PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=566501}

Tajemniczy świat Arrietty

Karigurashi no Arrietty
7,6 15 684
oceny
7,6 10 1 15684
8,4 7
ocen krytyków
Tajemniczy świat Arrietty
powrót do forum filmu Tajemniczy świat Arrietty

Niedosyt

ocenił(a) film na 6

Studio Ghibli przyzwyczaiło mnie już do świetnych historii, pięknych ręcznie malowanych teł, świetnej animacji i wyjątkowej muzyki Joe Hisaishiego. W Arietti zabrakło wielu tych elementów. Tła nadal są piękne i to właściwie by było na tyle. Zazwyczaj piękne kompozycje Hisaishiego zastąpiono piosenkami śpiewanymi po angielsku które zresztą brzmią dosyć blado. Przynajmniej dla mnie muzyka była jednym z kluczowych elementów tworzących atmosferę w filmach studia Ghibli.
Historia o ile zdaję sobie sprawę że idea pożyczalskich może nie dawać takiego pola manewru jak na przykład "Zamek w chmurach" czy "Nausicaa" to jednak film aż prosi się o choć odrobinę większy rozmach. Akcja się rozwija, rozwija i nagle niespodziewanie kończy. Trochę się zawiodłem na zakończeniu, jest bardzo logiczne ale jednak mało filmowe. Brak reżyserskiego oka mistrza Miyazakiego czuć w tej produkcji na każdym kroku. Szkoda bo na każdy kolejny film studia Ghibli twórcy każą zazwyczaj czekać kilka lat, co jeszcze bardziej potęguje uczucie niedosytu. Ponyo pomimo że było skierowane do młodszej widowni było wyreżyserowane zręczniej. A do starszych filmów studia takich jak wymieniony wcześniej "Zamek w chmurach", "Nausicaa" czy "Porco Rosso", Arietti się niestety nie umywa.

ocenił(a) film na 8
Mr_Grimm

Mnie na przykład zdecydowanie bardziej podoba się Arietti od wyżej wymienionych przez Ciebie filmów: Laputa, Nausicaa a tymbardziej "Szkarłatny pilot" który ze wszystkich bodaj piętnastu filmów studia Ghibli które widziałem podobał mi się najmniej. Tak więc chyba kwestia gustu, nie przesadzałbym z tym nieumywaniem się. Zgadzam się natomiast z fragmentem: "Akcja się rozwija, rozwija i nagle niespodziewanie kończy."- w pewnym momencie na sekunde musiałem zatrzymać film i mocno się zdziwiłem że do końcowych napisów zostało coś koło 10 minut... SPOILER: Inna sprawa, że chyba wolałbym banalniejsze zakończenie z "wypożyczeniem" przez pożyczalskich domku dla lalek. Dość dziwne zachowanie Sho na końcu, ja bym tego na pewno tak nie zostawił :). Mam nadzieję że Hayao Miyazaki ma jeszcze w planach kolejne produkcje...

ocenił(a) film na 6
kamiyama

Ja także byłem przekonany że zakończenie zostanie oparte na domku dla lalek. Wydaje mi się że twórcy za bardzo silili się na nieszablonowość co w tym wypadku nie wyszło filmowi na dobre.

ocenił(a) film na 8
kamiyama

O proszę, a dla mnie "Szkarłatny pilot" podoba się najbardziej ze wszystkich filmów Ghibli, ale już od dawna zdaję sobie sprawę, że jestem w tym poglądzie osamotniony (no, nie do końca - jest to też ulubiony film samego Miyazakiego z całej jego dotychczasowej filmografii). Mało osób docenia ten film, ale to czyni go nawet "jeszcze droższym mojemu sercu" ;).


------- DROBNE SPOILERY ------

Co się tyczy samego filmu - podobał mi się, a na pewno zdecydowanie bardziej niż inne młode debiuty studia tj. "Narzeczona dla kota" i "Opowieści z Ziemiomorza". Film jest skromny, kameralny, ma subtelny klimat, sympatyczne postaci, wrażliwość. Finał jest jak najbardziej ok - "happy end" nie wchodził w grę i Sho sam to dobrze zrozumiał (czyt.: "pożyczalscy" przestali być bezpieczni w domu jego babci). Podsumowując: dobre, spokojne kino, udany debiut i przepiękne wykonanie.

Manni

ja bardzo lubie szkarłatnego pilota :]

ocenił(a) film na 8
pa6l1

No i świetnie - dołączasz do zacnego grona, którego członkami jesteśmy ja i Miyazaki ;). I to bez opłat członkowskich!

Mr_Grimm

Zakończenie odpowiada książkowemu, które otwiera całą serię o podróżach i przygodach Pożyczalskich. Fakt, że film jako samodzielny twór, mógł się skończyć inaczej i przyznam, że też spodziewałam się przeprowadzki do domku dla lalek. Ale ten słodko-gorzki finał, jaki dostaliśmy, podoba mi się dużo bardziej - czuje się ten autentyczny żal, że coś się nieodwracalnie kończy, lato, dzieciństwo może... I aż chce się wrócić, czyli obejrzeć film od nowa :) Mnie się muzyka podobała, choć angielski w piosenkach zupełnie wytrącał z nastroju - filmy Ghibli oglądam wyłącznie po japońsku. I też bardzo lubię Szkarłatnego Pilota :), mam wrażenie, że jest to najbardziej "dorosły" film Miyazakiego.

lena_27

W ogóle Ghibli coś ostatnio chętnie sięga po europejską literaturę dla dzieci - gdyby tak sięgnęli po "Tapatików" Marty Tomaszewskiej. Jak dla mnie to jest idealna historia pod kreskę i wrażliwość Miyazakiego. No co, pomarzyć można :)

ocenił(a) film na 9
Mr_Grimm

jak dla mnie film był piękny. rzeczywiście skończył się dość nagle.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones