Wraz z tajemniczą śmiercią lorda Karola Baskerville’a powraca legenda o "psie widmie" prześladującym członków rodu. Spadkobierca zmarłego, sir Henryk, prosi o pomoc Sherlocka Holmesa, który wysyła Watsona do Baskerville Hall. Najważniejsza spośród wczesnych europejskich adaptacji powieści "Pies Baskerville’ów" Arthura Conan Doyle’a, a... Wraz z tajemniczą śmiercią lorda Karola Baskerville’a powraca legenda o "psie widmie" prześladującym członków rodu. Spadkobierca zmarłego, sir Henryk, prosi o pomoc Sherlocka Holmesa, który wysyła Watsona do Baskerville Hall. Najważniejsza spośród wczesnych europejskich adaptacji powieści "Pies Baskerville’ów" Arthura Conan Doyle’a, a zarazem ostatni niemy film o słynnym detektywie. Zrealizowany przez małe berlińskie studio, z międzynarodową obsadą, wyróżnia się sprawnie poprowadzoną intrygą, wystawną scenografią oraz zdjęciami z widocznymi inspiracjami niemieckim ekspresjonizmem. Co ciekawe, jest to też pierwsza produkcja o Holmesie, której twórcy doceniają postać doktora Watsona, wcześniej drugoplanową. Film uznawano za zaginiony aż do 2009 roku, gdy jego kopię odnaleziono podczas remontu zabudowań parafialnych w Sosnowcu. W 2018 roku został odrestaurowany cyfrowo dzięki współpracy FINA i San Francisco Silent Film Festival. Podstawą rekonstrukcji była odnaleziona czeska kopia dystrybucyjna 35 mm oraz francuska skrócona wersja Pathé-Baby. Dzieło wciąż nie jest kompletne: luka została uzupełniona serią fotosów.
Według książki „The Sherlock Holmes File” Michaela Pointera, film ten przetrwał w rosyjskim archiwum filmowym. Od czasu publikacji książki w latach 70., nie pojawiło się więcej informacji na ten temat, więc film oficjalnie uznano za zaginiony. Jedyna znana obecnie zachowana kopia 35mm filmu została odnaleziona w piwnicy kościoła w Sosnowcu w 2009 roku, a następnie odrestaurowana i zdigitalizowana. Pierwszy pokaz odnowionego filmu odbył się na Festiwalu Kina Niemego w San Francisco w 2018 roku.
Ciekawa jest historia odnalezienia tego filmu, polecam poczytać. Choć nie zachowała się jego całość, to w 2018 roku zrobiono dobrą robotę z posklejaniem całości do kupy na podstawie wszelkich dostępnych materiałów. Większa część filmu i tak się zachowała, brakuje tylko fragmentów drugiego i trzeciego aktu. W tych...