PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=750071}

Skazany na śmierć: Sequel

Prison Break: Sequel
7,6 19 tys. ocen
7,6 10 1 19266
Skazany na śmierć: Sequel
powrót do forum serialu Skazany na śmierć: Sequel

Symbolika

ocenił(a) serial na 7

Pomijając fakt jak wiele wydarzeń w serialu jest przesadnie ukazania, nie można nie docenić symboli, odwołań jakie można odnaleźć w produkcji. Po obejrzeniu dwóch odcinków kilka takich smaczków można wyłapać.
Ogygia nazwa więzienia w których przetrzymywany jest Michael, jest również nazwą mitycznej wyspy na której przebywał Odyseusz przez 7 lat podczas swojej emigracji - wydarzenia w serialu również dzieją się 7 lat po teoretycznej śmierci Scofielda.
Wspominane w innym wątku odwołanie do butelki z wodą którą przyniosła Sara też jest dosyć wyraziste i łatwe do zauważenia.
Wplątywanie takich smaczków to wg. mnie cała kwintesencja serialu, nie są zbyt wymagające od widza, pozwalają się dostrzec przeciętnemu odbiorcy, ale dodają serialowi charakteru. A co wy sądzicie o symbolach w nowych odcinkach? Dostrzegliście jakieś inne powiązane wątki?

ocenił(a) serial na 7
gooralFCB

Oprócz Ogygii (wyjaśnionej zresztą w odcinku) nie znalazłam innych odwołań.
Z poprzednich sezonów np. Scylla, czyli grecki potwór morski o sześciu głowach. W serialu na Scyllę składało się 6 dysków.

Julia_20

-Obecne "nazwisko" Scofielda - Outis czyli Nikt, to również pseudonim pod którym ukrywał się Odyseusz.
-Itaka, czyli wyspa której królem był Odyseusz - w Ithace mieszka obecnie Sara do której Michael chce wrócić.
-Troja, miasto w którym był Odyseusz może nawiązywać do Sany/Jemenu - to z niej Odyseusz chciał uciec, tak samo jak z Jemenu, ponadto nazywana była miastem wojny, a jak widzimy w Sanie trwa obecnie wojna domowa,
-Posejdon - ten który rzucił klątwe na Odyseusza - w 5 sezonie występuje jako człowiek/organizacja która prawdopodobnie wysłała Scofielda do więzienia (cytat Whipa - "Posejdon zostawił nas tu na śmierć").
-Cyklop - pseudonim faceta z ISIS z jednym okiem który zatrzymał Shebe.

ocenił(a) serial na 7
pan_budyn

No proszę, jest tego trochę, o niektórych zapomniałam. Czyli lubią czerpać z greckiej mitologii.

użytkownik usunięty
gooralFCB

"Wspominane w innym wątku odwołanie do butelki z wodą którą przyniosła Sara też jest dosyć wyraziste i łatwe do zauważenia. " - mogę prosić o wyjaśnienie? :)

gdzieś pod innym postem ktoś napisał, że odnośnie tej butelki to może być nawiązanie do tego jak prezydent został otruty właśnie wodą w butelce żeby Reynolds przejęła władzę.
aczkolwiek nie wiem czy tu autor tych słów ma to samo na myśli :)
szczerze to nic innego mi nawet do głowy nie przychodzi.

dymas23

a nie uważacie, że to może mieć odwołanie do "Posejdona"? Dziwnie dużo mówili o tej wodzie. Paul pracuje dla CSI. W 3 odc dowiedzieliśmy się, że Michael przez ostatnie lata współpracował z CSI, wiemy też że Posejdon ma coś wspólnego z obecną "misją" Michaela w Jemenie po tym cytacie Whipa - "Posejdon zostawił nas tu na śmierć".
Ale co ciekawe ta blondynka i facet, którzy najpierw chcieli uśmiercić Linca, a teraz śledzą Sarah, pracują dla Posejdona, bo blondynka powiedziała "dlaczego Posejdon wysłał nas, żeby zastrzelić wszystkich w domu Sarah tylko jej nie pozwolil tknąć".
Może, więc Paul to Posejdon albo ma z nim bliski kontakt.
Ale skoro Michael pracował kiedyś lub dalej pracuje dla Posejdona toooo dlaczego ta blondyna i facet mieli za zadanie zabić Lincolna i jego SYNA (bo wszystkich domowników prócz Sarah) na zlecenie Posejdona?

ann456

CSI Miami czy Nowy Jork? :D hahaha
jak już to CIA :)

dymas23

ups ale gafa :D

ann456

Posejdon pewnie uznał, że skoro Scofieldowi nie udało się zwiać za pierwszym razem (4 lata temu) i od tamtej pory siedział w izolatce, to znaczy że już przepadł, dlatego olali jego i Whipa, a teraz polują na Linca i Sare, bo wiedzą że Scofield żyje, a chcieli za wszelką cene utrzymać to w tajemnicy.

pan_budyn

tylko.. dlaczego śledzili Lincolna zanim on się w ogóle skontaktował z Sarą żeby pokazać jej to zdjęcie?

dymas23

Bo był cały czas pod obserwacją, śledzili każdy jego ruch, co mogą sugerować wytatuowane oczy Michaela.

pan_budyn

przez 7 lat? bez sensu troche.. pracownikom by sie nie chcialo xd
by sie buntowali jak teraz ta blondyna i van gogh

dymas23

Za taką kasiore to każdy by go śledził nawet przez 50 lat. xd Poza tym, niekoniecznie był obserwowany "fizycznie", mogli mu założyć jakieś mini kamerki, podsłuchy w mieszkaniu itd.

pan_budyn

no nie wiem, może i tak było, ciężko stwierdzić :D
chyba, że po prostu zainteresował ich jego lot do Nowego Jorku i od wtedy go dopiero obserwowali

dymas23

czyli musieli go obserować wcześniej, skoro wiedzieli że wylatuje. : D

pan_budyn

może sprawowali nadzór nad np. jego kontem, czy kupuje właśnie loty itd itp

gooralFCB

Gumy do żucia dla T-Baga podczas wyjścia z więzienia - pod koniec 4 sezonu Linc wsadził T-Bagowi gumę na powrot do fox river :D

Qdom

hahaha tez zwrocilam na to uwage, jeden z najsmieszniejszych momentow tej serii jak na razie :D

ocenił(a) serial na 7
gooralFCB

Odnośnie Phaecii (jakkolwiek to odmienić):
"Scheria - also known as Scherie or Phaeacia - was a region in Greek mythology, first mentioned in Homer's Odyssey as the home of the Phaeacians and the last destination of Odysseus in his 10-year journey before returning home to Ithaca."

Z wikipedii :)

ocenił(a) serial na 10
Julia_20

Polecam nie czytać więcej greckiej mitologii bi za dużo kart odkryjemy przed zakończeniem sezonu :)

ocenił(a) serial na 7
pawelkisiel17

Ale to takie fajne uczucie odkrywać nowe powiązania serialu z mitem ;D

gooralFCB

Mnie się zdaje, ze te wszystkie powiązania z mitologią grecką to nie przypadek (i niekoniecznie TYLKO w naszym mniemaniu). Mam na myśli to, że ten cały Posejdon mógł to wszystko ukartować. Te wszystkie nazwy, liczby, tatuaże powiązania z przeszłością mogły zostać ustawione przez niego, aby rodzina Michaela mogła go znaleźć.
Jeszcze zastanawia mnie to kim był nadawca listu do T-Baga i dlaczego ten ktoś zafundował mu tę protezę.

Tak w ogole czemu nie ma Mahona? Fajny gosc z niego byl. A moze pojawi sie nieoczekiwanie w 8 odcinku albo pozniej?

ocenił(a) serial na 9
David_Muller

gdyby hajs sie zgadzał to by był poza tym jego historia sie zakonczyla :)