II wojna światowa nie zdążyła jeszcze przejść do historii, a w Europie już zmienia się geopolityczny ład. Kraje bałtyckie zostają wcielone do ZSRR. Dla rdzennych mieszkańców Estonii rozpoczyna się dramat masowych wywózek na Syberię. Wśród ponad czterdziestu tysięcy wysiedleńców jest Erna, matka małej dziewczynki, rozdzielona ze swoim mężem – wojskowym. To jej historię oglądamy na ekranie.
Scenariusz "Na skrzyżowaniu wiatrów" oparty został na listach i pamiętnikach pisanych przez Ernę. Film jest świadectwem jej postawy i hołdem złożonym tysiącom wysiedleńców.
Historię pisaną mrozem, głodem, upokorzeniami i pracą ponad ludzkie siły. Jednak mimo tych okrutnych warunków Erna nigdy nie straciła wiary w to, że uda jej się wrócić do ojczyzny i odnaleźć ukochanego. Przez piętnaście lat w obozie nie udało się jej złamać. Kobieta pozostała niezłomna i przekonana o swojej wolności.
opis dystrybutora kina
Po włączeniu Litwy, Łotwy i Estonii do ZSRR, zaczęły się masowe wywózki rdzennej ludności z tych terenów. 14 czerwca 1941 roku o godzinie 3 rano władza sowiecka rozpoczyna deportację. W jej wyniku dziesiątki tysięcy ludzi z Estonii, Łotwy i Litwy ciężarówkami, a potem bydlęcymi wagonami, zostało wywiezionych na Syberię. Między nimi była Erna, studentka filozofii, szczęśliwa mężatka i matka małej dziewczynki. Rozdzielona z mężem, wraz z córką oraz innymi kobietami i ich dziećmi przebyła długą i tragiczną drogę na odległe syberyjskie pustkowia. Na miejscu czekały je upokorzenie, praca ponad siły, zimno i głód. Spędziła na Syberii 15 lat. Poruszający, czarno-biały i niezwykły wizualnie film powstał na podstawie listów, zdjęć, wspomnień i relacji świadków tych wydarzeń, a przede wszystkim, pamiętnika młodej Estonki, Erny.
opis festiwalowy