Grupa rolników organizuje protest pod domem posła, który wbrew wcześniejszym obietnicom, zagłosował przeciwko ich interesom. W wyrzuconym pod jego domem gnoju, znajdują się ludzkie zwłoki. Lider protestu, Jarek, jest na ustach wszystkich jako osoba najbardziej podejrzana, chociaż zmarłym jest jego najbliższy przyjaciel. Mężczyzna rozpoczyna własne śledztwo, które prowadzi go do poznania prawdziwych przyczyn śmierci nieboszczyka, a przy okazji weryfikuje postawy ludzi w jego otoczeniu. Jarek walczy o pamięć o swoim przyjacielu ze światem, który zapomnienie traktuje jak lekarstwo. Jednocześnie chce udowodnić, że życie żadnego człowieka nigdy nie jest warte "tyle co nic".
opis festiwalowy
Trzymający w napięciu dramat społeczny osadzony w realiach współczesnej polskiej wsi.
Grupa rolników organizuje protest pod domem posła, który wbrew wcześniejszym obietnicom zagłosował przeciwko ich interesom. W tym samym czasie zostają odnalezione zwłoki jednego z okolicznych rolników. Wszyscy podejrzewają lidera protestu, Jarka, mimo że zmarły był jego najbliższym przyjacielem. Mężczyzna rozpoczyna własne śledztwo, które prowadzi go do poznania prawdziwych przyczyn śmierci nieboszczyka, a przy okazji weryfikuje postawy ludzi w jego otoczeniu.
Uniwersalna historia człowieka dążącego do prawdy, wiernego sobie i wartościom humanistycznym. Nieoczywistym bohaterem, walczącym przede wszystkim o godność, podmiotowość i sprawiedliwość, jest Jarek Martyniuk, polski rolnik. Staje się liderem protestu przeciwko lokalnemu posłowi, który zagłosował wbrew ich interesom. Rolnicy czują się przez posła zdradzeni, organizują pikietę, która kończy się tragedią.
Debiutujący Grzegorz Dębowski stworzył przejmujący obraz współczesnej, zmieniającej się wsi, przechodząc w "Tyle co nic" od filmu społecznego do psychologicznego.
opis festiwalowy