PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=647176}
6,6 37 275
ocen
6,6 10 1 37275
4,1 14
ocen krytyków
Dywizjon 303. Historia prawdziwa
powrót do forum filmu Dywizjon 303. Historia prawdziwa

Właśnie wróciłem z seansu polskiej produkcji o dywizjonie. Tydzień wcześniej miałem okazję obejrzeć produkcję brytyjską. Jeden i drugi mnie nie porwał.

„Bitwa o Anglię” bardziej postawiła na efekty cgi i wybuchy (chociaż były one - łagodnie mówiąc - niezadowalające), a polski „Dywizjon” jak to w polskich filmach bywa - te same wkurzające twarze i opowiadanie o wydarzeniach zamiast ich pokazywanie. Zabrakło dramatyzmu i realizmu.
Dorociński vs Adamczyk (Urbanowicz)
Rheon vs Zakościelny (Zumbach)
I choć czasami miałem wrażenie, że oba filmy posiadają ten sam scenariusz, to jednak różnią się znacznie. Oba dostają ocenę 4, jednak „Dywizjon” naciąganie za to, że na tle innych rodzimych produkcji nie wypada najgorzej. Na plus również wstawki i zdjęcia archiwalne, których w „Bitwie” nie było.

użytkownik usunięty
Eisen

Poczekaj aż mnie ktoś dofinansuje ;)

Eisen

Rzeczywiście porywające nie są. Natomiast mimo wszystko lepsze wrażenie mam po "D303HP". Wcześniejsza produkcja "303BOA" zasadniczo pokazała nas w mniej korzystnym świetle - wszyscy nas oszukali, pijemy na potęgę i jesteśmy sfrustrowani. Dzisiejsza premiera przedstawia Polaków w bardziej "zjadliwy" sposób, chociaż według mnie ma bardziej pompatyczny wydźwięk.
"303BOA" - mimo wszystko lepszy scenariusz, "lepsi" Zumbach i Urbanowicz :)
"D303HP" - więcej realistycznych walk (mimo skromnego budżetu), fajne archiwalne KOLOROWE ujęcia walk z czasów II WŚ,
widać nawet prawdziwy samolot
Jakby poskładać jeden film z tych produkcji byłby nawet dobry.

Brzozack

Masz rację, bo gdyby wziąć aktorów z Bitwy o Anglię i efekty z Dywizjonu 303 to byłby całkiem dobry film.
Przedstawienie pilotów w Bitwie o Anglię może kogoś razić, ale zostało przedstawione zgodnie z rzeczywistością. Anglicy nie uważali polskich pilotów za równorzędnych w i konsekwencji oszukali ich. Biesiady to była norma w tamtych czasach, więc też tego bym się nie czepiał. Z kolei przedstawienie pilotów w Dywizjonie 303 jest zbyt cukierkowe, prostolinijne i kuleje przedstawienie poszczególnych bohaterów. Zawsze czyści, zawsze uśmiechnięci. Zero emocji czy dramatu i takiego brudu działań wojennych. Tego bardzo tu brakuje.

ocenił(a) film na 7
Brzozack

tylko że w tym niby bardziej polskim HP , nie pokazano na końcu jak nas wy.ebano bez mydła

paradoksalnie ten "bardziej angielski" , dużo ostrzej się obszedł z wizerunkiem anglikow w filmie

Brzozack

Mam podobne wrażenie. Dlatego każdy z nich jest dobry na swój sposób. Po "303BOA" jesteśmy właściwie zdołowani i przybici, a po "D303HP" mamy lepszy nastrój. Pytanie, czego oczekuje widz. Żaden z tych filmów nie jest dokumentem, ale dobrze jest mieć świadomość jak pod koniec II WŚ Brytyjczycy obeszli się z naszymi pilotami.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones