PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=37311}

Troja

Troy
2004
7,4 347 tys. ocen
7,4 10 1 347058
6,0 53 krytyków
Troja
powrót do forum filmu Troja

troja a mit

ocenił(a) film na 10



Zgodność z mitem w przypadku filmu Troja jest znikoma, m.in.

* Całkowicie pominięto wszystkie wątki bogów, którzy aktywnie brali udział w wojnie.
* Wojna na filmie trwa zaledwie kilka tygodni, podczas gdy w rzeczywistości trwała 10 lat.
* Achilles ginie na filmie później niż w micie. Tam zginął podczas oblężenia, a w filmie dopiero podczas jej zagłady.
* Parys zginął w micie, w filmie uchodzi z życiem.
* Helena po wojnie wróciła do męża, a nie jak jest to pokazane na filmie uciekła z Parysem.
* Podobnie jak Helena, Andromache - żona Hektora również nie uciekła, tylko została żoną Neoptolemusa - syna Achillesa (w filmie całkowicie pominiętego).
* Menelaos i Agamemnon przeżyli wojnę, w filmie obaj giną.
* Pominięto wątek w którym Agamemnon zostaje zmuszony przez Bogów do poświęcenia własnej córki - Ifigenii w zamian za dobrą pogodę w drodze do Troi.
* Pominięto takie postacie jak: Neoptolemus, syn Achillesa, kapłan który sprzeciwiał się wprowadzeniu Konia do Troi, Hermiona - córka Menelaosa i Heleny.
* Ajax ginie na filmie w innym sposób niż w micie - w filmie zostaje zabity przez Hektora, w micie popełnił samobójstwo.
* Walka Menelaosa z Parysem jest pomysłem scenarzystów filmu i nie ma żadnego pierwowzoru w micie.
* Tetyda - matka Achillesa na filmie jest staruszką, zaś w micie była Boginią i nigdy nie powinna była się zestarzeć.
* Eneasz na filmie jest niemalże nastolatkiem, podczas gdy w rzeczywistości był już dorosłym mężczyzną.
* W filmie Patroklos jest dużo młodszy od Achillesa i jest przedstawiony w relacji "młodszego brata", podczas gdy Homer przedstawia obu bohaterów jako rówieśników, których wiąże przyjaźń.

ocenił(a) film na 7
konrii_2

Oczywiście, ze jest znikoma, czego wymagasz po komercyjnej produkcji...
ale,
A.) w znanej ci być może "Iliadzie" opisane są ostatnie , bodajże 2, 3 miesiące, czyli kilka tygodni, poza tym jest chyba powiedziane gdzieś ze 10 lat trwała
B.)to co pominięto rozumiem, bo niestety są jakieś ograniczenia czasowe i nie wszystko można pokazać
C.)Kto kiedy i jak zginął, chyba nie jest najważnejsze (chodzi o tego Achillesa i Ajaxa)
D.) szczegółów się nie czepaijmy
E.) faktycznie problem tylko z tym Agamemmnonem i Menelaosem, i z tym że parys przezywa wojne

ocenił(a) film na 8
berenikaMM

"Troja" nie jest ekranizacją "Iliady" Homera, więc nie musi być z nią zgodna. Zresztą wiele filmów tylko opiera się na historii\książce\micie\legendzie i zgadza się tylko zarys fabuły, a reszta to pomysł scenarzysty (np. "Król Artur"). Można by się czepiać tych różnic, ale jeszcze raz to powtórzę... To nie jest ekranizacja "Iliady"!.

:)

berenikaMM

Iliada opisuje ostatni 10 rok wojny i to nie w całości lecz tylko pewien okres który przypieczętował los Troii.

ocenił(a) film na 10
konrii_2

O to chodziło właśnie Petersonowi :) Peterson olał różne głupkowate mity i przedstawił "realną" walkę. Stąd film jest oryginalny, byłby żałosny, gdyby wprowadzić wszystko to, co Homer sobie wymyślił.
Zamiast tego mamy doskonały wg mnie film luźnie oparty na Iliadzie.

Taką samą/podobną sytuację mamy w przypadku Tożsamości Bournea - film nieco oparty na Ludlumie, za to świetny.

Jak Ci się nie podoba, bo nie jest odzwierciedleniem książki, to zostań przy książce.

ocenił(a) film na 9
kyloss1

Pomysł Autora ("realne" przedstawienei wydarzeń) wydaje mi się interesujący i moim zdaniem udało mu się całkiem przekonująco przedstawic swoją wizję. Ale co do "róznych głupkowatych mitów" absolutnie się nie zgadzam - gdyby nie ich magia - to w ogóle Petersen nie zainteresowałby się tym tematem. Ten mit ma w sobie coś przyciągającego, powstawały o nim dzieła i będa powstawać za jakiś czas kolejne.

kyloss1

Mity wcale nie są "głupkowate" i byłby z tego porządny serial,a nie takie badziewie jak Herkules z Kevinem Sorbo.Gdyby nie boskie ingerencję Parys nie spotkałby Heleny i w ogóle nie doszłoby do wojny trojańskiej.Heleny zresztą też by nie było na świecie podobnie jak Achillesa i jeszcze wielu innych pod Troją.

Tożsamość Bournea z powieścią Ludluma ma wspólne tylko tytuł i niektóre nazwy i postacie,reszta to zupełnie inna historia.

A tak w ogóle chciałabym by wreszcie ktoś wpadł na genialny pomysł i sfilmował całą wojnę trojańską od początku tj.od historii za złotym jabłkiem,ale to materiał tylko na serial.

użytkownik usunięty
konrii_2

Jaki jest sens kopiowania tekstu z Wikipedii?

ocenił(a) film na 10

A jaki nie jest? :)

użytkownik usunięty
kyloss1

Jaki sens ma kopiowanie wszystkiego "jak leci" bez uprzedniego sprawdzenia wiarygodności źródła? Przecież osoby tworzące Wikipedię też nie są nieomylne, więc kopiując czyjś tekst możemy być nieświadomi błędów w nim zawartych.
Zdaje się, że nie wszystkie ww punkty są zgodne z prawdą, ale to może zweryfikować jedynie osoba, która dobrze zna temat.

ocenił(a) film na 10

Na wiki głupoty są usuwane, ale oczywiście można to odrzucać.

użytkownik usunięty
kyloss1

Nie wszystkie głupoty z Wikipedii są usuwane, a jeśli chodzi o źródła, to nie wszystkie są wiarygodne. Tyle ode mnie.

ocenił(a) film na 8

Co do bogów, to nie zostali całkowicie pominięci. Wielokrotnie wspominany jest Apollo, sam Achilles nieraz wypowiada się na temat tego, jacy naprawdę są bogowie, walczący po obu stronach proszą bogów o pomoc i boją się ich gniewu, a kiedy wrogom się nie wiedzie, twierdzą, że to kara za zbeszczeszczenie świątyni Apolla. Nie widać ich oczywiście, ale bohaterowie wielokrotnie o nich mówią. Wszyscy poza Achillesem się ich boją.
Wiadomo, że nie wszystko zostało przedstawione, bo musieliby zrobić z tego serial, choć niezgodności z Iliadą są trochę dziwne - niby szczegóły, ale rzucają się w oczy. Ogólnie film bardzo dobry, świetne przedstawienie postaci Achillesa, który traktuje wszystkich, nawet królów, jak służących.

ocenił(a) film na 8
kamiledi15

Pominięty został wątek Lakoona i jego synów.
Zabrakło bogów, zwłaszcza walki rzeki Skamander z Hefajstosem...
Parys ginie niedługo po śmierci Achillesa, Menelaos odpływa z Heleną(która go kochała, nawiasem mówiąc), Agamemnon ginie po powrocie do domu, zaatakowany podczas kąpieli przed żonę oraz jej kochanka...
Tyle odemnie, pozdro...

Kerakk

Lakoon i jego synowie w Iliadzie chyba już nie występowali bo ten wątek chyba nie jest opisany.Bogowie zeszli do "podziemia"nie widać ich.Co do pozostałych rzeczy zgadzam się ale one nie występują w Iliadzie tylko mitach greckich i nie są częścią eposu,no poza walką ze Skamanderem.

konrii_2

Walka Menelaosa i Parysa była ale Afrodyta ocaliła swojego faworyta ukrywając go w mgle.Ajasów było dwóch choć fakt chyba żaden nie zginął z reki Hektora(niepamiętam już dokładnie).