Książka "Wymazać siebie" już w sprzedaży

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Ksi%C4%85%C5%BCka+%22Wymaza%C4%87+siebie%22+ju%C5%BC+w+sprzeda%C5%BCy-131842
Książka "Wymazać siebie" już w sprzedaży
Wspomnienia 19-letniego Garrarda, który pod naciskiem rodziców poddaje się terapii konwersyjnej, która ma go "uleczyć" z homoseksualizmu, pod tytułem "Wymazać siebie" ukazały się 13 lutego nakładem wydawnictwa Poradnia K.


Wymazać siebie to historia młodego chłopaka, syna fundamentalistycznego pastora w małym miasteczku w Arkansas, który dokonuje coming outu przed rodzicami. Ci, przekonani, że homoseksualizm to ciężki grzech i nałóg, stawiają mu ultimatum – albo podda się terapii konwersyjnej i wyjdzie z nałogu, albo straci rodzinę, przyjaciół i zostanie wykluczony ze wspólnoty kościelnej.

Wówczas Garrard trafia do chrześcijańskiej organizacji o nazwie Love in Action. Tam pod okiem terapeutów poprzez dogłębne studiowanie Biblii i niemal wojskowy rygor ma zostać nawrócony na heteroseksualizm, oczyszczony z grzesznych impulsów i umocniony w wierze.

Czym tak naprawdę była terapia konwersyjna? I czy w ogóle upokarzanie, stygmatyzację i wyrzekanie się siebie oraz swojej seksualności można nazwać terapią?

Garrard Conley demaskuje obłudę systemu terapeutycznego, a jednocześnie w subtelny sposób pisze o miłości i seksualności.

"Fundamentalnie chrześcijańscy rodzice wysyłają nastoletniego syna geja na "terapię", wierząc, że pomoże mu ona - wraz z siłą woli i modlitwą - zmienić orientację na "słuszną", czyli hetero. Rzecz dzieje się w 2004 r. na głębokiej amerykańskiej prowincji, ale jest niestety wciąż niepokojąco aktualna i w Polsce w 2019 r. Geje i lesbijki, którzy mają na koncie horror podobnych "terapii", najczęściej nie chcą lub nie są w stanie opowiedzieć publicznie swych historii. Tym większą wartość mają wspomnienia Garrarda Conleya. Unikat. A zarazem przestroga dla wielu rodziców i ich homoseksualnych dzieci" – mówi o książce Mariusz Kurc, redaktor naczelny magazynu "Replika", patrona medialnego "Wymazać siebie".

Na podstawie książki powstał film w reżyserii Joela Edgertona z gwiazdorską obsadą: Nicole Kidman, Russellem Crowe'em oraz Lucasem Hedgesem.

Dzięki hojnym sponsorom powstawały specjalne duszpasterstwa dla "byłych gejów", z których najważniejsze to Exodus – koalicja ponad 80 Kościołów w 34 stanach. W 1998 roku główne dzienniki amerykańskie odnotowały 600 tys. dolarów wpływów z reklam terapii konwersyjnej. [...] Terapia konwersyjna dla nieletnich jest obecnie zakazana w 14 stanach, a cztery kolejne prawdopodobnie wkrótce ją wprowadzą. Z badań wynika, że w pozostałych stanach żyje dziś ok. 20 tys. nastolatków, którzy zostaną wysłani na "leczenie", zanim osiągną pełnoletniość. Jest więc o kogo walczyć.
Agnieszka Graff, fragment wstępu do książki.

Książka dostępna na www.empik.com i na www.poradniak.pl