Forest Whitaker, kreujący rolę Amina, specjalnie do filmu nauczył się języka Suahili. W filmie wielokrotnie można usłyszeć Whitakera mówiącego w tym języku.
Wśród odznaczeń, które nosi Idi Amin, grany przez Foresta Whitakera, można dojrzeć gwiazdę orderową Virtuti Militari - najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego, nadawanego za wybitne zasługi bojowe.
Gdy dzieci biegną obok samochodu Idi Amina (Forest Whitaker) i machają do Garrigana (James McAvoy), myśląc, że prezydent jest w środku, na ręce jednego z nich widoczny jest cyfrowy zegarek.
Film kręcono w Kampali (Uganda) i Wielkiej Brytanii.
Fikcyjna postać doktora Nicholasa Garrigana (James McAvoy) jest bazowana na prawdziwym doradcy Amina, Angliku - Bobie Astlesie.
James McAvoy, grający dr Nicholasa Garrigana, na polecenie reżysera Macdonalda nie dokończył czytania książki Gilesa Fodena, gdyż jego rola zbyt różniła się od pierwowzoru. McAvoy zdążył jedynie doczytać 100 stron, ale po telefonie reżysera musiał odłożyć czytanie na czas produkcji.
W filmie pojawia się autor książki "Ostatni Król Szkocji" - Giles Foden. Pisarz gra jednego z brytyjskich dziennikarzy.
Różnice między filmem a powieścią: w powieści spotkanie Amina z Garriganem było zaaranżowane przez brytyjskie służby dyplomatyczne i specjalne, w filmie ma to miejsce przypadkowo.
Różnice między filmem a powieścią: postać Sarah Merrit granej przez Gillian Anderson jest złożona z 3 książkowych postaci: Joyce Merrit, Sary Zach i Mariny Perkins.
Różnice między filmem a powieścią: istotne powieściowe postaci drugiego planu - Frederik Swanepoel, William Waziri, Major Weir i Angol-Steve nie występują w filmie.
Różnice między filmem a książką: w filmie lekarz pracujący z Garriganem w szpitalu pochodzi z Ugandy i nazywa się Thomas Djonjo, w książce jest on Szkotem i nazywa się dr Colin Paterson.
Różnice między filmem a książką: w filmie Garrigan pomaga Mackenzie - synowi Amina, kiedy chłopiec ma atak epilepsji, w książce pomaga synowi Amina - Campbellowi, wyjmując mu klocek Lego z nosa.
Różnice między filmem a książką: w filmie Garrigan ma romans z żoną Amina - Kay, w książce ta postać była zmarginalizowana, nie miała romansu z Garriganem, ale z afrykańskim lekarzem Peterem Mbalu-Mukasą (postać ta nie występuje w filmie).
Podczas filmu pojawia się scena, w której Idi Amin i jego współpracownicy oglądają "Głębokie gardło" - film pornograficzny z 1972 roku.
Okres zdjęciowy rozpoczął się 11 czerwca 2005 roku.