Keith Richards, miał zagrać ojca Jacka Sparrowa, lecz musiał się wycofać z powodu trasy koncertowej.
Iain Glen, Jim Broadbent, Richard E. Grant, Martin Landau, Steve Coogan, Albert Finney, Corbin Bernsen, Kelsey Grammer i Michael Keaton byli rozważani do roli Davy'ego Jonesa.
Naomie Harris (Tia Dalma) grała równocześnie w filmie "Miami Vice", przez co wszystkie sceny z jej udziałem kręcone były tylko w weekendy.
Janet Jackson, Cindy Margolis, Angela Bassett, Amy Adams i Salli Richardson-Whitfield były rozważane do roli Tia Dalmy.
Kurt Russell był brany pod uwagę do roli Lorda Cutlera Becketta.
Harrison Ford, Tom Skerritt, Ben Stiller, Jamie Kennedy oraz Orson Bean byli rozważani do roli Billego "Rzemyka" Turnera.
Parokrotnie w obu częściach filmu wspomniane jest iż Jack Sparrow spędzał czas w Singapurze. Tak naprawdę Singapur, w czasach, w których toczy się akcja filmu znany był jako wyspa Temasek. Teraźniejszą nazwę nadano Singapurowi dopiero na początku XIX w.
Podczas scen na Czarnej Perle możemy zauważyć, że statkiem steruje się kierując ster w kierunku skrętu. W dawnych czasach ster trzeba było zwrócić w kierunku przeciwnym do zamierzonego zwrotu.
Podczas pojedynku Willa z Norringtonem na poddaszu opuszczonego młyna, widać twarz kaskadera zastępującego Orlando Blooma.
Gdy Jack staje twarzą w twarz z Krakenem, odrażający potwór opluwa pirata wstrętną mazią od stóp do głów. W kolejnym ujęciu Sparrow jest czysty.
Kiedy pies dopływa na wyspę jest mokry, natomiast w następnym ujęciu jest suchy. Stan ten zmienia się w kolejnych ujęciach.
Jack obraca pierścienie, aby łatwiej uwolnić się z kajdan, jednak kiedy już je ściągnął pierścienie przyjmują wyjściowe ułożenie.
Kiedy Norrington przynosi serce Jonesa, przedmioty na biurku zmieniają położenie.
W barze w Tortudze jeden z trzech muzyków gra na instrumencie nazywanym koncertyną (harmonią ręczną), która wtedy nie była jeszcze wynaleziona. Wynalazł ją Charles Wheatstone w połowie XIX wieku.
Kiedy Elizabeth zamierza przykuć Jacka z tyłu statku widać członka ekipy. Nie jest to aktor, ponieważ wszyscy bohaterowie opuścili już statek.
Kiedy Latający Holender po raz pierwszy ostrzeliwuje Czarną Perłę, rufowe okno kabiny kapitana zostaje uszkodzone. Jednak gdy Latający Holender przygotowuje się do ostrzału Perły z potrójnych dział okno jest nienaruszone.
Podczas pierwszej rozmowy Jacka Sparrowa z Davym Jonsem, okrągła ozdoba we włosach Jacka znika i pojawia się między ujęciami.
W scenie bitwy z Latającym Holendrem i Kompanią Wschodnioindyjską, Davy Jones odbiera jednemu z żołnierzy Becketta szablę i wbija mu ją w brzuch. Kilka minut później ten sam żołnierz wraz ze swym kolegą przelatuje ze statku na statek po linie.
Kiedy Elizabeth rozmawia z Norringtonem lewa część jej włosów znajduje się za jej ramieniem a w kolejnym ujęciu przed.
Po scenie na wyspie kanibali, kiedy Will mówi do Jacka o wyroku na Elizabeth, Sparrow ma na tyle rozpiętą koszule, że widać prawdziwy tatuaż Johnny'ego Deppa (imię jego córki Lily Rose).
Film kręcono w Los Angeles, Santa Clarita, Burbank, Universal City (Kalifornia, USA), na Wielkiej Bahamie, White Cay (Bahamy), Saint Vincent (Saint Vincent i Grenadyny) i na Dominice.
Film zawiera jedną dodatkową scenę.
Uwaga! Dalsza treść może zawierać spoilery.
Po napisach:
Członkowie plemienia oddają cześć psu.
Drugą i trzecią część "Piratów z Karaibów" kręcono jednocześnie.
Najtrudniejszą do realizacji sceną był pojedynek na toczącym się młyńskim kole. Zdjęcia do tej sceny trwały 4 tygodnie, średnica koła miała pięć metrów i ważyło ono 800 kg.
Rola ojca Willa Turnera wymagała od Stellana Skarsgarda wiele cierpliwości - codziennie spędzał u charakteryzatora sześć godzin.
Kraken - morski potwór przypominający ośmiornicę, z którego usług korzysta czasem Jones, w filmie pojawia się dwukrotnie, z czego raz daje się szczególnie we znaki Elizabeth. Ta scena była kręcona bez udziału Krakena, który jest tworem całkowicie komputerowym. W roli macek wystąpił sam reżyser, który biegał ponoć wokół aktorki, krzycząc "Jestem macką! Jestem macką!".
Jak się okazuje Kraken [potwór występujący w filmie] to nie jedynie wyobraźnia scenarzysty ale legendarny wodny stwór, który już w 1830 roku doczekał się roli m.in. w wierszu Alfred'a Tennyson'a. Następnie Jules Verne's wykorzystał go w swojej powieści "20 000 mil podwodnej żeglugi". Wystąpił nawet w trylogii Tolkiena.
Niektóre sceny na Tortudze pochodzą z wyciętych scen z poprzedniej części filmu.
Davy Jones i jego 18-osobowa załoga są postaciami komputerowymi oprócz ojca Willa - Billa "Cholewy" Turner'a.
Keira (Elizabeth) wybłagała u producenta pocałunek z Johnnym Depp'em.
Przy scenach walki pracował George Marshall Ruge, który zajmował się takimi scenami także we "Władcy Pierścieni". Zatrudniono 80 kaskaderów i dublerów.
Jeden z głównych aktorów - Johnny Depp, który gra w filmie Kapitana Jacka Sparrowa zażyczył sobie zamiast pokoju w luksusowym hotelu statek. Aktor powiedział, że dzięki spędzaniu na nim czasu między zdjęciami, będzie w stanie prawdziwie wcielić się w kapitana Jacka Sparrowa.
Gore Verbinski nie powiedział aktorom, co stanie się z klatką wiszącą nad przepaścią. Chciał uzyskać ich naturalną reakcję, kiedy klatka zacznie się huśtać.
Zaskoczenie na twarzach obsady, wywołane pojawieniem się Barbossy nie jest udawane. Reżyser powiedział aktorom, że w domku Tii Dalmy pojawi się Ana Maria.
W czasie kręcenia scen na Bahamach, ekipa musiała się ewakuować do Los Angeles z powodu huraganu Wilma.
Jedną z trudniejszych do nakręcenia scen była ta, kiedy toczy się walka na lagunie podczas otwierania skrzyni umarlaka, ponieważ nastąpił przypływ i aktorzy wraz z kaskaderami byli dosłownie wsysani przez piasek.
Zdjęcia do filmu kręcono od marca do 10 września 2005 roku.