Wojciech Marczewski

Wojciech Szczęsny Marczewski

7,6
342 oceny pracy reżysera
żona Teresa Marczewska, 2 synów: Filip (ur. 02.11.1974) i Maciej (ur. 13.06.1979)
Studiował historię i filozofię na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończył też reżyserię na PWSFTViT w Łodzi. Pracuje jako grafik, scenarzysta oraz reżyser filmowy i telewizyjny. W latach 1964-1968 był asystentem w studiu "Se-Ma-For", a potem w wytwórni "Czołówka". Od 1984 r. wykłada w Narodowej Szkole Filmowej i Telewizyjnej w Wielkiej Brytanii. Prowadził warsztaty dla reżyserów, scenarzystów i aktorów w Niemczech, Holandii, Szwajcarii, Danii i Polsce.

W 1978 r. Marczewski realizuje swój pierwszy pełnometrażowy film fabularny pt. "Zmory". Scenariusz powstała na podstawie powieści Emila Zegadłowicza. "Zmory" uważane są za jeden z ważniejszych debiutów w powojennym kinie polskim. Film opowiada o czasie dojrzewania, kształtowania charakterów młodych ludzi w totalitarnym systemie posługującym się uniformizującymi metodami wychowawczymi. Akcja rozgrywa się na początku XX wieku w małym galicyjskim miasteczku. "Zmory" dostały Srebrne Lwy na FPFF w Gdańsku w 1979 r., nagrodę im. Andrzeja Munka i "Złotą Kaczkę" za najlepszy debiut reżyserski, nagrodę OCJ oraz nagrodę jury ekumenicznego na MFF w San Sebastian.
W drugim filmie pt. "Dreszcze" Marczewskie pozostaje wierny problematyce "Zmór". Tym razem główny bohater, 13-letni Tomek, zmaga się z komunistyczną rzeczywistością 1955 r. w Polsce jako wychowanek obozu szkoleniowego dla tzw. opornych. "Dreszcze" zdobyły Srebrne Lwy na FPFF w Gdańsku w 1981 r., nagrodę specjalną jury i nagrodę FIPRESCI na MFF w Berlinie.

Trzeci film fabularny Marczewski nakręcił dopiero po upływie 11 lat od premiery "Dreszczy". Okazało się jednak, że warto było czekać. "Ucieczka z kina "Wolność" opowiada o perypetiach cenzora ze zbuntowanymi postaciami z pewnego filmu, które przestały grać swoje role i dyskutują nie tylko między sobą, ale i z publicznością w kinie. Cenzor nazywa to "buntem materii". "Ucieczka..." jest nakręconą w formie groteski przypowieścią o wolności sztuki i o człowieku, który zatracił się w autorytarnych mechanizmach władzy. "Ucieczka z kina "Wolność" nagrodzona została w 1990 r.: Złotymi Lwami na FPFF w Gdyni; Złote Lwy dostał także odtwórca głównej roli Janusz Gajos; Grand Prix na MFF w Avoriaz (Francja), "Złotą Kaczką" od czytelników miesięcznika "Film" i Nagrodą Przewodniczącego Komitetu Kinematografii. W 1997 r. telewizyjny film "Czas zdrady" poruszający problem odpowiedzialności twórcy dostał nagrodę specjalną jury FPFF w Gdyni.

Ile lat ma Wojciech Marczewski?

Ma 81 lat.

Kiedy urodził się Wojciech Marczewski?

Urodził się 28 lutego 1944.

Gdzie urodził się Wojciech Marczewski?

Łódź, Polska

Czy Wojciech Marczewski dostał Oscara?

Nie otrzymał Oscara.

Ile Wojciech Marczewski zdobył nagród i nominacji?

Zdobył 15 nagród oraz 13 nominacji. Sprawdź je wszystkie tutaj.