PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=233601}
7,8 4,2 tys. ocen
7,8 10 1 4170
7,8 25 krytyków
Usłyszcie mój krzyk
  • kacper_gangsta
    opis użytkownika
    Dokument przedstawia sylwetkę Ryszarda Siwca, który dokonał aktu samopodpalenia na znak protestu wobec interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.

8 września 1968 r. podczas dożynek na Stadionie X-lecia na znak protestu "przeciw tyranii kłamstwa, ogarniającego świat", podpalił się 60-letni Ryszard Siwiec z Przemyśla. Ofiara jego nie została zauważona przez publiczność na trybunach. W Archiwum WFD zachował się siedmiu sekundowy skrawek taśmy, na którym operator utrwalił tragiczne wydarzenie. W filmie wykorzystano fragmenty autentycznego nagrania zarejestrowanego przez Ryszarda Siwca na dwa dni przed samospaleniem, a także ujęcie (7 sek) płonącego Rysarda Siwca utrwalone przez operatora PKF Zbigniewa Skoczka. "Ja, Ryszard Siwiec, zdrów na ciele i umyśle, po długiej walce i rozwadze, postanowiłem zaprotestować przeciw totalnej tyranii zła, nienawiści i kłamstwa opanowującego świat". Tymi słowami pięćdziesięcioletni księgowy z Przemyśla rozpoczął swój testament. 8 września 1968 roku podczas uroczystości dożynkowych na Stadionie X-lecia dokonał aktu samospalenia. Zanim podpalił swój nasączony benzyną garnitur, zdążył jeszcze rozrzucić kilkanaście ulotek zawierających protest przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Ciężko poparzonego Siwca przewieziono do szpitala. W kilka dni później zmarł. Nazwisko Siwca nie znalazło się na pierwszych stronach polskich ani zachodnich gazet. Przez wiele miesięcy milczała również rozgłośnia Wolnej Europy. Kiedy ponad pół roku później na placu Vaclava w Pradze samospalenia dokonał Jan Palach, świat był wstrząśnięty. Opinia publiczna dowiedziała się również o podobnym proteście Litwina Romasa Kalanty. Na podstawie zachowanych dokumentów, zwierzeń najbliższych i relacji naocznych świadków autor filmu próbuje odpowiedzieć na pytania, jakimi motywami kierował się Siwiec, jakim był człowiekiem i jak należy określić popełniony przez niego czyn. Z tych dokumentów i wypowiedzi wyłania się portret człowieka honoru, nie godzącego się na kompromisy, którego okrutna śmierć miała być protestem przeciwko panującemu systemowi. Film kończy wstrząsająca, przypadkowo nakręcona na stadionie kilkudziesięciu sekundowa sekwencja archiwalna - moment samospalenia Ryszarda Siwca.

oficjalny opis prod. telewizyjnej

Organizowane w PRL-u na warszawskim Stadionie X-lecia mecze lekkoatletyczne i piłkarskie, wyścigi i dożynki swoim splendorem niczym lukrem miały pokryć niedostatki obywatelskich swobód. Stadion był świadkiem cichego dramatu księgowego z Przemyśla Ryszarda Siwca, który w 1968 roku dokonał aktu samospalenia w proteście przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. W latach 90. XX wieku stadion stał się targowiskiem, symbolem ekonomicznych przemian w tej części Europy. Z dzisiejszej perspektywy jego historia staje się paralelą dla burzliwej najnowszej historii Polski.
W 2008 roku rozpoczęto burzenie Stadionu X-lecia pod budowę nowego obiektu, ale na jego błoniach wciąż działa warszawskie Vietnam Town - ogromny bazar, na którym wypożyczyć można wietnamskie filmy i muzykę, zagrać w wietnamskie szachy i zjeść pyszną zupę Pho, jak w Hanoi.

opis festiwalowy

Film dokumentalny o Ryszardzie Siwcu - człowieku, który w 1968 roku na oczach wielotysięcznego tłumu, podczas uroczystości dożynkowych na stadionie X-lecia w Warszawie, oblał się benzyną i podpalił. Na podstawie zachowanych dokumentów, zwierzeń najbliższych - rodziny i przyjaciół, relacji naocznych świadków wydarzenia, autor filmu próbuje odpowiedzieć na pytanie - jakie motywy kierowały Siwcem, jakim był człowiekiem i jak należy określić popełniony przez niego czyn. Na oczach widza powstaje portret człowieka honoru, prawego i bezkompromisowego, którego okrutna śmierć miała być wielkim krzykiem protestu przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi. Film kończy wstrząsająca, przypadkowo nakręcona, kilkudziesięciosekundowa sekwencja archiwalna ze stadionu X-lecia - moment samospalenia Ryszarda Siwca.

opis festiwalowy
TOP filmy z roku...
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • Zobacz wszystkie lata
Filmy dostępne na...
  • NETFLIX
  • MAX
  • DISNEY
  • AMAZON
  • CANAL_PLUS_MANUAL
  • SKYSHOWTIME
  • Zobacz wszystkie VOD