Alan Alda

Alphonso Joseph D'Abruzzo

8,0
9 369 ocen gry aktorskiej
żona Arlene Weiss (od 15.03.1957), 3 córki: Eve (ur. 18.12.1958), Elizabeth (ur. 20.08.1960) i Beatrice (ur. 10.08.1961)
Sławę zyskał głównie dzięki występom w telewizji, przede wszystkim zaś w serialu sieci CBS "M*A*S*H" (1972-1983), w którym wcielił się w doktora Benjamina Franklina "Hawkeye" - "Sokole Oko" Pierce'a. Jednak sukcesy odnosi także w kinie oraz na scenie teatralnej, nie tylko jako aktor.

Alan Alda to syn popularnego w latach 40. aktora komediowego, Roberta Aldy oraz miss piękności Nowego Jorku, Joan Brown. Gdy miał 7 lat, jego rodzina przeniosła się do Los Angeles, gdzie Robert podpisał kontrakt z wytwórnią Warner Bros. Wkrótce po przyjeździe Alan ciężko zachorował na paraliż dziecięcy i lekarze wróżyli mu spędzenie reszty życia na wózku inwalidzkim. Chłopiec jednak nie poddał się. Codzienne ćwiczenia przywróciły mu sprawność fizyczną. Zafascynowany pracą ojca chciał pójść w jego ślady.

Debiutował jeszcze jako 16-latek w teatrze letnim w Barnesville. Po studiach na uniwersytecie Fordham w Nowym Jorku uczył się także w Europie. Równocześnie, obok ojca, występował w telewizji. Po powrocie do USA zaczął stale grać na deskach Cleveland Playhouse, a później w teatrach na Broadwayu i w telewizji. Sztuki z jego udziałem, m.in. "Second City", "Compass", "The Owl and the Pussycat", cieszyły się dość dużym powodzeniem, natomiast role na małym ekranie pozostawały przez długi okres czasu niezauważane.

W kinie po raz pierwszy wystąpił w 1963 r. w filmie w "Gone Are the Days" opartym na przedstawieniu "Purlie Victorious", w którym grał rok wcześniej na Broadwayu. Po "Papierowym lwie" (1968) Johna Frankenheimera oraz "Bitwie o whisky" (1970) Richarda Quine'a dostał się do obsady serialu "M*A*S*H" będącego rozwinięciem filmu Roberta Altmana pod takim samym tytułem. Serial cieszył się ogromną popularnością. Przez 11 lat produkcji zrealizowano aż 251 odcinków, przy czym emisja ostatniego z nich zgromadziła jedną z największych widowni w historii telewizji. Samemu Aldzie udział w produkcji przyniósł szereg wyróżnień, w tym 8 nominacji do nagrody Emmy (odebrał ją 4 razy) oraz 11 do Złotego Globu (statuetkę otrzymał 6-krotnie). Pięciokrotnie uzyskał tytuł Ulubionego Aktora Telewizyjnego (1975, 1979, 1980, 1981, 1882), a w 1980 uniwersytet Harvarda ogłosił go Mężczyzną Roku. Na planie "M*A*S*H" artysta debiutował także jako scenarzysta oraz reżyser (za co został 3-krotnie wyróżniony nagrodą Gildii Reżyserów Amerykańskich).

Praca w serialu zabierała Aldzie dużo czasu, ale nie przeszkodziła mu w realizacji innych projektów. Po telewizyjnym "Zabijcie mnie, jeśli zdołacie", zagrał w dwóch filmowych adaptacjach komedii broadwayowskich: "Suicie kalifornijskiej" oraz "Za rok o tej samej porze" (obydwa w 1978). W 1979 rokuwystąpił obok Meryl Streep i Barbary Harris w dramacie politycznym "Uwiedzenie Joe Tynana", do którego napisał scenariusz. W następnych latach Alda pełnił potrójną funkcję aktora, reżysera i scenarzysty wielu komedii. Film "Cztery pory roku" (1981) przyniósł mu nagrodę Gildii Pisarzy Amerykańskich. Powodzeniem cieszyły się "Słodka wolność" (1986), "Zacząć od nowa" (1988) oraz "Wesele Betsy" (1990).

Współpracował także z innymi twórcami. Szczególnie owocne okazało się spotkanie z Woody Allenem. W jego "Zbrodniach i wykroczeniach" (1989) wcielił się w postać egoistycznego reżysera telewizyjnego, w "Tajemnicy morderstwa na Manhattanie" (1993) razem z Diane Keaton rozwiązywał tytułową zagadkę, a we "Wszyscy mówią kocham cię" (1996) grał ojca zwariowanej rodziny. Alda nie porzucił także pracy na scenie i w telewizji. Oglądać go można zarówno na Broadwayu, jak i w Londynie (m.in. w farsie "Jake's Women" Neila Simona). Jego gościnne występy w roli doktora Gabriela Lawrence'a w "Ostrym dyżurze" przyniosły mu kolejną nominację do nagrody Emmy. Wiele satysfakcji, jak sam przyznaje w wielu wywiadach, sprawiło mu także prowadzenie telewizyjnego programu popularno-naukowego "Scientific American Frontiers".

W 1957 r. Alda poślubił Arlene Weiss, klarnecistkę, fotografkę (jej zdjęcia ukazywały się w magazynach takich, jak "Life", "Vogue" i "People") oraz autorkę książek dla dzieci (m.in. "Sheep, Sheep, Sheep, Help Me Fall Asleep"). Mają trzy dorosłe córki: Eve (ur. 1958), Elizabeth (ur. 1960) i Beatrice (ur. 1961) oraz 8 wnucząt. Aktor znany jest także jako gorący propagator ruchu równouprawnienia kobiet.

Ile lat ma Alan Alda?

Ma 89 lat.

Kiedy urodził się Alan Alda?

Urodził się 28 stycznia 1936.

Ile wzrostu ma Alan Alda?

Ma 188 cm wzrostu.

Gdzie urodził się Alan Alda?

Nowy Jork, USA

W ilu filmach zagrał Alan Alda?

Zagrał w 47 filmach. Sprawdź w jakich tutaj.

W ilu serialach zagrał Alan Alda?

Zagrał w 7 serialach. Sprawdź w jakich tutaj.

Jaka jest najwyżej oceniana rola Alan Alda?

Kapitan Benjamin Franklin "Sokole Oko" Pierce w serialu M*A*S*H.

Czy Alan Alda dostał Oscara?

Nie otrzymał Oscara.

Ile Alan Alda zdobył nagród i nominacji?

Zdobył 24 nagrody oraz 51 nominacji. Sprawdź je wszystkie tutaj.