PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=625938}
6,1 882
oceny
6,1 10 1 882
Mapplethorpe
powrót do forum filmu Mapplethorpe

Film leci chronologicznie, po kolei, punkt po punkcie biografią Mapplethorpa. Może to zabrzmi głupio, ale mimo morza nagości i pokazania z bliska homoseksualnego światka Nowego Jorku lat 70. jest po prostu nudno. Matt Smith gra zaskakująco płasko, na jednej nucie - Mapplethorpe nie jest ani rozdarty przez swoje katolickie wychowanie i odtrącenie przez rodziców, jest sfochowanym, bufonowatym chłystkiem, początkowo nieśmiałym, który niespecjalnie przekonująco zmaga się ze swoimi demonami. Czytałam sporo Patti Smith i biografię Mapplethorpa, więc trochę przykro, że ucieczka w szalony hedonizm, ostre narkotyki i seksoholizm z nowojorską bohemą w tle to tutaj mało przekonująca szarpanina zmanierowanego buca. Ich historia jest fascynująca, ostra, pełnokrwista.
Film mdły, jednopoziomowy, monotonny. Grzeczny. Fajna muzyka i dobre stylizacje, to tyle.

ocenił(a) film na 7
pris

Ja bym nie był aż tak surowy, choć faktycznie film nie wychodzi poza pewien oczywisty standard kina biograficznego. Akurat Matt Smith dość mi się podobał, był sugestywny i jednak niejednoznaczny - totalną porażką okazała się za to Marianne Rendon jako groteskowo wręcz przesłodzona Patti Smith (grała tak, jakby nie znała ani jednej piosenki artystki - o fenomenalnych "Poniedziałkowych dzieciach" nie wspominając) i totalnie drewniany McKinley Belcher (zresztą w ogóle wątek przebudzenia się rasowej świadomości Miltona był rozegrany fatalnie, absolutnie niewiarygodnie).

Ale tak naprawdę najmocniej uderzyła mnie - na minus - inna rzecz. Film miał być apoteozą artysty łamiącego estetyczno-obyczajowe tabu, a tymczasem nawet w takim obrazie cenzurowano najostrzejsze motywy z jego zdjęć. I wyszło to strasznie żałośnie - tak jakby autorzy i producenci filmu o buntowniku stanęli jednak po stronie drobnomieszczaństwa, filisterstwa i kołtunerii...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones