Aleksandr Borodin

Aleksandr Porfirjewicz Borodin

6,8
13 ocen muzyki
żona Ekaterina Protopopova (od 29.04.1863 do jego śmierci), córka Liza Balaneva
Rosyjski kompozytor i chemik. Urodził się 12.11.1833 w Petersburgu. Był nieślubnym synem księcia Łuki S. Giedianowa i otrzymał nazwisko (co w takich przypadkach było normalną praktyką) książęcego kamerdynera, P. J. Borodina. Matka chłopca, bogata mieszczanka Awdotja K. Antonowa, dzięki pieniądzom otrzymanym od księcia mogła zadbać o gruntowne wykształcenie syna. W 1850 r. zdał jako ekstern maturę i rozpoczął studia chirurgiczno-chemiczne w Akademii Medycznej w Petersburgu.
Po ukończeniu studiów pracował jako chirurg w szpitalu wojskowym, lecz niebawem poświęcił się całkowicie pracy badawczej i dydaktycznej. W 1858 obronił doktorat. W latach 1859-62 przebywał Heidelbergu, pracując na miejscowym uniwersytecie. Zajmując się naukowymi badaniami odwiedzał inne miasta niemieckie, udał się także
 do Francji i Włoch. Po powrocie do kraju został wykładowcą w swej macierzystej uczelni i w 1864 został mianowany prof. zwyczajnym, a w 1874 kierownikiem katedry chemii. Jako chemik dokonał szeregu odkryć wnoszących istotny wkład do rozwoju nauki rosyjskiej.
Zainteresowania muzyczne Borodin przejawił w wieku 8 lat. Będąc dzieckiem wziął kilka lekcji, ale de facto, sam nauczył się grać na fortepianie, flecie i wiolonczeli. Potem jeszcze opanował grę na klarnecie i oboju. Początkowo, korzystając z niemieckich podręczników sam opanowywał sztukę kompozycji. Doskonalił ją później u M. Bałakiriewa. Podczas pracy w szpitalu wojskowym poznał Modesta Musorgskiego – lekarza i późniejszego kompozytora. W tym okresie brał udział w koncertach muzyki kameralnej grając partię II wiolonczeli. Swoją żonę – pianistkę rosyjską J. S. Protopopową poznał w Heidelbergu. Ślub wzięli w 1863. Wyjeżdżali na koncerty do Baden Baden i do Mennheimu, gdzie zetknął się po raz pierwszy z operami Richarda Wagnera. Kilkakrotnie gościł w Weimarze u Franza Liszta, który interesował się jego twórczością i cenił ją wysoko. Po powrocie do Rosji Borodin przystąpił do tzw. Potężnej Gromadki – grupy młodych kompozytorów skupionych wokół Milija Bałakiriewa. W latach 80. był bardzo aktywnym uczestnikiem muzycznego życia w Petersburgu. Prowadził chór i orkiestrę studencką, a w okresie 1883-85 był dyrektorem petersburskiego oddziału Rosyjskiego Towarzystwa Muzycznego. Aleksander Borodin jest jednym z bardziej znanych rosyjskich kompozytorów XIX w. Pozostawił po sobie 3 symfonie, szereg utworów na fortepian, liczne utwory dla zespołów kameralnych, pieśni, a także 3 opery. Najbardziej z nich znana – "Kniaź Igor" została dokończona po śmierci kompozytora przez przyjaciół z Potężnej Gromadki. Jego dorobek kompozytorski nie jest ilościowo imponujący, ale przecież był kompozytorem – amatorem. Jego głównym zajęciem była praca naukowa w dziedzinie chemii. W rozmowie z F.Lisztem nazwał siebie "muzykiem niedzielnym", komponującym w chwilach wolnych od zajęć zawodowych.
Zmarł 27.02.1887 w Petersburgu.

Ile lat miał Aleksandr Borodin?

Odszedł od nas w wieku 53 lat.

Kiedy urodził się Aleksandr Borodin?

Urodził się 12 listopada 1833.

Gdzie urodził się Aleksandr Borodin?

Petersburg, Rosja

Czy Aleksandr Borodin dostał Oscara?

Nie otrzymał Oscara.

Ile Aleksandr Borodin zdobył nagród i nominacji?

Nie zdobył żandych nagród i nominacji