Mistrzowie Kina Hiszpańskiego – Obras Maestras w Ninatece

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Mistrzowie+Kina+Hiszpa%C5%84skiego+%E2%80%93+Obras+Maestras+w+Ninatece-140495
To już trzecia edycja przeglądu mniej znanych arcydzieł hiszpańskiej kinematografii. W tym roku tematem przewodnim będą kobiety, ich życie codzienne i role społeczne w Hiszpanii lat 60 i 70. Widzowie zobaczą, jak w swoich filmach portretowali je Luis Buñuel, Carlos Saura, Jaime Armiñán czy Fernando Fernán-Gómez. Przegląd odbędzie się w dniach 11-13 grudnia w Ninatece (ninateka.pl).


W programie znalazła się "Tristana", adaptacja powieści Benito Perez Galdosa, w reżyserii Luisa Buñuela z Catherine Deneuve w roli głównej. Pokażemy również film jego serdecznego przyjaciela i ucznia – Carlosa Saury – prekursora Nowego Kina Hiszpańskiego który zadedykował swojemu mistrzowi prezentowany w przeglądzie "Peppermint frappé".

Obok dwóch ikon kina hiszpańskiego, będzie można poznać dzieła reżyserów mniej znanych. Jaime Armiñán w nominowanym do Oscara filmie "Moja señorita" zaskakuje przewrotną historią doni Adeli.  Wykorzystuje słabnącą rolę cenzury u schyłku reżimu frankistowskiego, by uchwycić wątpliwości związane z szukaniem tożsamości, próbą wyzwolenia się z narzucanych schematów oraz odkrywaniem własnej seksualności.

Z kolei Fernando Fernán-Gómez, w kapitalnej, pełnej wyrazistych postaci i czarnego humoru komedii "Ninette", wprowadza na ekran postać spragnionego obyczajowej wolności młodzieńca z hiszpańskiej prowincji.

Tegoroczna odsłona przeglądu odbędzie się online na stronie ninateka.pl. Wszystkie filmy będą dostępne bezpłatnie. Program zostanie wzbogacony o cztery fabuły pokazywane podczas poprzednich edycji cyklu – mityczną "Viridianę" Buñuela, ponadczasowe "Życie przed nami" Fernando Fernán-Gómeza oraz kontrowersyjne obrazy Luisa Garcíi Berlangi ("Witaj nam, Mr. Marshall") i praktycznie nieznanego w Polsce hiszpańskiego dramaturga i reżysera, Edgara Neville'a ("Wieża siedmiu garbatych").

Program:
Moja señorita, reż. J. Armiñán (1972)
Tristana, reż L. Buñuel (1970)
Peppermint frappé, reż. C. Saura (1967)
Ninette, reż. F. Fernán Gómez (1965)
Viridiana, reż. L. Buñuel (1961)
Życie przed nami, reż. F. Fernán Gómez (1958)
Witaj nam, Mr. Marshall, reż. L. García Berlanga (1952)
Wieża siedmiu garbatych, reż. E. Neville (1944)

Projekcjom towarzyszyć będzie wprowadzenie dostępne na profilu facebookowym przeglądu.

Organizatorami cyklu są: Ambasada Królestwa Hiszpanii, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny i Ninateka oraz  AVA Arts Foundation.

Wszystkie filmy będą dostępne bezpłatnie online na stronie www.ninateka.pl

Wydarzenie na fb