W rzeczywistości Okatwian nie przebywał w Rzymie, kiedy Cezar został zamordowany. Do Wiecznego Miasta przybył dopiero wtedy, gdy został powiadomiony o jego śmierci.
Rzymianie nie praktykowali obrzezania. W tamtym okresie nawet Żydzi nie dokonywali pełnego obrzezania, jak to zostało przedstawione.
W kilku odcinkach zostały pokazane ptaki na uwięzi. Były to ary pochodzące z Ameryki Południowej i kakadu z Australii. W czasach starożytnego Rzymu, te kontynenty jeszcze nie zostały odkryte i nie znano tych gatunków.
Słowa "Domina" i "Dominus" są praktycznie jedynymi łacińskimi słowami, które możemy usłyszeć w serialu. Są one używane w formie wołacza, więc rodzaj męski powinien brzmieć "Domine". Poza tym, mówiona łacina wyższych sfer jest nieprawidłowo zbliżona do późnej łaciny kościelnej.
Cyceron był nieobecny w Rzymie, gdy zamordowano Cezara.
W rzeczywistości Atia zmarła w 43 r. p.n.e. W serialu żyje ona co najmniej do roku 30 p.n.e.
Niewolnicy na targu są ubrani w przepaski biodrowe. Zgodnie z ówczesnymi zwyczajami powinni zostać rozebrani do naga.
W serialu głównym źródłem oświetlenia są świece, choć Rzymianie najczęściej korzystali z lamp oliwnych.
Serial nakręcono na przedmieściach dzisiejszego Rzymu, w legendarnych studiach Cinecitta - budowa planu trwała ponad 6 miesięcy i zajęła powierzchnię 5 akrów.
Serial kręcono w Rzymie (Włochy) i Sofii (Bułgaria).
Kolory świątyń, pomników, ulic, a także graffiti, były odwzorowane na podstawie ruin Pompejów i Herkulanum.
Autentyczne tkaniny - wełniane, lniane, bawełniane i jedwabne - zostały importowane z Parto, Indii, Tunezji i Maroka. Tkaniny zostały zakupione w stanie "surowym". Dopiero na miejscu były one odpowiednio ufarbowane.
W scenie triumfu Cezara wzięło udział 750 aktorów i statystów.
55 lokalnych statystów zostało wybranych na rzymskich legionistów. Zostali oni wysłani na dwutygodniowy obóz, podczas którego mieszkali w namiotach i przeszli trening rzymskiego żołnierza. Obejmował on żołnierską dyscyplinę (pobudka o piątej rano), naukę władania mieczem, budowania i rozbierania obozu. Tylko 43 statystów ukończyło ten obóz.
Filmowe Forum zostało zmniejszone o około 40% w porównaniu z autentycznym.
Na potrzeby serialu zostało wykonanych ponad 4000 szat.
Monety zostały wybite w watykańskiej mennicy. Miały one podobiznę Ciarána Hindsa - serialowego Cezara.
W serialu zostało użytych 250 kolczug (każda z nich waży 36 funtów tj. ok. 13,5 kg) a także 40 skórzanych pancerzy noszonych przez legionistów.
Pojawiające się w serialu zbroje, hełmy i inne metalowe elementy kostiumów dla głównych aktorów, zostały ręcznie wykonane przez Luca Giampaoli. "Masowa produkcja" repliki innych przedmiotów, takich jak zbroje legionistów były sporządzane w Indiach.
Regionalny brytyjski akcent aktorów miał na celu podkreślenie zróżnicowania ówczesnego rzymskiego społeczeństwa. Jednakże silny akcent niektórych aktorów został stonowany dla amerykańskiej widowni.
Postacie legionistów Tytusa Pullo i Lucjusza Vorenusa są wzorowane na prawdziwych postaciach historycznych. Ich imiona, jako bohaterów XI Legionu (Claudia), wymienia Juliusz Cezar w "Komentarzach do Wojny Galijskiej" ("Commentarii de Bello Gallico").
Wszystkie sceny bitew przedstawiają autentyczne techniki walk stosowane przez rzymskie legiony.
1000 aktorów i statystów oraz 40 koni wzięło udział w realizacji tylko jednej sceny pokazującej triumf Cezara.
Strzemiona przy siodłach były potrzebne ze względów bezpieczeństwa, chociaż Rzymianie ich nie używali. W celu zapewnienia autentyczności były one zdejmowane podczas ujęć w zbliżeniu.
Wydarzenia przedstawione w pierwszym sezonie obejmują okres ośmiu lat od roku 52 do 44 p.n.e. Drugi sezon przedstawia lata od 44 do 30 r. p.n.e.