Początkowo to Michael Bay miał wyreżyserować film. Opuścił jednak projekt ze względów budżetowych, mimo że wcześniej pracował nad nim przez ponad pięć lat.
Clive Owen dostał rolę króla Artura po tym jak kolejno odrzucili ją Russell Crowe, Mel Gibson i Hugh Jackman. Reżyser Antoine Fuqua chciał początkowo zatrudnić stosunkowo nieznanego wtedy Daniela Craiga, ale producent Jerry Bruckheimer zawetował ten pomysł, będąc przekonanym, że to Owen zostanie wkrótce nowym Jamesem Bondem.
Król i jego rycerze jeżdżą na koniach używając strzemion. Zostały one wynalezione w Chinach w IV wieku, lecz nie pojawiły się w zachodniej Europie wcześniej niż w wieku VIII, 200 bądź 300 lat po czasie akcji filmu.
Papież nie miał władzy nadawania ziemi ludziom. Było to możliwe dopiero 400 lat po wydarzeniach przedstawionych w filmie.
Jeden z rycerzy Króla Artura przed końcową bitwą zestrzelił z łuku przeciwnika siedzącego na drzewie. Nie jest to możliwe, ponieważ zasięg takiego łuku kończył się w połowie trasy przelecianej przez strzałę.
Rękojeści na mieczach Lancelota są zrobione z zapięciem typu Torx, niedostępnymi w piątym wieku w Brytanii.
Kiedy Sasi atakują po raz drugi Mur Hadriana, główna brama jest kolejno otwarta i zamknięta pomiędzy ujęciami.
Po uratowaniu Ginewry i Lucana rycerze jadą wzdłuż drogi. Lancelot podjeżdża do Artura i mówi, że jeżeli znajdą ich Sasi to będą musieli walczyć. Wypowiadane przez niego słowa nie pasują do ruchu warg.
Podczas scen zimowych żaden z aktorów nie ma mroźnego oddechu. Wszystkie sceny zostały sfilmowane latem.
Podczas bitwy na zamarzniętym jeziorze, Sarmata strzela pięcioma strzałami na raz - taka siła automatycznie łamie łuk.
Kiedy rycerze przyjeżdżają do domu dziecka by go uratować, w lewej dolnej części ekranu można zobaczyć żółty traktor.
W bitwie na zamrożonym jeziorze Artur zostaje ranny w szyję, a podczas pogrzebu Dagoneta na jego szyi widzimy zakrwawiony bandaż. Jednak w późniejszej scenie miłosnej z Ginewrą na szyi Artura nie ma ani bandaża, ani najmniejszego śladu po ranie.
W momencie kiedy Artur ze swoimi rycerzami wpada w pułapkę zastawiona przez Merlina i jego ludzi w postaci drutu kolczastego za jego plecami widać Borsa krzyczącego, lecz jego krzyk jest niesłyszalny.
W jednej scenie Ginewra ma ubraną sukienkę, w której nie ma jednego ramiączka, w następnej zaś jest odwrotnie, to które było odkryte jest zasłonięte, a to które było zasłonięte jest odkryte.
Kiedy Artur rozmawia z Tristanem, jego włosy zmieniają się pomiędzy ujęciami z leżących na twarzy do zaczesanych na bok.
Mimo, że Artur wraca z ostatniej misji wraz z Ginewrą w okresie zimy, to na drzewach są liście.
"Zdrajca", który został zabity na drzewie przez Tristana, znajduje się pomiędzy cieszącym się tłumem w następnej scenie, kiedy Artur całuje się z Ginewrą.
Jeden z rycerzy w kilku scenach wypuszcza jastrzębia do lotu. Jest to Jastrząb Harrisa, występujący w Ameryce, stąd niemożliwe, by występował w ówczesnej Europie.
W końcowych scenach filmu podczas ostatniej walki na ubraniu Tristana widać krew, ale w następnym ujęciu już jej nie ma.
Kusze nie były narzędziem wojny w V wieku w Brytanii - siła strzału była tak słaba, że nie tylko nie przebijała zbroi, ale i na polowaniach używano jej tylko przeciw najdrobniejszej zwierzynie.
Artur i jego rycerze noszą nowoczesne buty z nowoczesnymi sznurówkami.
"Zdrajca" na zewnątrz Muru Hadriana chowa się na kasztanie. Jednakże kasztan nie został zasadzony w Wielkiej Brytanii aż do połowy szesnastego wieku.
Kiedy Artur przemawia do rycerzy przed ostatnią bitwą, w tle widać 3 wieże radiowe.
Na początku filmu, gdy rycerze siedzą przy okrągłym stole, jeden z rycerzy ma na czole bliznę w kształcie plusa. W następnym ujęciu to samo znamię jest już ukośnym krzyżykiem. Kształt blizny zmienia się prawie co ujęcie.
Po przywiezieniu ciała Dagoneta na mur, Lucan zdejmuje martwemu pierścień. Można wtedy zauważyć, że palec martwego prostuje się, by mu to ułatwić.
Fabuła filmu sugeruje, że w V wieku naszej ery papież był władcą Imperium Zachodniorzymskiego. Same Imperium zaś miało być państwem kościelnym. W rzeczywistości władcą Imperium Zachodniorzymskiego był wciąż cesarz, zaś papież posiadał niewielki wpływ na politykę Rzymu (z wyjątkiem kwestii dotyczących religii chrześcijańskiej)
Film kręcono w Bray, Ballymore Eustace, Enniskerry, Roundwood, Dublinie (Irlandia), Llanddeusant (Walia, Wielka Brytania), Iver Heath i rezerwacie Burnham Beeches (Anglia, Wielka Brytania).
Keira Knightley grająca Ginewrę przed rozpoczęciem zdjęc do filmu odwiedziła chirurga plastycznego i powiększyła sobie górną wargę. Zrobiła to twierdząc że jeśli królowa ta była pożądana przez tylu mężczyzn musiała mieć coś w sobie, a już na pewno dobrze calowała.
Film kręcono latem w Irlandii, ale na jego potrzeby wyprodukowano tam tony śniegu.
19-letnia Keira Knightley przeszła ostry trening pod okiem Eda Chowa, trenera, który szkolił Angelinę Jolie do filmu "Tomb Raider".W ten sposób Keira nauczyła się strzelać z łuku, walczyć mieczem i na noże.
Keira Knightley, aby w przekonywujący sposób zagrać Ginewrę spędzała 2-3 godziny dziennie na siłowni oraz ćwiczyła podnoszenie ciężarów, boks, jazdę konną, łucznictwo oraz szermierkę.
Keira Knightley przez wytężony trening do swojej roli zyskała umięśnioną sylwetkę i zupełnie straciła piersi. Po zakończeniu zdjęć do filmu aktorka nosiła ubrania o numer większe.
Ioan Gruffudd wymyślił, by operator kamery nosił kask rowerowy, gdyż był często otaczany przez walczących rycerzy.
W filmie zostało użytych około 300 mieczy, 700 włóczni i 300 toporów.
W filmie wystąpiło ponad 400 statystów grających saksońskich wojowników. Większość z nich nigdy nie trenowała sztuk walki.
By uchwycić realizm działań wojennych, kamery były przymocowywane do tarcz, mieczy, hełmów i włóczni.
Kiedy biskup Germanus wchodzi do Wielkiej Sali pyta ilu jest rycerzy Artura obecnych i wyjmuje z pudła sześć pergaminów papieru - tyle ilu rycerzy. Aczkolwiek Artur powiedział że jest ich siedmiu, Artur nie był zaliczany do rycerzy, był on rzymskim Dowódcą.
Kiedy Ginewra klęczy obok ciała umierającego Lancelota, na jej nogach widać współczesne buty na grubej podeszwie.
Po pierwszej walce z Piktami, Bors zagląda do powozu by zobaczyć biskupa. Gdy odsuwa zasłonę, wewnątrz widać nogę operatora, zaś za pojazdem przez chwilę widać ręce innych członków ekipy filmowej.
Kostiumolodzy przygotowali około 2000 kostiumów na potrzeby filmu.
Ioanowi Gruffuddowi wyhodowanie brody, z którą Lancelot występuję przez cały film, zajęło kilka miesięcy. Dodatkowo broda zgodnie z celtyckimi korzeniami aktora (Gruffudd jest Walijczykiem) była ruda, więc codziennie musiała być farbowana, aby pasowała do brązowych włosów Lacelota.
Zbudowanie muru, otaczającego twierdzę, zajęło 4,5 miesiąca.
Film kręcono od 23 czerwca do listopada 2003 roku.