Początkowo Hansa Klossa miał grać Andrzej May, ale propozycję odrzucił. Pod uwagę brani byli także Ignacy Gogolewski i Leonard Pietraszak.
Polscy spadochroniarze z odcinka "Akcja liść dębu" używają karabinów szturmowych AK-47, których produkcję rozpoczęto w 1949 roku. Akcja natomiast rozgrywa się w 1945 roku.
W odcinku 9 na drzwiach biura Johanna Dehnego widać tabliczkę z imieniem: Helmuth.
Herman Brunner jest w serialu przedstawiany jako oficer gestapo. Tymczasem mężczyzna nosi mundur Sicherheitsdienst (agencji wywiadu SS).
Odcinek 13, w scenie wprowadzającej do pokazania, że Streit się zgłosił do wywiadu brytyjskiego, na budynku widnieje napis "Hause for sale", poprawna forma to oczywiscie "House".
Zdjęcia do serialu realizowano w Łodzi, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Pieskowej Skale, Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Olsztynie, Dywitach, Łącku, Płocku, Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim, Zgierzu, Kadłubie oraz Błoniach (gmina Miękinia) (Polska).
Serial powstał po sukcesie czternastoodcinkowego widowiska teatru telewizji, rozpoczętego 28 stycznia 1965.
Nazwisko Kloss zostało przez autorów wybrane z książki telefonicznej Berlina.
Hans Kloss w serialu posługuje się trzema typami pistoletów służbowych: w sześciu odcinkach jest to Walther P 38, w czterech - Parabellum, w dwóch ma oba, a w jednym Walthera PPK. W pozostałych odcinkach Kloss nie używa broni.
Początkowo serial miał składać się tylko z 6 odcinków i zakończyć się śmiercią głównego bohatera.
W latach 1971 - 1973 wydano 20 zeszytów komiksowych pt. "Kapitan Kloss". Lista odcinków, chronologia i szczegóły akcji nie pokrywają się ściśle z serialem. Autorami scenariusza do komiksu, tak jak do serialu, był duet Szypulski i Safjan ukrywający się pod pseudonimem Andrzej Zbych. Rysunki wyszły spod ręki Mieczysława Wiśniewskiego.
Do napisania scenariusza, Andrzeja Szypulskiego i Zbigniewa Safjana, zainspirował film "Doktor No" z 1962 roku w reżyserii Terenca Younga.
Do języka potocznego przeszło zdanie, jakie wypowiada kapitan Kloss: "Nie ze mną te numery, Brunner". Tak naprawdę główny bohater nigdy nie użył tych słów, prawidłowa sentencja to: "Takie sztuczki nie ze mną, Brunner".