"Sztuka wysublimowanej fotografii", to film opowiadający o perypetiach dwóch kobiet, artystki i początkującej redaktorki. Syd odwiedza swoją sąsiadkę z mieszkania powyżej, zaniepokojona kapaniem z sufitu. W łazience Lucy odnajduje wiele ciekawych fotografii, jest zaintrygowana ich niewymuszoną symetrią. Chcąc opublikować jej sztukę, wchodzi w głębsze relacje z gronem artystycznych znajomych. Wszystko to obserwuje zaniepokojony chłopak Syd. W całą fabułę filmu wplata się też biseksualizm, który umacnia kontakt dwóch głównych bohaterek.
Syd, asystentka redaktora w magazynie Frame odkrywa, że jej sąsiadką jest utalentowaną fotografka Lucy Berliner. Zafascynowana pracami Lucy i kręgiem jej artystycznych przyjaciół, Syd szybko wnika w nowe środowisko, oddalając się od swojego chłopaka. Otoczenie Lucy to ludzie ogarnięci niemocą twórczą, pogrążeni w narkotykach, usprawiedliwiający własną apatię pasywnością reszty grupy. Syd namawia Lucy do powrotu do fotografowania na łamach Frame upatruje w tym szansę wyrwania jej z twórczej apatii. Między kobietami rodzi się silna więź, która skłania obie do zweryfikowania ich dotychczasowego życia zawodowego i związków.
Poza wątkiem miłości lesbijskiej Lisa Cholodenko pokazuje typowe dylematy artystów u progu kariery - do czego są zdolni aby zdobyć sławę i jakie są jej konsekwencje.