Mel Brooks chciał by Lone Starra zagrał Tom Cruise lub Tom Hanks, w związku z czym próbował zaangażować ich do roli. Ostatecznie w postać wcielił się Bill Pullman.
Pułkownika Sandurza miał pierwotnie zagrać Steve Martin.
W scenie, w której Lord Hełmofon zaczął krzyczeć na załogę i wszyscy zasłonili swoje wrażliwe miejsca, jeden ze szturmowców rusza ręką w stronę krocza, zanim powinien tak zareagować.
Po tym, jak Dot Matrix spada z piaszczystej wydmy, ma uszkodzoną swoją metalową spódnicę. W następnej scenie nie ma śladu po jakimkolwiek uszkodzeniu.
W scenie, w której Lord Hełmofon walczy z Lone Starrem, wypowiada kwestię "Evil will always triumph because good is dumb!" ("Zło będzie zawsze zwyciężać, ponieważ dobro jest głupie!"). W tym momencie za nim jest awaryjny przycisk za szybką. Widać w niej odbijającego się członka ekipy filmowej ubranego w białą koszulę.
Podczas akcji ratunkowej Lone Star (Bill Pullman) i Barf (John Candy) wpadają na dwóch strażników, którym wcześniej ukradli mundury. Strażnicy mają na głowach hełmy, które Lone Star i Barf scenę wcześniej mieli na sobie.
W scenie, gdy Księżniczka Vespa (Daphne Zuniga) ma mieć przeprowadzaną operację plastyczną nosa, pielęgniarka zapina swoją bluzkę. Już w następnej scenie jej bluzka jest jednak znowu rozpięta.
W scenie, gdy Yogurt pokazuje gadżety w jaskini można zauważyć, że kolorowanka "Spaceballs", jest w rzeczywistości kolorowanką... z Transformersami, ponieważ na okładce znajduje się Optimus Prime, lider Autobotów. Tak samo na chwilę później pokazanym pudełku śniadaniowym można zauważyć innego robota - Metroplexa.
W kosmicznym barze na drzwiach prowadzących do kuchni widnieje napis "EMPLOYEE'S ONLY" ("Tylko dla personelu"). Tego apostrofu nie powinno tam być, poprawna forma to "employees".
W scenie, w której Lord Hełmofon (Rick Moranis) wypatruje Lone Starra (Bill Pullman) przez lornetkę i wypowiada słowa "always preparing to do something and not just doing it", jego głos brzmi normalnie, mimo że ma opuszczony hełm (powinien mieć głos jak Lord Vader).
Podczas pojedynku na "Mega Pokojówce" Lord Hełmofon podstępem zabiera Lone Starrowi pierścień Szmocy, a następnie wrzuca go do kratki wentylacyjnej; mimo tego Lone Starr nadal ma go na palcu w "Orle 5" już po eksplozji "Mega Pokojówki".
Film kręcono w Hochenschwangau (RFN, obecnie Niemcy), San Diego (Kalifornia, USA) oraz w Yumie (Arizona, USA).
Kostium Barfa był obsługiwany przez 3 osoby - John Candy obsługiwał ogon, dwaj pomocnicy kontrolowali ruch uszu a kombinezon był zasilany z baterii, którą Candy nosił na plecach.
Przed zmianą statku "Spaceball 1" w "Mega Pokojówkę" Lord Hełmofon mówi: "Przygotować się do przemiany! Jesteście gotowi, Kafka?!". "Przemiana" to tytuł wydanej w 1916 roku noweli Franza Kafki.
"Skroob" to anagram nazwiska Brooks - Mel Brooks gra rolę prezydenta Skrooba.
Jeden z bohaterów filmu nazywa się pułkownik Sunderz - to bardzo podobnie do pułkownika Sanders'a - założyciela KFC. W jednej ze scen Lord Hełmofon zwraca się do niego słowami: "What's the matter, Colonel Sandurz? Chicken?".
Pod koniec filmu bohaterowie udają się do kosmicznego baru, gdzie przy jednym ze stolików siedzi ekipa łudząco podobna to tej z filmu "Obcy: 8 Pasażer Nostromo". Nawet jednego z bohaterów, Kane'a, gra ten sam aktor, co w oryginale - John Hurt. W barze znowu wychodzi z niego obcy, jednak tym razem nie umiera od razu, tylko mówi: "O nie, znowu ty?''.
Mel Brooks miał alergię na substancję, z której była zrobiona charakteryzacja Yogurta, więc wszystkie sceny z Yogurtem były nakręcone za jednym razem.
Mel Brooks pisał scenariusz dwa lata.
George Lucas i Industrial Light & Magic skonstruowali miecze świetlne do filmu.
W filmie tym można usłyszeć sławny "Krzyk Wilhelma". Słychać go w scenie, kiedy John Candy używa rur, by odbić laserowe pociski wystrzelone w jego stronę. Każda z rur wydaje inny dźwięk, a ostatnia z nich, krzyczy niczym Wilhelm.
John Candy kwestię "Oh, that's gonna leave a mark" ("Och, zostanie ślad") wypowiedział bez przygotowania po tym, jak wstawał z fotela bez rozpięcia pasów bezpieczeństwa.
Scena, w której Lord Hełmofon (Rick Moranis) bawi się lalkami, nie występowała w scenariuszu. Mel Brooks przyszedł z tym pomysłem pewnego dnia na plan i powiedział Moranisowi, by zaimprowizował całą scenę, włącznie z dialogami.
Z wielu dowcipów, jakie występują w filmie, Mel Brooks z dwóch był wyjątkowo dumny. Chodzi tu o gag z filmowymi gadżetami do kupienia i sytuację, w której pułkownik Sandurz wypożycza kasetę z "Kosmicznymi jajami" przed końcem filmu.
Zdjęcia kręcono od 28 października 1986 roku do 2 lutego roku następnego.