie najgorszym i największym banałem jaki można było zrealizować - słaby horror kat.B.
Już tak na marginesie dodam, że przy tej okazji wpadłem w refleksję, że naprawdę nie rozumiem, dlaczego scenarzyści takich seriali nie potrafią ogarnąć, że dziwaczny stwór z innego wymiaru może straszyć co najwyżej 10-latka, a prawdziwą grozą jest ta związana chociażby ze złem jakie jeden człowiek czyni drugiemu. Zamiast więc iść w takim kierunku, serwuje się nam jakiegoś do obrzydzenia banalnego demona, który jest już nudny, zanim jeszcze pojawi się na ekranie. Sama scena wyłażenia z ekranu - kuriozum.

Przed ostatnim odcinkiem dałbym pewnie 7, po ostatnim nie da się więcej niż 6/10.

ocenił(a) serial na 6
iluminat1990

Sorry, zapomniałe oznaczyć, że występują spoilery!!!

ocenił(a) serial na 6
iluminat1990

Dokładnie mam te same odczucia. Początek nieźle buduje klimat i wciąga, że nie możesz doczekać się ostatniego odcinka. Zakończenie wyobrażałem sobie zupełnie inaczej, że bardziej pójdzie w kierunku horroru a nie sci-fi.

ocenił(a) serial na 8
iluminat1990

Ja naprawde nie ogarniam że istnieją ludzie co po 5 odcinku dalej myśleli że to taki typowy horror co ma straszyć XD

ocenił(a) serial na 7
iluminat1990

Też uważam, że demon był śmieszny i zbędny. O wiele lepiej by było gdyby jedynie migał na tych taśmach i nie pokazywali go w całej okazałości.

ocenił(a) serial na 7
iluminat1990

Ja odwrotnie podniosłem nawet ocenę do 7. Rozwiązanie w kierunku wielowymiarowości i podróży w czasie mi całkiem pasuje. Serial ma oczywiście wady i nie do końca jest spójny. Z jednej strony przeładowanie np wątek ćpunów albo wróżka-medium która kontaktuje się z Danem.

ocenił(a) serial na 6
iluminat1990

Mam identyczne odczucia. Dla mnie ten scenariusz jest posklejany taśmą absurdu. Myślę że scenarzyści nie mieli pomysłu jak połączyć wiele kluczowych momentów serialu, więc mamy do czynienia z festiwalem skrajnie glubich scen.
Dla przykładu :
[SPOILER]
- wspomniana scena z obrożą
- scena odnalezienia przejścia w schowku
- ratunek Dana przez kumpla, który, zjawia się znikąd
- pomysł odgadniecia 5 cyfrowego kodu na pałe
- zupełnie nienaturalne motywacje użycia kamery, szczególnie w ostatnim odcinku przez tę dziewczynkę.
- relacja Dana z Melodie (przypominam że to obcy sobie ludzie)
I wiele innych
Na plus zdecydowanie fakt że serial trzyma w napięciu od pierwszego do ostatniego odcinka.
Ostatni odcinek - dramat

ocenił(a) serial na 8
SuperWho

Pięciocyfrowy kod Dan zlalazl w notatniku poprzedniego badacza.
Kumpel nie znalazł się z nikąd, logiczne, że pojechali we dwóch, ale kumpel musiał się schować, ponieważ jego obecność mogła przepłoszyć Virgila.
Dan był medium i samotnikiem, nic dziwnego, że związał się z dziewczyną spotkaną w miedzyświatach.
Nie obroża, Dan poznał psa, a obroża potwierdziła to, co myślał. Dla osoby nie mającej zwierząt dziwne wydaje się rozpoznanie zwierzęcia, ale dla kogoś, kto miał np.ukchanego psa, nie jest to dziwne.
Jesli chodzi o ukryte przejścia, w domu pełnym ukrytych pokoi i korytarz, Dan szybciej czy później i tak trafiłby na myk.
Dziewczynka z kamerą w sumie stanowi słaby punkt, nie tłumaczy tego nawet fakt, że Jess często spędzała czas z kamerą.

ocenił(a) serial na 6
Walentine_Wiggin

- wiem że znalazł go w notatniku, ale ten poprzedni badacz szukał go na pałe i do tego się odnosiłem. Takich haseł jest 100 000.
- widzieliśmy Dana wczesniej w samochodzie, kumpla tam nie było. Chyba że chodziło Ci o to że schował się przed nami.
- nie randkowałem nigdy w międzyświatach, więc nie bede się odnosił.
- Golden retrievery wyglądają identycznie i są bardzo popularne, więc dla mnie było to dość dziwne, szczególnie że nic nie wskazywało na to że Melodie mogłaby spotkać tego psa.
- luzik, ale rozwalił akurat tę ścianę bez żadnego powodu.

ocenił(a) serial na 8
SuperWho

Nie szukał go na pałę, tylko sprawdzał kolejne numery, bardzo metodycznie, miał całe notatniki tych kombinacji, które już sprawdził.

ocenił(a) serial na 10
Walentine_Wiggin

Mała poprawka. Melody kontaktowała się z Danem poprzez swój dar mirror stone który nie został wyjaśniony jeszcze w pierwszym sezonie. W podkascie jest wszystko uzasadnione

ocenił(a) serial na 6
iluminat1990

SPOILERY

Zgadzam się absolutnie. Serial z klimatycznego horroru zmienia się w zbyt dosłowną historię. Prawie do końca miałem nadzieję, że to wszystko rozgrywało się w głowie głównego bohatera, który np. przez przypadek spalił swoją rodzinę i nie mógł poradzić sobie z poczuciem winy i budzi się na końcu w szpitalu psychiatrycznym. Niestety przedostatni odcinek z tandetną retrospekcją sfilmowaną niczym straszny film pozbawił mnie nadziei. Końcówka bardzo mocno rozczarowująca.

kalafior_2

Jejku, gdyby okazało się, że wszystko rozgrywa się w głowie i bohater budzi się w psychiatryku, toby dopiero była sztampa :D Przecież co druga książka grozy czy co trzecia gra komputerowa film idąc w stronę "obłędu, czegoś na granicy" itd. kończy się w ten sposób. Gdy widzę po raz kolejny to rozwiązanie (albo jeszcze, że bohater umiera i wszystko, co widział to albo czyściec albo przedśmiertna projekcja) to aż mnie skręca.

Baphomet

Pytanie dlaczego go usunęli z Netflixa...

draco21

Serialu nie usunęli z Netflixa, cały czas jest dostępny

Ragnar

Bo ostatnio go przywrócili. Nie było go dobra chwilę.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones