PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=236958}

Magda M.

2005 - 2007
6,5 44 tys. ocen
6,5 10 1 43541
6,4 7 krytyków
Magda M.
powrót do forum serialu Magda M.

Choroba Piotra

użytkownik usunięty

Na co właściwie jest chory Piotr? Było to powiedziane w filmie?

ocenił(a) serial na 10

no było ale sie nie pamięta bo strasznie skomplikowana ta choroba przynajmniej taką ma nazwe

Ja też nazwy nie pamiętam w każdym razie chodzi o to, że organizm sam siebie niszczy, czyli zabija od środka. Mam nadzieję, że się przyda ;)

To toczeń trzewny czy jakoś tak.<za krótki>

Depeche

Korzecki jest chory na mało rozpoznaną chorobę układu odpornościowego ? układowego tocznia trzewnego - a do objawów ktore miał na początku miały dołaczyć inne np zmiany skórne. Ta choroba brzmiała egzotycznie dla niego, polega na tym że w jego organizmie powstają białka atakujące zdrowe komórki ? tak jakby jego ciało samo chciało popełnić samobójstwo. Leczenie tej niejednokrotnie śmiertelnej choroby jest długotrwałe, uciążliwe i obarczone ryzykiem powikłań, a jej przebieg charakteryzuje się nawrotami. Choroba ta że jest wyjątkowo paskudna, często śmiertelna.
Ale Piotruś dał rade :D

Aghnessa

Poprzedni wpis był przytoczeniem słów z serialu, a poniżej to co z encyklopedii :D

Toczeń trzewny układowy

Toczeń trzewny układowy (w skrócie SLE) jest chorobą z kręgu układowych chorób tkanki łącznej. W chorobie tej dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu systemu obronnego człowieka - układu immunologicznego. Organizm produkuje specjalne białka, które atakują komórki ciała, a nie białko lub komórki obce (np. bakterie). Objawy są przeróżne, mogą występować niemal w każdym narządzie, czy układzie. Charakterystyczny jest rumień skóry. Toczeń układowy trzewny jest przewlekłym schorzeniem tkanki łącznej. Należy on do grupy chorób autoimmunologicznych, w których w organizmie chorego powstają przeciwciała skierowane przeciwko normalnym tkankom, traktowanym jako obce. Choroba ta występuje pięciokrotnie częściej u kobiet. Jej przyczyna nie jest znana.
Charakterystyczne objawy kliniczne to między innymi: rumień w kształcie motyla na twarzy, liszaj krążkowy, wrażliwość na światło, zapalenie stawów, choroby nerek, zaburzenia neurologiczne, zaburzenia immunologiczne. Objawami dodatkowymi są między innymi: stany podgorączkowe, osłabienie oraz bóle mięśni

Najgroźniejszym umiejscowieniem jest układ krwionośny, nerwowy i nerki. Choroba może zacząć się nagle, ale może też rozwijać się powoli. Może przebiegać latami, może też pojawiać się okresowo, może też ustąpić nagle bez przyczyny. Ze względu na mnogość objawów, jakie może prezentować, jej rozpoznanie jest trudne. Zapalenie stawów jest tylko jednym z objawów. Rzadko kiedy dochodzi do ich dużego zniszczenia. Często natomiast dochodzi do uszkodzenia ścięgien i mięśni, co upośledza posługiwanie się np. ręką.