Nawiązania do greckiej mitologi obecne są w II i III części trylogii, w pierwszym Matrixie nie ma zbyt wielu elementów które bezpośrednio nawiązywałyby do mitów i wierzeń starożytnych greków. Jeżeli już miałbym jednak szukać bezpośrednich nawiązań to myślę że warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy.
Po pierwsze na postać Morfeusza. Nosi on bowiem imię słynącego z wielkiej mądrości greckiego boga snu. Także filmowy Morfeusz jawi się jako mędrzec gdy tłumaczy Neo zasady funkcjonowania wirtualnego więzienia w którym znajdują się umysły uśpionych w kapsułach ludzi .
Po drugie warto przyjrzeć się hasłu ,,Poznaj siebie'' nawiązuje ono bowiem do umieszczonego w wyroczni delfickiej hasła ,,Poznaj samego siebie''. Przepowiednie w imieniu Apollina dawała kapłanka Pytia, także w świecie filmu wszechwiedzącą wróżką jest kobieta.
Oczywiście w samym filmie jest dużo aluzji do ukazanej w VII księdze Platonowego Państwa przypowieści o jaskini. Ale fragmentów tego najsłynniejszego dzieła Platona chyba nie można uznać za część greckiej mitologii.
Warto też zwrócić uwagę na to że przepowiednia wyroczni wprowadza do filmu element znany z greckich tragedii, los sprawi bowiem że wybraniec znajdzie się w sytuacji z której nie będzie dobrego wyjścia. W jednej ręce trzymał będzie bowiem życie Morfeusza a w drugiej swoje, to od niego będzie zależało który z nich umrze.
Wielkie dzięki!!! W "Matrix-ie" jest wg mnie nawiązanie do mity o Eurydyce i Orfeuszu - Neo umarł (przeszedł do krainy zmarłych), ale dokonał rzeczy niemożliwej (jak Orfeusz) i wrócił dzięki miłości, a dokładniej pocałunku Trinity ( Eurydyka). Niedokładne to moje porównanie, ale ujdzie... DZIĘKI mstrojny6!!!
Wachowscy pracując tworząc I część Matrixa prawdopodobnie korzystali z książki amerykańskiego religioznawcy Josepha Campbella ,,Bohater o tysiącu twarzy". Campbell w swojej pracy porównał historie bohaterów występujących w wierzeniach ludów całego świata i przedstawił pewną uniwersalną strukturę mitu. W ramach tej struktury wyróżnił pewne charakterystyczne dla mitów bohaterskich etapy podróży bohatera z których większość występuje w historii Neo. W oparciu o pracę Campbella Christopher Vogler opracował podręcznik pt. ,,Podróż Autora. Struktury Mityczne dla Scenarzystów i Pisarzy".
Pod tym linkiem znajdziesz informację o książce Campbella : http://pl.wikipedia.org/wiki/Joseph_Campbell#Bohater_o_tysi.C4.85cu_twarzy a pod tym wywiad z Voglerem http://www.youtube.com/watch?v=73c36lzbyNw.