PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1113}
7,8 263 685
ocen
7,8 10 1 263685
7,2 18
ocen krytyków
Sami swoi
powrót do forum filmu Sami swoi

za puszczenie oryginalnej czarno-białej wersji

ocenił(a) film na 10
matimat17

To prawda. Sam mam czarno-białą wersję na kasecie vhs, której jakość po ponad dwudziestu latach eksploatacji nie jest najlepsza. dlatego też TVP ma u mnie plusa.

ocenił(a) film na 10
matimat17

To raczej kwestia niechęci TVP do uiszczenia kolejnej opłaty licencyjnej dla Polsatu za ich wersję pokolorowaną. Prawdopodobnie z tego samego powodu TVP zaczęła emitować czarno-białe "Jak rozpętałem drugą wojnę światową".

ocenił(a) film na 10
karlolek91

kolorowa też fajna ale czarno biała lepsza.

ocenił(a) film na 10
kinomanka_13

Zawsze można zdjąć kolor w telewizorze i film z powrotem będzie czarno-biały. Na dodatek identyczny, bo pokolorowanie nie wpłynęło na wygląd scen w czerni i bieli.

karlolek91

"pokolorowanie nie wpłynęło na wygląd scen w czerni i bieli"

Owszem: wpłynęło. I to pozytywnie. Bowiem przed nałożeniem barw - nastąpiło komputerowe oczyszczenie obrazu z "zabrudzeń" naniesionych przez lata eksploatacji oraz przez nienajwyższą jakość dawnych klisz negatywowych. Dzisiaj nazywa się to rekonstrukcją cyfrową filmu. "Sami swoi" w wersji polsatowskiej są o wiele przyjemniejsze dla oka i ucha niż - nowsze przecież - "Nie ma mocnych". A w obrazie dostrzega się więcej szczegółów.

ocenił(a) film na 10
Film_Polski

Co ma koloryzacja filmu do rekonstrukcji cyfrowej?

karlolek91

Widać jednak trochę ma. Obydwa polskie filmy pokolorowane po latach ("Sami swoi" + "Jak rozpętałem...") - najpierw przeszły przez cyfrowe oczyszczenie obrazu. I dopiero jedno w połączeniu z drugim przyniosło z sobą nową jakość.

Naturalnie, samo dodanie barw, bez uprzedniego podrasowania jakości, jest TECHNICZNIE WYKONALNE. Ale czy warte trudu i pieniędzy?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones