Serial
"Tajemnica twierdzy szyfrów", według scenariusza Bogusława Wołoszańskiego, będzie emitowany w TVP od 7 września.
Film jest inspirowany faktami. Jego akcja rozgrywa się podczas II wojny światowej. Dwa wywiady, amerykański i radziecki, poszukują tajnej niemieckiej maszyny, dzięki której Niemcy potrafią łamać szyfry w tajnych radzieckich wiadomościach.
W filmie wystąpili m.in.:
Paweł Małaszyński,
Jan Frycz,
Borys Szyc,
Cezary Żak,
Jan Peszek,
Danuta Stenka,
Anna Dereszowska,
Karolina Gruszka,
Agata Buzek,
Marcin Dorociński,
Paweł Deląg,
Jan Wieczorkowski,
Piotr Garlicki,
Marek Barbasiewicz i
Jerzy Bończak.
Akcja filmu rozgrywa się w 1945 roku, w ostatnich miesiącach II wojny światowej. Niemcy posiadają niezwykle cenną maszynę, nazwaną "ryba-miecz". Pozwala im ona odczytywać tajne, zaszyfrowane informacje radzieckie - choć autorzy tych informacji sądzą, że ich szyfry są nie do złamania. Niemcy zyskują dzięki maszynie znacznie większy wpływ na losy wojny.
"Ryba-miecz" jest przechowywana na Dolnym Śląsku - w ukryciu. Dwa wywiady, amerykański i radziecki, rozpoczynają poszukiwania maszyny. Tropy wiodą do zajmowanego przez Niemców zamku Czocha - tytułowej twierdzy. Na zamku pojawia się m.in. młody kapitan Johann Jorg, w którego wcielił się
Małaszyński.
Jorg to centralna postać filmu. Jest agentem polskiego wywiadu, podstawionym Niemcom i udającym Niemca. - Naprawdę ma na imię Michał - wyjaśnił
Wołoszański na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie. Powiedział też, że maszyna pokazana w filmie istniała w czasie wojny naprawdę.
Wołoszański napisał scenariusz na podstawie swojej książki pt.
"Twierdza szyfrów". Historia z książki nieco się jednak różni od opowiedzianej w serialu.
Wołoszański powiedział, że opowieść filmowa jest obszerniejsza, wątki dotyczące niektórych postaci zostały znacznie rozbudowane. - Zakończenie w serialu jest inne niż w książce - wyjawił.
Zdjęcia do
"Tajemnicy twierdzy szyfrów" kręcono m.in. w zamkach Czocha i Książ oraz w podziemiu kompleksu "Riese" w Osówce. W ciągu 105 dni zdjęciowych wykorzystano 42 pojazdy historyczne i unikatową broń z czasów II wojny światowej. Koszt produkcji serialu, określany przez twórców jako skromny, wyniósł 11 milionów złotych.
Serial liczy 13 odcinków. Ma być pokazywany w TVP 1 od 7 września - w każdy piątkowy wieczór. Reżyserem jest
Adek Drabiński, autorem zdjęć -
Waldemar Szmidt, muzyki -
Stanisław Syrewicz. Za kostiumy odpowiadali
Marek Dzienio i
Jolanta Dłuska, a za scenografię -
Wojciech Saloni-Marczewski.