Do roli Coopera byli brani pod uwagę: Stellan Skarsgard, Steve Buscemi i Tony Shalhoub. Ostatecznie rolę otrzymał John Diehl.
Podczas gdy samolot leci na wyspę, dostrzec można na chmurach cień helikoptera filmującego samolot.
Filiżanka kawy dr Sattler znika podczas kolacji z Grantem.
Na pustej plaży, z której startuje śmigłowiec, nagle "wyrastają" drzewa.
W scenach wykopalisk w Montanie w tle wyraźnie słychać odgłosy, jakie wydają drozdy. Drozdy nie żyją w Montanie, nie mogłyby także przeżyć w warunkach pustynnych.
Podczas, gdy Eric i dr Grant rozmawiają na łodzi, widać wyraźnie, że drzwi do klatki są otwarte. Gdy łódź wypływa z dżungli, widzimy kłódkę zamykającą klatkę.
Gdy Kirby w barze oferuje Grantowi finansowanie wykopalisk, ten odkłada szklankę na stół. W następnym ujęciu robi to samo.
Gdy Paul zwisa z żurawia, widzimy liny przytrzymujące go.
Gdy Eric i Grant widzą roślinożerców, wstają z ziemi. Gdy ujęcie przechodzi na dinozaury, widoczni w tle Eric i Grant znów wstają.
Gdy Eric i Ben lecą paralotnią, widać na niej napis Dino-Soar. Później, gdy Billy ratuje Erica używając tej samej lotni, napisu nie ma.
Krew na pysku tyranozaura znika, gdy ten podchodzi do spinozaura. Pojawia się dopiero w następnym ujęciu.
W ujęciu, w którym motorówka wpływa we mgłę, na tle maszyny ciągnącej lotnię jest widoczna ekipa filmowa.
Gdy Billy i Grant starają się ustalić gatunek zwierzęcia, które ich zaatakowało, pierwszą propozycją Billy'ego jest suchomim. Grant każe mu podać nazwę czegoś większego, na co ten wymienia baryonyxa. W rzeczywistości baryonyx był o jedną trzecią mniejszy od suchomima, który z kolei osiągał tylko 2/3 wielkości spinozaura.
Gdy Kirby chce rozbić szybę w automacie ze słodyczami, uderza w nią ręką. Można wtedy stwierdzić, że szyba jest plastikowa. W następnym ujęciu Billy kopniakiem niszczy szybę w identycznym automacie, przy czym rozpada się ona jak szkło.
Podtrzymująca lina widoczna jest nad lewym ramieniem Granta na początku sceny w ptaszarni.
Gdy zostają odkryte gniazda raptorów, ich jaja są nakrapiane. W scenie, gdy Billy wyciąga je z torby, są całkowicie białe.
Film kręcono w Los Angeles, Południowej Pasadenie, Universal City, Irwindale, na suchym jeziorze El Mirage, nad rzeką Kern (Kalifornia, USA), w Orlando (Floryda, USA), Wendover (Utah, USA), Kilauea, Mokulēia, na wyspach O'ahu, Kaua'i i Moloka'i (Hawaje, USA) i w stanie Nevada (USA).
Film kręcono od 30 sierpnia 2000 roku do 20 stycznia 2001 roku.
Początkowo w filmie miał zagrać ponownie Ian Malcolm (Jeff Goldblum). Jednak w pierwszych dniach zdjęć Goldblum złamał nogę. Zadecydował wtedy, że wycofa się z produkcji, twierdząc, że nie będzie to miało zbyt wielkiego znaczenia dla scenariusza.
Brązowa ciężarówka doktora Granta z logo Museum of the Rockies oraz Montana State University naprawdę należy do doktora Jacka Hornera, paleontologa i konsultanta przy filmie, który był pierwowzorem postaci Granta.
Teren wykopalisk pokazany na początku filmu to w rzeczywistości sfilmowane wczesnym latem 2001 roku obszary prac wykopaliskowych doktora Hornera, gdzie zostały odkryte szczątki kilku dużych tyranozaurów i paru hadrozaurów.
Spinozaur był największym ruchomym robotem (tzw. animatronic) jaki kiedykolwiek powstał. Ważył 12 ton i był sterowany hydraulicznie (co umożliwiło kierowanie nim, podczas gdy był całkowicie zanurzony w wodzie).
Ekipa zużyła ponad 1000 litrów owsianki, która miała symulować odchody spinozaura.
Trevor Morgan grający Erica Kirby'ego wystąpił w 1998 roku w filmie "Barney's Great Adventure", którego fragment został tu wykorzystany.
Gdy paleontolodzy wchodzą do baru na spotkanie z Kirbym w tle widać maszynę pinballową "Park Jurajski".
Po ataku spinozaura na samolot Grant prosi Billy'ego o sklasyfikowanie zwierzęcia. Billy mówi, że to barionyks lub suchomim, bo ma długi pysk. Jest to żartobliwe nawiązanie do fanów filmu, którzy po pierwszym zaprezentowaniu plakatu do filmu popełnili ten sam błąd co Billy. Ogromne ilości wiadomości na forach internetowych stron fanów i na oficjalnej stronie filmu zostały poświęcone tej dyskusji.
Kilka sekwencji w filmie to niewykorzystane sceny z dwóch pierwszych "Parków Jurajskich". Są to np. klatka z pterodaktylami i motyw z tratwą na rzece.
Sam Neill miał zagwarantowane w kontrakcie że australijsko-azjatycka premiera filmu odbędzie się w jego rodzinnym mieście Dunedin na Nowej Zelandii.
W oryginalnym scenariuszu postać Udesky'ego (Michael Jeter) miała się nazywać "Ordesky"
W oryginalnym scenariuszu zamiast spinozaura w filmie pojawić miał się baryonyx, który był z nim blisko spokrewniony. Obydwa gady wyglądały niemal identycznie, z tym że baryonyx był odrobinę mniejszy i nie posiadał żagla grzbietowego. Joe Johnston chciał dinozaura, którego nie można by pomylić z t-rexem. Mimo, iż baryonyx również znacząco różnił się od tyranozaura, wybrano spinozaura ze względu na jego unikalny wygląd, jakiego nie miał żaden inny mięsożerca.
Zdjęcia do filmu zaczęto zanim dokończono scenariusz.
Zniszczone szyby samochodowe, którym przygląda się Grant pochodziły z filmu "Zaginiony Świat" ze sceny walki z raptorami.
W scenie gdy drzewa "porywają" Amandę Kirby (Tea Leoni), aktorka została dotkliwie podrapana. Gdy mąż aktorki, David Duchovny zauważył te rany zadał pytanie: "W którym miejscu filmu jesteś biczowana?".