PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=753545}
7,2 86 387
ocen
7,2 10 1 86387
7,2 32
oceny krytyków
Jestem mordercą
powrót do forum filmu Jestem mordercą

Rewelacja

ocenił(a) film na 10

Dla kogoś kto zna sprawę Marchwickiego i oglądał Jestem Morderca z 1999 to ten film zawiezil sobie poprzeczkę bardzo wysoko. I z czystym sumieniem moge powiedzieć, ze uczycie gdy twoja wizja filmu fabularnego spełnia sie w stu procentach go piękne uczucie. Rewelacja

ocenił(a) film na 6
idliketofly

Dla kogoś kto zna sprawę musi razić zupełne pominięcie współudziału w ostatnim morderstwie dwóch braci Wampira (i 3 innych członków rodziny), co zupełnie zmienia wydźwięk sprawy jako samotna walka skazanego niewinnie kozła ofiarnego PRL. Pominięto też, że od morderstwa bratanicy I Sekretarza (1966) do ujęcia Wampira (1972) minęło 6 lat, więc ta presja na złapanie mordercy wcale nie była aż tak ewidentna. Film robiony pod tezę, dlatego też zresztą użyto fikcyjnych nazwisk bohaterów...

ocenił(a) film na 9
squork

Film był inspirowany wydarzeniami, a nie oparty na faktach, dlatego nie ma co się spodziewać 100% odwzorowania historii.

ocenił(a) film na 6
kasiesia

Ależ wiem o tym. Ja tylko chciałem skomentować stwierdzenie "Dla kogoś kto zna sprawę..." bo ja właśnie sprawę dobrze znam, pochodzę z Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego (tutaj mordował prawdziwy Wampir Zagłębia) i z kilkoma znajomymi nie byliśmy zachwyceni.

ocenił(a) film na 6
squork

A mam takie pytanko do Ciebie, czy może się orientujesz czy ten wątek z tym ojcem co był w psychiatryku a potem zamordował swoją rodzinę i sam się podpalił to prawdziwy czy wymyślony przez Pieprzycę?

ocenił(a) film na 6
gnomen

Prawdziwy. To był Piotr Olszowy z Sosnowca, który w 1970 popełnił samobójstwo przez samospalenie. Z tym ze zrobił to w 1970 r. czyli 2 lata PRZED aresztowaniem Marchwickiego w 1972 r. (ale za to faktycznie już po wszystkich morderstwach) a nie tak jak było to pokazane w filmie. Wszystkie informacje można spokojnie znaleźć w sieci jeśli Cię to interesuje. Nie twierdze, ze w sprawie nie było niedopowiedzeń i niejasności, ale filmu nie należy traktować jako kronikę, bo jest w nim sporo przekłamań żeby pasowało do obrazka. A już tandetna scena uratowania I Sekretarza to mnie po prostu zniesmaczyła. Natomiast trzęsące się od pociągu szklanki zaprzeczają prawom fizyki...

ocenił(a) film na 8
squork

Uwaga spojler!
Poruszasz kwestię, która najbardziej mi się nie podobała w filmie, a mianowicie kwestia napisanego listu do milicji. W filmie list do milicji od osoby, która podawała się za mordercę i informowała, że będą kolejne zabójstwa, dotarł gdy już Kalicki był aresztowany. W rzeczywistości list dotarł dwa lata przed aresztowaniem Marchwickiego.
Jak było naprawdę tego się nie dowiemy, natomiast jest to bardzo znacząca rozbieżność sugerująca, że to nie Kalicki był winny morderstw. Nie mógł napisać listów będąc w areszcie.

ocenił(a) film na 8
Misha

To, że ktoś pisał listy nie oznacza, że jest mordercą.

squork

Akurat trzaskające szklanki przy przejeżdzającym 50m od budynku pociągu są 100% prawdopodobne. Wiem z autopsjii. Może tak jest tylko na Górnym Śląsku (szkody górnicze) ale pamiętam z dzieciństwa jak ojciec biegł do gramofonu zanim nadjechał pociąg co by płyty nie zniszczyło. Wszystkie szklanki w kredenensie też zawsze latały.

ocenił(a) film na 8
kasiesia

Skoro mowa o bliższych nawiązaniach do faktów, to może dobranie do roli Lidii Kalickiej kobiety o słuszniejszej posturze (żona Zdzisława M. była kobietą dorodną, ponad sto kilo wagi), zupełnie innego znaczenia nadało by scenie sądowej, gdy ustalane jest kto kogo tłukł w tym związku. Dla nie interesujących się dogłębnie historią - oficerem rozpracowującym sprawę Wampira był Jerzy Gruba, późniejszy nadzorujący pacyfikację KWK Wujek w stanie wojennym.

Treh

Oficer który rozpracował sprawę Marchwickiego był również ojcem Nowego z Psów Pasikowskiego ;)

ocenił(a) film na 8
marcin_ek_fw

a Kopernik była kobietą...

ocenił(a) film na 8
marcin_ek_fw

Czyli ten dzieciak co siłował się z ojcem na rękę to Waldemar Morawiec :)

ocenił(a) film na 7
Treh

Wyjątkowa kanalia i karierowicz, pamiętam taki dokument o Marchwickim i on tam też występował i pokazywał zdjęcie, czy coś, gdzie było napisane "kochanemu panu komendantowi...", czy jakoś tak. Jak on się tym chełpił, ogólnie odrażający typ.

ocenił(a) film na 5
squork

Jest jakieś źródło opisujące współudział członków rodziny w ostatnim zabójstwie, bo sporo czytałem i oglądałem o tej sprawie, a wydaje mi się, że tego nie słyszałem?

ocenił(a) film na 6
Matoo

Nawet na Wikipedii o tym jest.

ocenił(a) film na 10
idliketofly

Akurat jeśli chodzi o mroczny klimat PRL i ponurego Śląska i tę sprawę to o wiele lepszy moim zdaniem jest „Anna i wampir”. „Jestem mordercą” zbyt sztuczny według mnie. Może gdyby był czarno biały, kręcony z efektem starej taśmy lepiej by przemówił. Aczkolwiek Jakubik świetny jak zwykle

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones