Pierwotnie to Anna Paquin miała zagrać rolę Enoli.
Gene Hackman, James Caan, Gary Oldman, Gary Busey i Laurence Fishburne odrzucili propozycje zagrania roli Deacona. Na rzecz udziału w filmie "Szklana pułapka 3" rolę odrzucił również Samuel L. Jackson. W postać finalnie wcielił się Dennis Hopper.
Pierwszym kandydatem studia na reżysera filmu był Robert Zemeckis.
Kiedy Mutak zabiera Helen do podwodnego miasta, widać aparat tlenowy, jakim oddychał oraz wypuszczane bąbelki podczas płynięcia.
W niektórych scenach zmieniają się długości cieni oraz wymieniane oko Diakona, z prawego na lewe i ponownie z lewego na prawe.
Złodziej, który ukradł Mutakowi owoce, najpierw ma brodę, potem jej nie ma, a gdy wiosłuje znowu broda zdobi jego twarz.
Znikają pociski, które strażnik dał mieszkańcom etolu, w którym uwięziono Mutaka.
Film kręcono w Kalifornii (USA) oraz na Hawajach (USA).
Dekoracje po nakręceniu filmu przeniesiono do "Universal Studio" do parku rozrywki "Universal Theme Park" gdzie stworzono 20 minutowe widowisko z kaskaderami i efektami specjalnymi.
Costner, oprócz wersji kinowej "Wodnego świata" trwającej 136 minut, przygotował wersję reżyserską zawierającą 40 minut wyciętych sekwencji.
MSN Movies w 2006 przeprowadziło ankietę w której internauci wybierali najgorsze filmy w historii kina. Film "Wodny świat" zajął 4 miejsce.
Kevin Costner spędził na planie filmu aż 157 dni (pracując po 6 dni w tygodniu).
Soundtrack przygotowany przez Marka Ishama odrzucono, ponieważ został uznany za "zbyt etniczny".
Krążyły pogłoski, że reżyser (Kevin Reynolds) opuścił plan na dwa tygodnie przed końcem zdjęć, a całość sfinalizował Kevin Costner.
Zatopione miasto, które Żeglarz (Kevin Costner) odwiedza wraz z Helen (Jeanne Tripplehorn), to replika Denver w stanie Kolorado.
Jeśli stopiłyby się czapy lodowe na ziemskich biegunach (czym twórcy filmu próbują uzasadnić powstałą utopię), poziom oceanów podniósłby się jedynie o kilkaset stóp, a świat na pewno nie zostałby w całości zalany przez wodę.
Statek, będący siedzibą piratów, został ochrzczony jako "Exxon Valdez" - nawiązując tym samym do nazwy naprawdę istniejącego kiedyś tankowca.
Wisząca w kajucie fotografia osoby, którą Deacon przedstawia jako kapitan "Old Saint Joe", to Joseph Hazelwood - niesławny kapitan tankowca Exxon Valdez, który 24 marca 1989 r. rozbił się u wybrzeży Alaski, powodując wyciek przewożonej na pokładzie ropy naftowej i tym samym ogromną katastrofę ekologiczną.
Potężny karabin maszynowy - wykorzystany przez Dymiarzy podczas ataku na atol - to (składający się z 4 karabinów Browning kaliber .50) "Maxon Mount", stosowany jako broń przeciwlotnicza podczas II wojny światowej.
Okres zdjęciowy produkcji trwał od 27 czerwca 1994 roku do 14 lutego 1995 roku.